Pomaly ale isto sa blíži koniec školského roka. Nebol jednoduchý, bol väčšinou online, čo dávalo zabrať školákom, učiteľom aj rodičom. Všetci si zaslúžia odmenu a dobrá kniha poteší každého.

V dnešnej súťaži môžu dvaja (alebo dve) z vás vyhrať až štyri knihy. Tri komiksy pre malých čitateľov a román Margaret Atwood Svedectvá pre dospelých. Oplatí sa súťažiť!

Paul Tobin: Spider-Man

Spider-Man prichádza aj so svojimi najlepšími priateľmi a najväčšími protivníkmi! Teda hlavne protivníkmi, veď čo by bol Spider-Man bez poriadnych súperov? Nechýba Mysterio, Dr. Ock, Sandman… a vlastne celá Sinister Six. Spider-Man bude mať čo robiť!

Brian Clavinger, Lee Black: Avengers. Rukavica nekonečna

Thanos, postrach vesmíru, získal kamene nekonečna, vďaka ktorým môže ovládnuť celý vesmír. Už zničili polovicu populácie všetkých svetov, vrátane niekoľkých Avengerov a polovice Fantastickej štvorky. Spider-Man, Wolverin, Ms. Marvel a Doktor Doom zostavia záchrannú jednotku a vydajú sa do vesmíru, aby Thanosa zastavili. Podarí sa tejto malej skupine superhrdinov zastaviť nezastaviteľné?

Kolektív autorov: Minecraft – Prvá kniha príbehov

Keď sa Tyler s rodinou odsťahuje zo svojho rodného mesta, jeho život sa zmení. Našťastie však má verných kamarátov, s ktorými zostal v kontakte prostredníctvom Minecraftu. Spolu s Evanom, Candace, Tobim a Grace už podnikli mnoho výprav naprieč celým Overworldom a čakajú na novú výzvu. Napokon sa rozhodnú splniť najťažšiu úlohu – vstúpiť do Endu a postaviť sa enderdrakovi!

Margaret Atwood: Svedectvá

„Táto kniha je nebezpečná zbraň. Nábojmi sú tajomstvá troch žien, ktoré v nej nájdeš… Milý čitateľ, kým do tohto sveta vstúpiš, zapamätaj si tieto dve pravdy, možno ti cestou poslúžia: Informácie sú zdrojom moci a dejiny sa neopakujú, ale rýmujú.“

Keď v roku 1985 Margaret Atwood vydala dystopický román Príbeh služobníčky, kniha vzbudila zaslúžený ohlas, ktorý neutíchol viac-menej dodnes. Môže za to aj populárny televízny seriál inšpirovaný týmto románom, ktorý vyhral 15 cien Emmy a Zlatý Glóbus za najlepšiu drámu roku 2018. Rovnako tak kniha Svedectvá vzbudila veľký záujem čitateľov a kritikov. Autorka za ňu dostala Bookerovu cenu.

Dej románu sa odohráva pätnásť rokov po udalostiach opísaných v Príbehu služobníčky. Tentoraz sú jeho rozprávačkami prominentná predstaviteľka tamojšieho režimu Teta Lýdia a dve dospievajúce dievčatá z dvoch odlišných svetov – Agnes z Gileádu a Daisy z Kanady. Prostredníctvom ich svedectiev sa pred čitateľmi znovu odkrýva svet teokratickej diktatúry, v ktorej ženy a ich práva neznamenajú vôbec nič.

Ukážka z knihy

Mesiace ubiehali. Naďalej som chodila po prstoch a tajne načúvala. Zo všetkých síl som sa snažila sliediť tak, aby ma nespozorovali, a načúvať tak, aby ma nezačuli. Cez škáry medzi zárubňami, cez privreté dvere na chodbách a schodisku, kde bolo dobre počuť, v miestnostiach s tenkými stenami. Väčšinou som zachytila iba útržky, alebo dokonca iba ticho, ale už som si vedela tie útržky poskladať dokopy a doplniť nevyslovené časti viet.

Naša služobníčka Kyleova bola čoraz tučnejšia – teda jej brucho – a čím bola objemnejšia, tým väčšie nadšenie dávala najavo naša domácnosť.Teda ženy. Pocity Veliteľa Kylea sa dali ťažko odhadnúť. Vždy mal kamennú tvár, a navyše, muži nemajú prejavovať city plačom ani hlučným smiechom, hoci keď k nám chodili skupinky ďalších Veliteľov na večeru s vínom a nejakým dezertom so šľahačkou (ak sa ju podarilo zohnať), ktoré tak skvelo pripravovala Cilla, spoza zavretých dverí jeho pracovne bolo počuť smiech. Ale predpokladám, že aj Veliteľ bol primerane nadšený tým, ako sa Kyleova zaokrúhľuje.

Občas som uvažovala, čo ku mne cítil môj vlastný otec. Vedela som čo-to o matke – ušla so mnou, Tety z nej urobili Služobníčku –, ale nič o otcovi. Nejakého som musela mať, každý má otca. Asi predpokladáte, že som si to prázdne miesto vyplnila nejakou idealizovanou predstavou, ale nie. Prázdno zostalo prázdnom.

Margaret Atwood číta z knihy Svedectvá (The Testaments):

Súťaž

Do súťaže o knihy  Spider-Man, Avengers. Rukavica nekonečna, Minecraft – Prvá kniha príbehov (Slovart, Crew, 2021) a Svedectvá (Slovart, 2021) sa môžete zapojiť do nedele 27. júna na Facebooku BBonline.sk. Dvom vyžrebovaným výhercom alebo výherkyniam pošleme všetky štyri knihy.