Aj keď sa hovorí, že nie zovňajšok, ale duša je dôležitá, pravda je aj to, že oči neklamú a často dokážu na prvý pohľad odhadnúť človeka. Ale tiež knihu. Tie najlepšie si zaslúžia mať výnimočné lamino, obálku. A to sa týka aj kníh v našej súťaži.

M. Dostojevskij: Netočka Nezvanovová

Román Netočka Nezvanovová od Fiodora Michajloviča Dostojevského je o mladej dievčine Netočke, ktorá žije spolu so svojou matkou a nevlastným otcom, nadaným huslistom, ktorému chýba vôľa cvičiť. Vystupuje čoraz menej, postupne prepadá alkoholu a rodinu vedie do záhuby. Po smrti rodičov sa Netočky ujme bohatá kniežacia rodina. Nepobudne tu však dlho. Po čase ju pošlú k ich dospelej dcére, lebo kňažná má pocit, že Netočka má zlý vplyv na ich najmladšiu dcéru Kaťu. A hoci dievča v rodine nájde aký–taký pokoj, do bohatej spoločnosti nikdy nezapadne a v tomto prepychovom svete ostane navždy iba divákom.

Ukážka z knihy

V tom čase osud  nečakane a zvláštnym spôsobom zasiahol do môjho života. Moja pozornosť, city, srdce, hlava – to všetko sa odrazu, so silou hraničiacou s entuziazmom, sústredilo na inú, celkom nečakanú činnosť. Nebadane som sa preniesla do nového sveta, ani som sa nestačila obrátiť, obzrieť, zamyslieť sa. Mohla som aj zahynúť, cítila som to, no pokušenie bolo silnejšie ako strach, a ja som vykročila voslep, so zatvorenými očami. A tak som sa nadlho odpútala od skutočnosti, ktorá ma tak veľmi ťažila a z ktorej som tak dychtivo, no márne hľadala únik. Stalo sa to takto.

V jedálni bolo troje dverí: jedny viedli do veľkých izieb, druhé do mojej izby a do detských a tretie do knižnice. Z knižnice viedli ešte jedny dvere, a to do mojej izby, no medzi knižnicou a mojou izbou bola ešte pracovňa, kde obyčajne sedával pomocník Petra Alexandroviča, jeho pisár, asistent a zároveň tajomník a sprostredkovateľ. Kľúče od skríň a knižnice mával pri sebe on. Raz poobede, keď tam nebol, našla som ten kľúč na zemi. Pochytila ma zvedavosť, a tak som vošla pomocou môjho nálezu do knižnice… 

A.C. Doyle: Pes baskervillský, Údolie hrôzy, Štúdia v červenom

Pes baskervillský

Sir Karel, pán na Baskervillskom zámku, zomrel za záhadných okolností. Stála za jeho smrťou stará kliatba, ktorá podľa legendy prenasleduje jeho rod už od anglickej Veľkej revolúcie? Rodinnému lekárovi, doktorovi Mortimerovi sa to nezdá. Vydá  sa do Londýna a so svojimi pochybnosťami sa zverí Sherlockovi Holmesovi a požiada ho o pomoc. Slávny detektív sa rozhodne záhadu vyriešiť…

Pes baskervillský patrí medzi najznámejšie príbehy, ktoré sir Arthur Conan Doyle napísal  denník Le Monde ho zaradil medzi sto najvýznamnejších literárnych diel 20. storočia. Je považovaný za absolútnu klasiku detektívneho žánru a čitateľov dokáže udržať v napätí až do poslednej stránky.

Údolie hrôzy

Kniha obsahuje tri kriminálne príbehy, v ktorých sa geniálny detektív Sherlock Holmes so svojím pomocníkom doktorom Watsonom predstaví pri riešení záhady okolo pokladu z Agry a pri pátraní po najslávnejšom zločincovi Moriartym, a taktiež v príbehu s rovnomennom názvom Údolie hrôzy. Autor vytvára atmosféru stupňujúceho napätia a zároveň humoru.

Štúdia v červenom

V Štúdii v červenom Holmes s Watsonom hľadajú páchateľa záhadných vrážd. Novela má dve dejové línie. Prvý príbeh sa odohráva v Londýne vo fiktívnom Holmesovom byte na Baker Street 221. Holmesovi sa s Watsonovou pomocou podarí rozriešiť jeden z najkomplikovanejších detektívnych prípadov tých čias. Druhý príbeh sa odohráva v severoamerickom štáte Utah, jeho korene siahajú hlboko do minulosti a súvisia so vznikom mormónskeho mesta Salt Lake City.

Ukážka z knihy: Pes baskervillský

Bol to pes, obrovský pes, čierny ako žúžoľ, ale takého psa ešte ľudské oči nevideli. Z otvorenej papule mu sršal oheň, oči mu svietili tlejúcou žiarou, nos, hriva a lalok sa mu črtali v blikavom ohni. Ani v šialenom sne chorého mozgu si nikto nikdy nemohol predstaviť niečo divšie, strašnejšie a pekelnejšie, než bola tá tmavá postava a divá tvár, ktorá vyskočila k nám z múru hmly.

Dlhými skokmi sa obrovský čierny netvor hnal po chodníku a sledoval stopu nášho priateľa. Boli sme besom takí ohromení, že sme ho nechali prebehnúť prv, než sme sa spamätali. Potom sme s Holmesom vystrelili  príšera hnusne zavyla, čo znamenalo, že aspoň jeden z nás ju zasiahol. Ale nezastala, hnala sa ďalej. V diaľke na chodníku sme videli, ako sa sir Henry obzrel, tvár mal bielu v mesačnom svetle, ruky zdvihnuté v hrôze a bezmocne hľadel na strašnú prenasledujúcu bytosť.

Súťaž

Knihy Netočka Nezvanovová (Slovart, 2019) a Pes baskervillský, Údolie hrôzy, Štúdia v červenom (Slovart, 2019) môžete vyhrať, ak sa zapojíte do našej súťaže a budete mať šťastie aj pri žrebovaní. Súťažiť môžete do piatka 6. septembra na Facebooku BBonline.sk.