Knižné pulty sú plné kníh a niekedy je naozaj ťažké vybrať si z nich. Spoľahlivým a inšpirujúcim sprievodcom svetom kníh je Knižný kompas, ktorý už tretí rok pripravuje vydavateľstvo IKAR. Recenzenti, prekladatelia, literárni fajnšmekri a knihomoli v ňom radia, čo sa oplatí čítať a prečo.

Aktuálny jesenný Knižný kompas prináša v dvoch vlnách 45 nových titulov a dve unikátne knižné série. Prvá vlna začala 22. októbra a čitateľom ponúka mnohé bestsellerové tituly: mysteriózny triler Jozefa Kariku Smršť aj mystický motivačný román Nádherná smrť v Altaji od Jozefa Banáša či novinka úspešnej autorky Andrey Coddington Prečo ja? a román Adriany Macháčovej Dokonalý manžel. Novinkou je aj prvá kniha známeho kondičného trénera Maroša Molnára Gauč alebo šťastie a určite zaujme aj Unesená od Lucie Saskovej (Slovenský spisovateľ) či Encyklopédia vojen od Vladimíra Segeša a kolektívu.

Zo zahraničných autorov sú to opäť veľké mená. Detské knihy prekvapivo prinášajú Dan Brown (Divoká symfónia) a Samuel Björk (Detektívi z dvora – Prípad strateného náhrdelníka). Zo severského krimi je to Zrkadlový muž od Larsa Keplera. Unikátna je aj kniha Malcolma Gladwela Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch, či psychologický triler od Sandry Brown Dokonalá lesť (Slovenský spisovateľ) ako aj krásne detské knihy Vietor vo vŕbach a Zooptika.

Aj druhá vlna Knižného kompasu, ktorá štartuje 3. novembra, prinesie veľa noviniek, ako je napríklad box s novými vydaniami všetkých siedmich dielov Harryho Pottera k dvadsiatemu výročiu jeho vydania na Slovensku. Box aj obálky kníh sú ilustrované slovenským ilustrátorom Adriánom Machom. Vydavateľstvo Ikar pripravuje tiež nové vydania najúspešnejších románov Paula Coelha v nádhernom boxe s ilustrovanými obálkami. Viac informácií nájdete na stránke kniznykompas.sk.

Pozrite, aké knihy si vybrali malí čitatelia z jesenného Knižného kompasu:

Knižný kompas je projekt na podporu čítania a my vám v našej súťaži ponúkame možnosť vyhrať tri knižné novinky z jesennej časti tohto projektu.

Andrea Coddington: Prečo ja?

Jednou z tém románu obľúbenej slovenskej autorky je onkologické ochorenie. Hlavná hrdinka príbehu Saša je v manželstve nešťastná. Dusí v sebe odpor k vlastnému mužovi, no napriek všetkému vo vzťahu zotrváva, veď navonok sa niet na čo sťažovať. Za výbuchov prvých silvestrovských ohňostrojov sa jej život dramaticky zmení a ona vstupuje do nového roka vystrašená, s otázkou, na ktorú neexistuje odpoveď. Prečo ja? Doteraz zdravá žena sa ocitá na onkológii, odstrihnutá od svojich najbližších pre pandemické opatrenia. V hlave sa jej vynárajú najhoršie scenáre. Celý život sa starala o blaho ostatných, robila len to, čo sa od nej očakávalo a pritom si odopierala vlastné šťastie. Čo je však horšie, aj lásku. Dostane ešte šancu napraviť  to?

Ukážka z knihy

Kto nezažil, ten nevie, čo sa v takých prípadoch premelie v prvých minútach žene hlavou. Ani ja som si nič podobné nedokázala predstaviť, i keď som tieto príbehy, každý iný,
a pritom rovnaký, neraz počula. Boli všade okolo mňa. Najprv v nich figurovali naše mamy, susedy, známe, neskôr už aj kamarátky alebo rovesníčky.
A kto zažil, ten vie, že kým sa nepotvrdí, že ide o voľačo neškodné, stane sa hrčka stredobodom vesmíru, centrom všetkých myšlienok, ktoré majú len jedno vyústenie – čo keď dôjde na najhoršie? K panickému strachu sa pridruží akési šialené bilancovanie života, čo som stihla a čo nie, čo som urobila dobre a čo nie, čo som zažila a čo nie…
Všetko sa odohráva v divokej rýchlosti preklepnuté otázkou „Prečo ja?“
Privolala som si ju? Som nevďačná? Môžem si za hrčku sama?

Andrea Coddington o svojej knihe:

Jozef Karika: Smršť

Hrdinovia Karikovho nového mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku. Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastanete… Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a s prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje?

Ukážka z knihy

Neznášam odpočívadlá pri cestách. Bývajú špinavé, dýchajú samotou. Desia ma. Lákajú ťa, nech zaparkuješ, trochu sa prejdeš; predstierajú bezpečnosť.
Farebné lavičky, preliezačky, okrúhle stolíky…

Ako stvorené na príjemné posedenie. Také sa zdajú – jedine z diaľky. Len čo vystúpiš a prizrieš sa zblízka, oľutuješ, že si sa dal zviesť. Ovanie ťa čosi nezdravé. Niekedy smrad – močovka, výkaly, hnijúce zvyšky jedla. Inokedy nosom nič nezachytíš, no rozklad aj tak visí vo vzduchu. Farba na lavičkách a preliezačkách sa odlupuje, preplnené odpadkové koše vyvrhujú smeti, na asfalte medzi špakmi sa povaľujú použité prezervatívy. Vytŕčajú biele nafúknuté bruchá, až ťa strasie od hnusu. Ilúzia príjemnosti sa nadobro rozpadne, keď postrehneš, že žltá tráva aj udupaná zemina okolo kríkov sú posiate špinavými servítkami, kusmi novín a útržkami toaletného papiera.  Už sa len posadiť a zajesť si, vytiahnuť chlieb so salámou, pustiť sa do toho. Dobrú chuť.

Jozef Banáš: Nádherná smrť v Altaji

Úspešný podnikateľ Martin Vodnár dosiahol azda všetko, o čom sníval: majetok, úspech, obdiv okolia. Napriek tomu nie je šťastný. Rodina sa mu rozpadá, nenašiel cestu ani k manželke a svojim dvom deťom, stráca zmysel života. Má nepokojné sny, stále niečo hľadá, do jeho dní a nocí vstúpil strach. Uvedomil si, že sa zaradil do zničujúceho kolobehu súťaže, z ktorého sa vytratilo šťastie.

Po oslave narodenín v New Yorku sa zatúla k múzeu ruského maliara Nikolaja Rericha. Stretne tam altajského šamana Četa Čelpana a rozhovor s ním ho inšpiruje podstúpiť strastiplnú cestu za prerodom. Rozhodne sa prežiť svoju smrť a letí do ďalekého Altaja, štyrikrát rozsiahlejšieho ako Alpy. Altaj je najväčšou nekropolou na svete, má viac ako štyridsaťtisíc mohýl. Aj preto je tým pravým miestom na „sokratovské“ debaty medzi Martinom a Četom. Nerozprávajú sa však o smrti fyzickej ale o smrti pýchy, ega, žiadostivosti a najmä strachu.

Ukážka z knihy

Sedeli v jaskyni už štvrtý deň bez jedla a pitia. Vody okolo nich bolo dosť, no bolo to skôr zatuchnuté bahno plné drobných vápencových kamienkov, ktoré živel zmýval zo skál pod priesmykom. Pili vlastný moč a modlili sa. Modlili sa nahlas. Z času na čas prestali a rezignovane hľadeli pred seba. Martin zaháňal myšlienky na smrť. Pozeral na Četa – sálal z neho zvlášzny pokoj. Alebo dobre hraná rezignácia? Dodával však Martinovi akú-takú odvahu. Netušil, že zúriaci živel spôsobil prírodnú katastrofu, zničil stáda dobytka, oviec a kôz, ktoré pastieri nestihli zahnať do kamenných stajní a chlievov.  Pos zosunutou pôdou zostali mŕtvi, zničené domy, voda zmyla cesty, tisíce ľudí ostali bez príbytkov.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Ikar – Prečo ja?, Smršť a Nádherná smrť v Altaji sa môžete zapojiť do stredy 4. novembra na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca alebo výherkyňa získa všetky tri knihy!