Napätie aj relax. Oboje nájdete v knihách, ktoré vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar v dnešnom príspevku predstavujeme.

Laurence O´Bryan: Istanbulská skladačka

Seana Ryana, vedúceho vedeckého projektu britského Ústavu aplikovaného výskumu v Istanbule, vydesí správa, že jeho kolegovi a priateľovi Alekovi Zegliwskému brutálne odsekli hlavu. Telo nájdu ukryté neďaleko istanbulskej posvätnej archeologickej pamiatky Hagia Sofia. istanbulska_skladackaKeď Sean pricestuje do mesta, aby identifikoval telo, dostane sa mu do rúk obálka s fotografiami, ktorá patrila Alekovi. Onedlho sa aj on ocitne v nebezpečenstve. Niekto mu siaha na život – ale prečo?

V spolupráci s britskou diplomatkou Isabel Sharpovou začína Sean odhaľovať tajomstvo mozaík na fotografiách a pomaly sa dostáva na stopu Alekovmu vrahovi. V Istanbule sa však dáva do pohybu zlo. Keď do mesta vypustia smrteľný vírus, panika sa rýchlo šíri po celej Európe. Seanovi a Isabel sa kráti čas. Musia dolapiť vraha, kým nie je neskoro… (Preklad Alojz Keníž.)

Ukážka z knihy:

Povetrím sa blysol nôž ako padajúca voda. Teraz mu už pomôže jedine modlitba, ktorú ho naučila matka.
Agios o Theos, agios ischyros, agios athanatos, eleison imas.
Dobrotivý Bože, svätý a všemocný, svätý a nesmrteľný, maj s nami zmilovanie.
Zavrel oči. Krk mu olizol závan ľadového chladu. Vzápätí mu po hrudi stiekol horúci prúd. Teplo sa rozšírilo k nohám, premočilo ho. Okolo neho sa dvíhal odporný smrad.
Premkol ho strašidelný pokoj.
Poobzeral sa po starovekej hale, pohľadom vnímal rady stĺpov, pripomínali les. Zazrel vchod, ten však celkom isto zapečatili pred vyše päťsto rokmi, ešte než starobylé mesto Konštantínopol nad ním podľahlo moslimskej armáde a zmenili mu meno na Istanbul. Tu v podzemí sa nachádzali poklady, za akými by bažil každý riaditeľ múzea na svete. Kiežby však radšej nebol nikdy tento priestor objavil! Civel na neďaleko stojace hliníkové stoly. Chytal sa ho des, keď pohľadom zavadil o predmety na nich. Valila sa naňho čierna hmla…

Ak chcete túto knižku vyhrať, zapojte sa do našej súťaže, v ktorej stačí do pondelka 11. marca 16.00 h odpovedať na súťažnú otázku: Kde sa odohráva príbeh kriminálneho románu Istanbulská skladačka?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal František Oravkin.

Timotej Jančár, Miroslav Sedláček: Vodná fajka – Sprievodca svetom vodných fajok

vodna_fajkaMnohí ľudia si pri pojme vodná fajka predstavia starého fajčiaceho Turka alebo Araba, šacha či sultána v honosnom paláci, sediaceho na luxusných vankúšoch v háreme. Tento obraz spájajúci vodnú fajku s indicko-arabským svetom sa však zmenil. Vodná fajka dnes zažíva renesanciu. Stala sa symbolom relaxu a dokonca objektom umenia.

V tejto knihe nájdete všetky informácie týkajúce sa vodnej fajky. Predstavíme vám rozličné typy fajok a tabaku, spôsob prípravy a princípy fungovania fajky. Poradíme vám, ako sa starať o jednotlivé časti a príslušenstvo. Dozviete sa zaujímavosti z kultúry fajčenia a poskytneme vám aj praktické rady, aby ste fajčenie vodnej fajky mohli vychutnávať naplno.

Aj túto knižku už samozrejme kúpite v každom dobrom kníhkupectve, alebo sa do pondelka 11. marca 16.00 h môžete zapojiť do našej súťaže, odpoveďou na otázku: Čo symbolizuje vodná fajka?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Vladimír Rapčan.