Dve autorky, dve knihy. Dva rôzne príbehy, ktoré však majú niečo spoločné. Obidva stoja za to, aby ste si ich prečítali.

Aj autorky Alica Bartková a Silvia Bystričanová majú niečo spoločné. Banskú Bystricu. Kým jedna je rodená Bystričanka a v Bystrici aj žije, druhá ju rada navštevuje. Navyše aj jej priezvisko ladí s Bystricou.

Silvia Bystričanová: Jar, leto, jeseň, Agáta

Silvia Bystričanová„Áno, Bystrica… navštevujem ju často a pravidelne. Chodím na Staré Hory po vodu k studničke a poďakovať sa… mám za čo. Cestou späť sa zastavím vždy na námestí v Banskej Bystrici, pretože si myslím, že je to jedno z najkrajších námestí. Ale v posledných rokoch sa akosi vyľudnilo. Za všetko môže Európa? Všetko sa mení, svet je v pohybe, ale nemali by sme zabúdať, že námestia majú magickú moc. Čím viac ľudí sa tam nachádza, tým viac mesto žije. A naopak,“ hovorí Silvia Bystričanová, inak rodáčka z Detvy, kde aj žije.

Jej tretia kniha, rovnako ako dve predošlé, má všetko, čo kniha má mať, aby upútala na prvý pohľad – zaujímavý a originálny názov a obal. No a potom je tu to, čo sa ukrýva vo vnútri knihy. Príbeh. Silviine príbehy majú príchuť človečiny. Je v nich neha, chuť, vôňa, deň aj noc, láska aj neláska… život. Jar, leto, jeseň, Agáta je názov jej novej knihy. Ak nemáte dosť času, radšej ju nezačnite čítať. Nedá sa čítať včera, dnes či v nedeľu. Iba teraz…

Kniha končí poznámkou, kde Silvia okrem iného vysvetľuje, prečo postavy v knihe majú mená také, aké majú… Pri prvej knižke Každý deň má niekto narodeniny si jednoducho „prelistovala“ kalendár… Kde asi nájde mená pre postavy svojej ďalšej knižky?

„Priznám sa, že pre mňa je výber mien jedna z najzdĺhavejších etáp v procese písania. Možno je za tým určitá zodpovednosť, pretože ako autorka nemôžem tušiť, koho tým ovplyvním, inšpirujem. Moja mama, napríklad, milovala knihu Via Mala, kde sa objavuje meno Silvia, Silvelly,“ hovorí Silvia s úsmevom.

Súťaž o knihu Jar, leto, jeseň, Agáta

Jar, leto, jeseň, AgátaKarolína a Nikolaj sú dvojičky. Ona učí, on robí všetko možné, len nie to, na čo má výnimočný talent. Prenajali si spoločne byt a zvykli si na bezproblémové spolužitie, ktorému rozumejú snáď len dvojičky. Karolína neverí na lásku a v túžbe po dieťati pragmaticky hľadá muža, respektíve vhodného darcu kvalitnej genetickej informácie. Flegmatického Nikolaja očarí žena, ktorá je originálna a pekná na druhý pohľad, ale ani ona nedokáže Nikolaja prinútiť k tomu, aby uplatnil svoj talent. Obom súrodencom a nielen im, sa zmení život po stretnutí s Agátou, ktorá žije v meste len počas zimy. Začnú sa na lásku, život i smrť dívať inak. Všetci vidia, že oči Agáty sú iné, ale len Nikolaj pochopí, že Agáta má schopnosť, ktorú pred svetom tají…

Autorka v úvode knihy píše: Túto knihu venujem všetkým, ktorí si dokážu pripustiť možnosť nezaručenej spravodlivosti, ktorú možno odvážne tušiť a trpezlivo sa na ňu spoliehať. Knihu venujem čitateľom, ktorí si dokážu pripustiť možnosť, že nie sú na svete prvýkrát.

Do žrebovania o knihu Jar leto, jeseň, Agáta (SLOVART, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. septembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Lucia Jablonská.

Alica Bartková: Šťastné konce, nešťastný svet

Alica Bartková Foto_Peter HaasPriznáva, že je skeptická a introvertná… ale píše skvelé knihy. V priebehu dvoch rokov jej vyšlo desať kníh. Vydavateľstvá ju hodnotia ako veľmi talentovanú mladú autorku. Recenzie a ohlasy čitateľov na jej knihy sú viac ako kladné. Je len veľmi málo autorov, ktorí sa svojím rozprávačským umením dokážu dostať čitateľovi hlboko pod kožu a vyvolať zimomriavky ako ona.

Banskobystričanka Alica Bartková rozhodne nie je Alicou z krajiny zázrakov. Pohybuje sa v skutočnej slovenskej realite, ktorá je často drsná a nevľúdna. A (aj) o tom sú jej knihy.

„O každej zo svojich kníh môžem povedať, že je istým spôsobom, či už vo väčšej alebo menšej miere, kritikou spoločnosti alebo zakorenených názorov, ktorých sa drží. Črtou mojich kníh je pochybovanie, či sú zaužívané veci, postoje a hodnoty, ktoré sú nám spoločnosťou predkladané ako samozrejmé, naozaj také, alebo či to môže byť aj úplne inak,“ hovorí Alica.

„Klamala by som, keby som povedala, že v mojich knihách nie je nič z môjho života. Už iba to, že obsahujú moje myšlienky a niektoré názory, znamená, že je tam kus zo mňa. Sú tam však aj reálne príhody, ktoré sa mne alebo v mojom okolí prihodili. Ktoré, to nepoviem. Z vlastného života však do kníh dávam veľmi málo…“

Alica teraz píše v poradí svoju trinástu knihu, detektívku s pracovným názvom Kvietok. Tento román je časovou mozaikou, ktorú si čitateľ postupne skladá sám. Opäť sú tam tri hlavné pohľady na vec, pohľady dvoch obetí a vyšetrovateľky. Neskôr sa k nim pridáva ešte aj uhol pohľadu vraha.

„Kapitoly nie sú časovo následné, minulosť sa preplieta s prítomnosťou, takže čitateľ má možnosť postupne odkrývať, čo udalostiam predchádzalo, vkrádať sa do psychiky postáv, ktoré možno nie sú také, aké sa na prvý pohľad zdajú.“

Súťaž o knihu Šťastné konce, nešťastný svet

Šťastné konce, nešťastný svetManželský príbeh tak trochu inak… Nevera je druhým najčastejším dôvodom rozvodu, a hoci sa nájdu manželia, ktorí navonok deklarujú, že vzájomné nezhody prekonali, v úzadí vždy zostáva pocit zrady, ktorý im strpčuje spolužitie.

Peter prekvapil Soňu v posteli s iným mužom. Cíti sa ponížený a zranený. Ten obraz má neustále pred očami, nevie sa ho zbaviť. Uteká pred celým svetom, ale pred vnútorným zrakom sa ujsť nedá. Náhodne sa ubytuje v prvom hoteli. Tu sa zoznámi s Tomášom, ktorému sa vyrozpráva. Nechápe, čo sa s ním deje, prečo sa zveruje úplne cudziemu mužovi. Tomáš je chápavý, upokojí ho, privedie na iné myšlienky. Je aj príťažlivý, iný, umelec so svojským pohľadom. Ich priateľstvo prerastie do vzájomnej náklonnosti.

Soňa vie, že Peter jej neodpustí, nechápe, ako mohla tak hlúpo podľahnúť kolegovi a zničiť všetko, čo dlhé roky budovala. Súhlasí s rozvodom, hoci čaká s Petrom dieťa.

Tomáš si buduje nový vzťah, je šťastný, že ho niekto čaká doma a nemusí sa ponevierať po nákladných a nudných večierkoch. Všetci niečo stratili a aj niečo našli, no šťastné konce v nešťastnom svete sú zriedkavé…

Do žrebovania o knihu Šťastné konce, nešťastný svet (TATRAN, 2013) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. septembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Renáta Šepeľová.