Ďalšiu nádielku siedmich kníh, z ktorých sa vy alebo vaši blízki môžu potešiť už na tieto Vianoce, sme pripravili v spolupráci s Vydavateľstvom Slovart.

Dušan Dušek: Ponožky pred odletom

Ponožky pred odletomPísanie je jediný dovolený spôsob kradnutia: človek okráda sám seba. Pamäť je vývojka. Písanie je ustaľovač. A zrazu sú pred nami fotografie spomienok…

Dušan Dušek aj v tejto knižke kradne zo života. No nielen sebe, kradne všade, kde sa dá, zapisuje si za uši každú dobrú vetu, ktorú začuje. Ponúka nám svoj obdiv k hovorovému jazyku, k viere, že to najlepšie vždy zaznie v rozhovoroch ľudí. Neskôr tieto vety votkáva do príbehov, pomocou ktorých mapuje svoje dôverne známe prostredia: Piešťany, Bratislavu, Šaštín. Navlieka ich na nitky ako koráliky, ktoré sa pri čítaní môžu zmeniť napríklad na lastovičky, usadené v jeseni na elektrických drôtoch pred cestou do teplých krajín, alebo aspoň na ponožky, sušiace sa vo vetre, prichytené štipcami o šnúru, ktoré sa takisto chystajú odletieť. Pri čítaní sa dá krásne lietať… z vety do vety, zo spomienky do spomienky, z jednej poviedky do druhej, či do tretej. Platí to aj pre túto novú poviedkovú knižku Dušana Dušeka.

Do žrebovania o knihu Ponožky pred odletom zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Jaroslava Szarowska.

Jo Nesbo: Prdiprášok doktora Proktora

Prdiprášok doktora ProktoraDetská kniha od najväčšej hviezdy severskej krimi, autora mnohých bestsellerov pre dospelých JoNesbøa je vtipná, veselá a ako inak, napínavá až po poslednú vetu. Nebezpečenstvo, napätie, šikovnosť a inteligencia, strhujúci dej, všadeprítomný nenásilný humor, to sú ingrediencie, z ktorých Nesbø varí. A keď sa k tomu pridá autorov fantastický rozprávačský talent, jeho knihy sú zrazu najžiadanejšie a najvyhľadávanejšie. Svedčí o tom aj prvý príbeh série, európsky bestseller Prdiprášok doktora Proktora.

Zvláštny chlapec Bule a šikovná Lisa sú susedia. Spriatelia sa s čudným vynálezcom doktorom Proktorom. Doteraz neuznaný vedec vynašiel prdiaci prášok a spočiatku nie príliš použiteľná vec sa  ukáže ako ten najúžasnejší vynález na svete. Bule s Lisou vymyslia plán, ako by mohli silnejšiu verziu prášku predať NASA. Lenže hrdinom sa do cesty postavia drsní zločinci. Ich pričinením sa Bule, Lisa a doktor Proktor ocitnú vo víre nebezpečných situácií, kde im ide doslova o krk. Ktovie, ako by to dopadlo, nebyť kamarátstva, vynaliezavosti a statočnosti troch hrdinov. Text ilustroval popredný nórsky ilustrátor Per Dybvig.

Do žrebovania o knihu Prdiprášok doktora Proktora zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Ivana Bičanovská.

Anna Gavalda: Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal

Chcel by som aby ma niekto niekde čakalZbierka poviedok Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal je literárnym debutom dnes už známej francúzskej autorky Anny Gavaldy. Útla knižka pôvodne vyšla v náklade 800 kusov v malom vydavateľstve, neskôr sa z nej však predalo vyše 500 tisíc výtlačkov a bola preložená do viac ako dvadsiatich jazykov. Kniha obsahuje devätnásť krátkych poviedok napísaných strohým, presným štýlom. Autorka miestami až kruto podrobne opisuje dokonale odpozorované detaily medziľudských vzťahov, ktoré môže definitívne zničiť napríklad aj zdanlivo banálne zazvonenie mobilného telefónu.

Ukážka z knihy

Povedala, chcela by som ťa cítiť. A keďže som neodpovedal, priznala sa, že po celé tie roky mala chuť ma cítiť a vdychovať moju vôňu. Ruky som držal poriadne hlboko vo vrecku, lebo keby nie… Postavila sa mi za chrbát a naklonila sa k vlasom. Ostala tak dosť dlho a ja som sa cítil neskutočne zle. Potom prešla nosom k priehlbinke na šiji, okolo hlavy a veľmi pomaly zišla pozdĺž krku až na golier košele…

Do žrebovania o knihu Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Janka Dzurková.

Umberto Eco: Nulté číslo

Nulté čísloMiláno 6. jún 1992. Niekto sa vlámal do bytu novinára Colonnu. Páchateľ nepochybne hľadal disketu s kompromitujúcimi informáciami, no nenašiel ju. Colonna nie je nijaký zelenáč a háklivý materiál ukryl na miesto, ktoré považuje za bezpečné. Bezpečné, lenže dokedy? Je možné, že mu niekto ide po krku, lebo tak ako mnohí iní, aj on hrá dvojakú hru – zostavuje nulté číslo novín, ktoré majú namiesto serióznych článkov publikovať fámy o dobrej spoločnosti, a zároveň píše ako ghostwriter knihu, čo tento naprogramovaný škandál odhalí.

Ukážka z knihy

Braggadocio bol blázon. Ale ešte mi mal povedať to najdôležitejšie, a tak bolo lepšie počkať. Tá jeho historka bola možno vymyslená, ale znela ako z románu. Uvidíme. Lenže keď už sme pri bláznovstve, nezabudol som, čo mi naznačil o údajnom Mainom autizme. Povedal som si, že chcem preniknúť hlbšie do jej psychiky, ale teraz už viem, že som chcel niečo iné. Ďalší večer som ju znovu odprevadil domov, no nezastal som pred bránou, ale som spolu s ňou vošiel do dvora. Stála tam pod malým prístreškom červená päťstovka v dosť biednom stave. „To je môj jaguar,“ povedala Maia. „Môže mať dobrých dvadsať rokov, ale ešte celkom dobre šliape, stačí dať raz do roka všetko premazať a tu neďaleko jeden automechanik má ešte aj náhradné dielce. Keby som ju chcela dať naozaj do poriadku, ako sa patrí, stálo by to fúru peňazí, lenže potom by z nej bol veterán a cena ako by bola ako pre zberateľov. Ja na nej chodím len k jazeru v Orte. Aha, ty to nevieš, ale ja som dedička. Babka mi nechala malý domček tam na tých kopcoch, je to len taká chatrč, keby som ho chcela predať, veľa by som nedostala, ale postupne som si ho zariadila, je tam kozub, ešte čiernobiely televízor a z okna vidieť jazero a ostrov San Giulio. Je to moje buenretiro, trávim tam takmer každý víkend. A vlastne, nechceš tam so mnou v nedeľu poobede zájsť? Vyrazíme skoro ráno, urobím ti niečo ľahké na obed – nevarím zle – a pred večerom sme späť v Miláne…“

Do žrebovania o knihu Nulté číslo zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Miroslav Benč.

Guiness World Records 2016

Guinness_2016Čo je nové v prekonávaní rekordov? To sa dozviete v aktuálnom vydaní najpredávanejšej knihy na svete GUINNESS WORLD RECORDS. Všetko o hre Minecraft®, o YouTube, pirátoch, videohrách, aplikáciách, forenznej vede. Ďalej v knihe nájdete exkluzívne rozhovory, príbehy zo zákulisia rekordov a tiež bonusové súťaže on-line. Je to oficiálne úžasné!

„Guinnesska“, ako knihu familiárne volajú fanúšikovia, predstavuje aj vo vydaní na rok 2016 viac ako tisíc nových rekordov v rôznych oblastiach a fantastické fotografie k tomu. Táto kniha je to pravé orechové pre nadšencov bizarností a rekordov. Heslom Guinness World Records je predsa Officially Amazing! Od prvého vydania Guinness World Records ubehlo neuveriteľných 60 rokov a odvtedy sa kniha stala vydavateľským fenoménom – predalo sa viac ako 132 miliónov výtlačkov vo viac ako 100 krajinách sveta. Tešiť sa môžete na nové rekordy – Prvý pes na svete, ktorý vie odhaliť diabetes v ľudskom tele, Najväčšia socha vytvorená z balónikov, Najväčšia šálka horúceho čaju, Najväčší počet ľudí hrajúcich naraz na jednom klavíri a mnohé iné.

Do žrebovania o knihu Guinness World Records 2016 zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Stanislav Riša.

Fero Rajec: Miriam

SL_MiriamMiriam Grossmanová nemala ľahký život. Počas Slovenského štátu prišla o svojich najbližších, ktorým sa už nepodarilo odísť do Palestíny. Jej spomienky sa spájajú s rodným domom a so susedmi, ktorí jej zachránili život. Svoje spomienky si nechávala pre seba, nechcela nimi priťažiť svojmu synovi. Až na sklonku života sa rozhodla svoj príbeh nahovoriť do diktafónu a zanechať ho synovi, ktorého pre emigráciu vyše dvadsať rokov nevidela…

Ukážka z knihy

Gardisti zamkli dvere, zapečatili ich a odišli. Miriam vyliezla spod latríny. Výkaly jej stekali z nôh a všade, kde šliapla, ostali nevľúdne stopy, na ktoré nalietavali dobiedzavé mäsiarky. Rýchlo prešla k studni, pumpovala vodu rýchlo, kým ešte z pumpy tieklo, zmývala z nôh páchnuce výkaly. Na umytie minula značné množstvo drahocennej tekutiny.Okolie studne bolo znečistené. Keď sa úplne umyla, našla si niečo na prezlečenie. Potom pozametala pri studni a očistila latrínu. Pri studni bolo všetko mokré a obávala sa, aby na to niekto neprišiel. V ten deň prišiel až pred zotmením mladý Juraj Vlček. Dlho sa nezdržal. Zo starej šopy si odniesol nejaké náradie.

Do žrebovania o knihu Miriam zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Petra Stopová.

Patrick Suskind: Parfum

ParfumRomán Parfum nemeckého prozaika Patricka Süskinda je fascinujúcou zmesou strašidelného príbehu o genialite ľudského ducha, skazenosti človeka a zmyselnej vášni, ktorý sa odohráva v temných uličkách Paríža v 18. storočí. Jean-BaptisteGrenouille sa narodil s úžasným darom – má dokonalý čuch, neobyčajnú pamäť a schopnosť analyzovať a kombinovať vône. Ako malý chlapec sa usiluje rozlúštiť pachy mesta a do starého umenia miešania olejov a bylín sa zaúča u prominentného lekárnika. Grenouillova vášeň sa však zmení na posadnutosť a túžba vytvoriť dokonalú vôňu ho doženie až k vražde…

Ukážka z knihy

V ten deň Grenouille stvoril prečudesný parfum. Čudesnejšieho doteraz na svete ešte nebolo. Nevoňal ako vôňa, ale ako človek, ktorý vonia. Ak by niekto tento parfum zavoňal v tmavej miestnosti, pomyslel by si, že tam stojí ešte niekto iný. A keby ho použil človek voňajúci ako človek, pripadal by nám čuchovo ako dvaja ľudia, ba čo horšie, ako obludná zdvojená bytosť, postava, ktorá sa nedá jednoznačne zachytiť, lebo sa nám predstavuje nejasne, rozmazane ako obraz na dne jazera s chvejúcimi sa vlnkami na hladine.

Grenouille chcel napodobniť práve tento ľudský pach – sám vedel, že len nedostatočne, ale jednako len dosť šikovne, aby pomýlil iných – a na to si v Runelovej dielni pozháňal najnezvyčajnejšie prísady. Za prahom dverí vedúcich na dvor našiel kôpku ešte dosť čerstvých mačacích výkalov. Z nich vzal za pol lyžičky a spolu s niekoľkými kvapkami octu a rozdrvenými zrnkami soli vložil do mixovacej fľaše. Pod pracovným stolom objavil kúsok syra nie väčší ako necht na palci, zrejme tam zostal po niektorom Runelovom jedle. Bol už dosť starý, začal sa rozkladať a razil z neho štipľavo ostrý pach. Z vrchu suda so sardinkami v zadnej časti obchodu oškrabal čosi páchnuce rybacinou a stuchlinou, zmiešal to s hnilým vajcom a kastoreom, čpavkom, muškátom, spíleným rohom a jemne rozdrvenou, opálenou bravčovou kožkou. K tomu pridal pomerne veľké množstvo cibetu, všetky tieto hrozné zložky zmiešal s alkoholom, nechal vylúhovať, potom prefiltroval a zlial do dvoch fliaš…

Parfum je prvou knihou na Slovensku, ktorá vonia. Vôňa je zakomponovaná do chrbátika knihy, preto sa uvoľní s každým otočením stránky.

Do žrebovania o knihu Parfum zaradíme všetkých, ktorí do stredy 16. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Kateřina Dutková.