Eva sa vráti z dlhodobého pobytu v zahraničí a v jej rodnom meste dôjde k sérii obzvlášť násilných vrážd. Všetky indície naznačujú, že ďalšou obeťou má byť práve ona a na svetlo začnú prenikať dávno zabudnuté hriechy z minulosti.

Prečo sú obete zmrzačené rituálnym spôsobom a čo znamená záhadný nápis vyrytý do ich tiel? Kľúč od desivej pravdy sa skrýva v tragédii a vášni minulých rokov, no podarí sa ho Eve objaviť skôr než ju nájde vrah? Komu smie veriť a kto je nepriateľ? Pretože túžba podľahnúť pokušeniu môže byť omamne vzrušujúca, ale aj fatálne nebezpečná…

Už táto krátka anotácia naznačuje, že Temné pokušenie, najnovšia kniha Inéz Melichovej, je opäť zmesou napätia a romantiky. Rovanko ako jej predchádzajúce knihy Labyrint túžby (2016), Milenci prežijú (2017), Pomsta za neveru (2019) či poviedky, ktorými prispela do zbierok V zajatí vášne (2016) a V zajatí strachu (2017).

Svedkami dvojnásobnej brutálnej vraždy sa čitatelia stávajú už po prečítaní prvých strán Temného pokušenia. Ako však hovorí autorka, banskobystrická rodáčka Inéz Melichová:

„Rozhodne si nemyslím, že čím viac vrážd, tým lepšie krimi. No môžem prezradiť, že dvomi vraždami to nekončí, lebo máloktorý vrah sa zastaví pri jednej vražde v prípade, že mu na to neprídu a zostane nepotrestaný. Potom je len otázka času, kedy udrie opäť a ak mu to prejde, bude pokračovať.  Aj v bežnom živote vidíme, že ak nám niekto spraví prvýkrát podraz a my mu veľkoryso odpustíme, alebo na to neprídeme, po čase to zopakuje. Preto rozhodne nie som zástanca druhých šancí.

Jedným z odkazov mojej knihy je to, že by sme si mali dávať veľký pozor, komu otvoríme dvere do svojho života a aké hranice mu nastavíme.  Nie je náhoda, že väčšina vrahov v detektívkach je veľmi nenápadná, neraz sú to ľudia, ktorých podozrievame najmenej. Bohužiaľ, nie je to len zámer autora, ktorý chce čitateľa pomýliť a v závere ho prekvapiť šokujúcim odhalením. Šokujúce je to, že aj v reálnom živote sa zlo často skrýva pod maskou láskavosti a dobrosrdečnosti.

A keď masku strhnete, uvidíte monštrum. Schopnosť takýchto indivíduí pretvarovať sa a fabulovať, je pre mňa nepochopiteľná. Vždy si kladiem otázku, ako takýto „človek“ vôbec dokáže so sebou žiť a kde je jeho svedomie. Počet vrážd v knihe pre mňa nie je podstatný, ten prispôsobujem potrebám deja. Mojím cieľom je skôr upozorniť na to, že okolo nás sú jedinci, ktorí okrem svojho egoizmu nemajú absolútne žiadny hodnotový systém a v ovčom rúchu sa môže skrývať niečo, čo by som si k vlkovi nedovolila prirovnať, lebo by som ho urazila.“

Z anotácie knihy je tiež zrejmé, že vrah pôjde po hlavnej hrdinke príbehu, Eve. A dostane ju! Pretože, ako s úsmevom poznamenáva Inéz, vrahovia v jej knihách sú veľmi šikovní. A v zápätí dodáva:

„Moji hlavní hrdinovia sú však vždy o krok vpredu, preto sa vyvlečú aj z beznádejnej situácie. Neviem si predstaviť, že by som čítala knihu, po celý čas držala palce hlavnému hrdinovi a nakoniec by umrel rukou nejakého narušeného indivídua. Cieľom detektívneho románu je vypátrať vraha a potrestať zlo. Takéto úsilie by nemalo zostať márne. Detektívka by mala niesť posolstvo, že spravodlivosť je hodnota, kvôli ktorej sa oplatí riskovať. A toho sa držím aj pri písaní svojich románov.“

Ukážka z knihy

„Nezdá sa ti podozrivé, že štyria naši spolužiaci boli zavraždení rovnakým spôsobom?“ opýtala sa Monika, ignorujúc jej upokojujúce slová a vyfúkala si nos.

Eva sa prekvapene narovnala.

„Ako to štyria?“

„Pamätáš sa na vysokého blondiaka Jozefa? Taký grázlik, ale potom mu môj otec vybavil konzervatórium a začal sekať dobrotu. Nikdy nemal výnimočný talent, ale bol extrémne ctižiadostivý a postupne sa vypracoval. Stala sa z neho niečo ako miestna celebrita.“

„Tak to jeho zabili spolu s Renátou? Oni boli tiež manželia?“

„Ale kdeže, Renáta bola vydatá za tunajšieho podnikateľa s elektronikou. Jozef bol jej milenec, jeden z mnohých,“ objasnila jej Monika.

„A manželovi praskli nervy, keď ich prichytil v posteli,“ skonštatovala Eva sucho.

„Po prvé, prečo by potom zabíjal aj Zdena s Romanou a po druhé, v čase vraždy má vraj nepriestrelné alibi.“

„Mohol si niekoho najať.“

„To mohol. Renáta spávala s polkou mesta a boli v rozvodovom konaní. Chcela ho poriadne ošklbať o majetok, takže motív by mal. Polícia pracuje aj s touto verziou. Momentálne je hlavný podozrivý, no myslím si, že je to falošná stopa. Stále to nedáva zmysel. Ak bola motívom žiarlivosť, prečo potom zabil Aj Romanu a Zdena?“

„Možno ich nezabil, len prevzal spôsob, akým boli zavraždení. Určite sa o tom písalo v novinách. Pravdepodobne chcel, aby to vyzeralo, že ich má na svedomí sériový vrah a on by sa tak vyhol podozreniu. Čo bolo príčinou smrti tentoraz?“

„To sa dozvieme až po pitve. Vrah nechal otvorené okno, preto ich smrť urýchlilo podchladenie, ale oči a tie znaky…“

„Dúfam, že keď im to urobil, boli už mŕtvi,“ skonštatovala Eva a po chrbte jej prebehli zimomriavky.

Súťaž

Do súťaže o knihu Inéz Melichovej Temné pokušenie (Marenčin PT, 2020) sa môžete zapojiť do nedele 11. októbra na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebujeme dvoch výhercov alebo výherkyne, ktorým knihu pošleme.