Temný psychologický triler Pýtiine pokyny a príbeh matky a jej nezlomnej vôli popasovať sa s nepriazňou osudu od slovenskej autorky Andrey Novosedlíkovej. 

Erik Axl Sund: Pýtiine pokyny

pytiinePomocou samoterapie sa Victoria Bergmanová usiluje ozdraviť svoje roztrieštené vnútro. Darí sa jej a nakoniec preváži najsilnejšia z jej viacerých čiastočných osobností. Spôsobí to, že závažné udalosti z jej minulosti sa ukazujú v úplne novom svetle…

V bludisku dávnych i súčasných osudov sa objavuje zvláštny pojem: Pýtiine pokyny. Sú to surové, priam zvrátené pravidlá, ktoré vytvorili vodcovia tajného spoločenstva pedofilov Sihtunum i Diasporan, fungujúceho ako charitatívna nadácia na pomoc deťom tretieho sveta. Victoria Bergmanová sa psychicky pozviechala a to psychologičke Sofii Zetterlundovej umožní navigovať svoju milenku, policajnú komisárku Jeanette Kihlbergovú, pri prenasledovaní mužov, čo ublížili na celý život nielen Victorii, ale aj jej dcére Madeleine.

Ukrajinský Babyn Jar, Roklina žien, je najdesivejšie nacistické popravisko z čias druhej svetovej vojny. Sem smeruje rozuzlenie tragického príbehu, ale právo a spravodlivosť ani tentoraz nezvíťazia.

Temný psychologický triler Pýtiine pokyny (Ikar 2015) je po Havraňom dievčati a Plameni túžby (Ikar 2014) záverečnou časťou mimoriadne úspešnej trilógie.

Ukážka z knihy

„Poznáte Victoriinho otca Bengta Bergmana?“

Je naivná. Až na hranici prostoduchosti. No je aj chorá, na to nesmie zabúdať.

„Nie,“ odvetí Annette. „Pomohol Karlovi, Peovi, Gertovi a Viggovi financovať nadáciu, ale nikdy som ho nestretla.“

Znova priama odpoveď, a ešte aj správna. Kto financoval nadáciu, je známe, ale vždy je dobré, ak sa informácia potvrdí.

Okej, pomyslí si. Už len jedna otázka.

„Pýtiine pokyny. Čo je to?“

Žena sa znova tvári nechápavo. „Vy to neviete? Pýtala sa na to aj vaša kolegyňa, tá Sofia, s ktorou som hovorila pred pár dňami.“

„Nie, vlastne ani nie. Ale počul som, že je to kniha. Čítali ste ju?“

Opäť ten prekvapený výraz. „Nie, samozrejme, že nie.“

„Prečo nie?“

Do ženiných očí sa zasa vráti prázdnota.

„Nikdy som nevidela knihu s takým názvom. Pýtiine pokyny sú pôvodné slová, prastaré a nemôžu sa spochybňovať.“

Do žrebovania o knihu Pýtiine pokyny zaradíme všetkých, ktorí do 7. júna správne odpovedia na otázku: Kto je hlavnou postavou knihy Pytiine pokyny?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Peter Diak.

Andrea Novosedlíková: Až čas ukáže

cas ukaze„K napísaniu tejto knižky ma podnietila skutočná udalosť. Je to príbeh matky a jej nezlomnej vôli popasovať sa s nepriazňou osudu. Príbeh o tom, ako si všedný život s človekom rozohrá hru s vlastnými pravidlami,“ povedala o svojom novom románe Andrea Novosedlíková.

Hanka Brečtanská pracuje ako účtovníčka v súkromnej firme. S manželom Denisom a dcérkou Deniskou ešte donedávna viedli bežný život, ktorý narúšali len nezhody so svokrou. Po piatich rokoch manželstva sa však Denisovo správanie mení a Hanka si kladie otázku, čo sa to stalo s ich životom. Denis je od istého času posadnutý myšlienkou žiť v Južnej Afrike. Vzdá sa dobre plateného miesta a chce sa presťahovať za vidinou raja. Hanka však váha, prestáva veriť vlastnému mužovi a bojí sa vytrhnúť dcéru zo známeho prostredia. Stačí však zopár nestrážených sekúnd, drobná séria zhôd a náhod a do ich života kruto zasiahne nehoda…

Ukážka z knihy

„Chcem ešte jedno dieťa,“ prehltla som hrču v hrdle, musela som skúsiť niečo, čo by Denisa udržalo doma.

Ochromila som ho asi na tri sekundy.

„Dobre,“ žoviálne súhlasil a odmlčal sa, aby dodal svojim slovám vážnosť. „Keď sa tam zabývame, môže byť aj dieťa. Aspoň Deni nebude rozmaznaná a naučí sa s niekým deliť. Kupuješ jej, čo si zmyslí, a potom si nič neváži.“

„Chcem dieťa teraz. Nie neskôr.“

„Nechápem, prečo musíme mať decko práve teraz?“

„Nemám v úmysle na staré kolená vymieňať plienky a kočíkovať. Do tridsiatky chcem bábätko a to sa nám nemusí podariť hneď,“ dúfala som, že rozumné argumenty ho presvedčia.

Zamračil sa, až sa mu medzi očami vytvorila kolmá vráska.

„Prečo by sa nám nemalo podariť?“ stroho odsekol. Očividne ho urazilo, že spochybňujem jeho mužnosť. „Ak ti tikajú biologické hodiny a cítiš sa stará, to je už tvoj problém. Nie môj.“

Nikam to neviedlo. Obaja sme si stáli za svojím.

„Vieš čo? Ja odchádzam. Ak chceš, zostaň si tu a ďalšie decko si trebárs adoptuj,“ vykrivil pery do grimasy. Vstal, schmatol zo stola peňaženku a zamieril do chodby.

„Kam ideš?“ šla som mu za pätami. Obul si tenisky, obliekol vetrovku a až potom sa otočil ku mne: „Do Cape Town,“ vyštekol s iróniou a zaplesol za sebou dvere.

Do žrebovania o knihu Až čas ukáže zaradíme všetkých, ktorí do 7. júna správne odpovedia na otázku: Kde pracuje Hanka Brečtanská?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Lucia Babjaková.