Všetci zomrieme, nikto však nevie kedy, kde a ako. Nevedia to ani hlavné postavy románu Mafiánske balady. Nález mŕtvoly, zahrabanej v lese, ich však spojí do reťazca osudových udalostí.

„Neviem, ako vy, ale ja som na nový román od Dušana Taragela čakal enormne dlho. Nie hocijaký humorný, ale práve takýto, presne takýto vtipný, takýto temný, no a vďaka charakteristickým postavám — takýto hlúpy. Na niektorom mieste by to mohlo vyznieť ako nemiestna poznámka kritiky, ale to je opak toho, čo som chcel vyjadriť. Mafiánske balady z Vydavateľstva Slovart reprezentujú to najlepšie, čo si pamätáme ešte z čias Petra Pišťanka, a to najhoršie, čo si pamätáme ešte z deväťdesiatych rokov…“ (Denis Mačor, medziknihami.sk)

Dušan Taragel: Mafiánske balady

Keď vás postretne nečakané šťastie, začnite si dávať pozor…

Aký rodinný život majú mafiánski vrahovia? Prečo bývalá miss Humenné ušla z Londýna do Bystrice? Naozaj zomrie každý, koho odfotí mladík Tomy? Treba zodvihnúť telefón, keď vám po rokoch volá bývalá láska? Aké vybavenie používa odpratávač mŕtvol? Je dobrý nápad zatúžiť po žene, ktorej erotické fotky a telefónne číslo nájdete v cudzom mobile? Čo všetko urobí psík Harino pre svojho pána? Mafiánske balady sú akčný román o posledných dňoch a hodinách života siedmich ľudí, ktorí uverili, že ich práve postretlo šťastie.

Všetci zomrieme, nikto však nevie kedy, kde a ako. Nevedia to ani hlavné postavy románu Mafiánske balady. Osudovo ich spojí mŕtvola zahrabaná v lese. Jej nález rozbehne reťazec udalostí, ktoré už nedokážu zastaviť. Sedem prekvapujúco spojených príbehov, nečakané dejové obraty, šokujúce pointy a zároveň intímny pohľad do života ľudí, ktorí si myslia, že páchať zlo sa im oplatí. Román svojim nezameniteľným štýlom bohato ilustroval známy výtvarník Danglár.

Mafiánske balady sa odohrávajú na súčasnom Slovensku, divoké deväťdesiate roky sú už dávno preč a hoci názov naznačuje, že by malo ísť o prostredie organizovaného zločinu, takmer polovica románu sa zaoberá ľuďmi, ktorí s mafiánmi nemajú nič spoločné. Vďaka tomu si pri čítaní aj vy neraz položíte otázku: čo by som v danej situácii robil ja? Smrť je len náhoda alebo ju svojím konaním a rozhodnutiami privolávame sami? Hoci je román zaradený do kategórie akčný triler, vo svojom vyznení je až znepokojujúco realistický.

Dušan Taragel (1961) žije v Bratislave. Pracuje ako redaktor a editor. Publikoval knihy: Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov (1997), Vražda ako spoločenská udalosť (2006), Polrok bez sexu (2013), s Petrom Pišťankom zbierku poviedok Sekerou a nožom (1999), s Danglárom komix Jánošík, pravdivý príbeh (2006). Ako spoluautor sa podieľal na knihe Roger Krowiak (2002).

Publikáciu  Mafiánske balady z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ukážka z knihy

FERO

(posledný týždeň života)

Všetkým to hovoril a všetci sa mu len smiali, ale mal pravdu: ak teraz  v polovici septembra poriadne nezaprší, tento rok žiadne huby nebudú a môžu sa ísť pásť. Dnes to skontroloval poriadne, popoludní vybehol do lesa a prešiel Dubovú aj Prednú horu, ale výsledok bol minimálny, našiel len pár pekných kúskov, zvyšok bol na zaplakanie. Keď si večer  v krčme sadne so Sorošom a Malatincom a ukáže im, čo našiel, ich plány, že nazbierajú plné koše húb a potom ich predajú Čatlošovi, sa rozplynú ako dym. Nebudú mať na pivo ani na pálenku a to je problém, pretože na koho sa spoliehajú najviac, ak nie naňho, pretože kto je odborník na hľadanie húb, keď nie on, Fero?

Vracal sa už z lesa domov, stačilo, aby zbehol dolu Ráztočnou a ocitne sa pri zadnej bránke svojej záhrady, ale nedalo mu a to bola možno chyba, ktorú urobil, že sa vybral ďalej k Pahýľu, popod ktorý vedie lesná cesta. Za ňou bolo ešte jedno miesto, kde by mohlo niečo byť, jeho posledná nádej. Stmievalo sa, teraz v septembri to prichádzalo rýchlo, a keď sa priblížil k ceste, odrazu sa mu niečo nezdalo. Medzi stromami zazrel akýsi pohyb. Jeleň? Medveď? Aj Harino spozornel, zostal stáť a vztýčil chvost, a vtedy zazrel čosi ako auto, potom aj druhé. Áno, dve autá. Práve zastali na lesnej ceste. Videl len ich strechy, boli to čierne hranaté  vozidlá, a potom počul hlasy.

Zmeravel. Zaostroval zrak, ale nevidel nič, len kúsok z dvoch áut, potom zaznel zvuk, akoby niekto zabuchol dvere. Prikrčil sa. Možno tam budú trtkať, napadlo mu, veď načo by sa trepali až sem na Ráztočnú? Chcú mať pokoj na trtkačku. Ale prečo dve autá? Už sa videl, ako to  vybalí v krčme na Soroša s Malatincom: reku, idem do hory skontrolovať huby a nájdem tam trtkáčov?

Súťaž

Do súťaže o knihu Dušana Taragela Mafiánske balady (Slovart, 2022), sa môžete zapojiť do piatka 6. januára 2023 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk.