Máte už darčeky pre svojich blízkych? A nezabudli ste na knihy? Vianoce bez kníh, to nie je ono. Krásnych kníh je dnes veľa. O jednu z nich môžete súťažiť.

Vo vydavateľstve Artforum vlani vyšla kniha islandského spisovateľa Jóna Kalmana Stefánssona Ryby nemajú nohy, s podtitulom „rodinná sága“. Román sleduje osudy jednej rodiny od prelomu 19. a 20. storočia až po súčasnosť, od dedinky vo východných fjordoch až po Keflavík, „najčernejšie miesto na Islande“, kde sú iba „tri svetové strany: vietor, more a večnosť“.

Príbehy sa navzájom prepletajú a pomaly odhaľujú osudy Ariho, spisovateľa v stredných rokoch, ktorý sa po rokoch vracia domov z Dánska, kam utiekol od manželky a troch detí, dozvedáme sa jeho manželstve, o detstve a mladosti v susedstve americkej vojenskej základne, ale aj o živote a ľúbostnom príbehu Ariho starých rodičov…

Pokračovanie ságy o radosti a bolesti, vášni a utrpení, vernosti a zlyhaniach, živote a smrti, blízkosti a odcudzení a o láske v jej mnohých podobách, vychádza v týchto predsviatočných dňoch pod názvom Veľké asi ako vesmír (originálny názov Eitthvað á stærð við alheiminn).

Príbeh s vedomím smrti oslavujúci život od islandského mága – rozprávača Jóna Kalmana Stefánssona má všetky predpoklady na to, aby vás opäť vtiahol do sugestívnej severskej atmosféry, kde rytmus života diktuje príliv mora a generácie Ariho rodiny žijú v blízkosti vody a rýb…

Islandský spisovateľ Jón Kalman Stefánsson sa narodil v roku 1963 Reykjavíku. V mladosti si vyskúšal viacero zamestnaní, okrem iného spracovanie rýb či murárstvo, a veľa času strávil na vidieku na západnom Islande, kde aj vyrastal. V roku 1986 nastúpil na štúdium literatúry na Islandskej univerzite, ktoré však nikdy nedokončil, a niekoľko rokov písal články a recenzie do islandských novín. Debutoval v roku 1988 básnickou zbierkou Með byssuleyfi á eilífðina (So zbrojným pasom na večnosť), no na prozaickú dráhu sa vydal až v roku 1996 zbierkou poviedok Skurðir í rigningu (Priekopy v daždi). Predstavil v nej vidiecky svet západoislandskej dedinky, ku ktorému sa vrátil aj v neskorších dielach.

Jón Kalman Stefánsson na Islande prerazil románom Letné svetlo, a potom príde noc (2005), za ktorý mu bola udelená Islandská literárna cena. Nasledovala trilógia pozostávajúca z próz Himnaríki og helvíti (Nebo a peklo, 2007), s ktorou dosiahol medzinárodný úspech a získal zaň prestížnu Cenu P. O. Enquista, Harmur englanna (Smútok anjelov, 2009) a Hjarta mannsins (Srdce človeka, 2011). Jeho najnovšia kniha Veľké asi ako vesmír (2015) je pokračovaním a zároveň ukončením rodinnej ságy, ktorá sa začala rozvíjať v románe Ryby nemajú nohy (2013).

Jón Kalman Stefánsson v súčasnosti žije v obci Mosfellsbær pri Reykjavíku s manželkou a dvomi deťmi a od roku 2000 sa venuje výlučne písaniu. „Už som publikoval jedenásť románov, a v nich všetkých sa – okrem rozprávania príbehov – usilujem nájsť odpovede na základné otázky: Existuje Boh? Je nejaký život po smrti? Z čoho máme radosť? Čo je lepšie ako dobrá voňavá káva skoro ráno, keď sa nebo ešte len prebúdza? Alebo single malt whisky s dobrým priateľom. A kde je život, ak nie v bozku?“ hovorí o svojich knihách Stefánsson.

Knihu Veľké asi ako vesmír (Artforum, 2017) určite nájdete v banskobystrickom kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej, no niekto z vás ju môže aj vyhrať v súťaži, ktorú sme pripravili v spolupráci s týmto kníhkupectvom. Do žrebovania o knihu zaradíme všetkých, ktorí do stredy 20. decembra odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercu sme kontaktovali e-mailom.