Príbeh detí, ktoré sa na ulici cítia bezpečnejšie ako doma. Piata loď Moniky Kompaníkovej opäť vyplávala za svojimi čitateľmi. Tentoraz v špeciálnej edícii.

Jeden z najúspešnejších slovenských románov posledných rokov Piata loď sa stal predlohou rovnomenného celovečerného filmu režisérky Ivety Grófovej. Svetová premiéra filmu sa konala na nedávnom 67. ročníku prestížneho medzinárodného filmového festivalu Berlinale 2017. Piata loď tu získala Krištáľového medveďa za najlepší film pre mládež. Premiéru v našich kinách bude mať 16. marca, no už v týchto dňoch nájdete Piatu loď Moniky Kompaníkovej na pultoch kníhkupectiev. Kniha vyšla v špeciálnej edícii, s priloženým filmovým soundtrackom na CD aj na stiahnutie, vo vydavateľstve Artforum.

Hra na rodinu, ktorá navždy zmení životy detí. Príbeh detí, ktoré sa na ulici cítia bezpečnejšie, ako doma. Román o tom, ako veľmi odlišný je detský a dospelácky svet. Príbeh inšpirovaný skutočnou udalosťou… Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Svoje detstvo prežíva v nestabilnom rodinnom ženskom trojuholníku spolu s matkou Luciou a starou mamou Irenou. Svoju mamu nesmie volať mama a svoju starú matku babka. Neustále sťahovania z jedného cudzieho bytu do druhého strieda sídlisková nuda, čakanie na Luciu a úteky do starej opustenej záhrady. Hľadá lásku medzi Luciiným nezáujmom a depresiami a nezdá sa jej zvláštne, keď sa nešťastnou náhodou sama na krátku chvíľu stane matkou dvom batoľatám. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať…

Nové vydanie románu Piata loď vychádza s hudobným bonusom v podobe filmového soundtracku s titulnou piesňou k filmu Piata loď, Kde sa slzy berú od Katarzie. Originálny soundtrack Mateja Hlaváča s podtitulom „túto hudbu môžeš počúvať z viacerých strán“, vytvára jedinečné spojenie medzi filmom a knihou. Atmosféra skladieb súvisí s jednotlivými scénami z filmu rovnako ako s pasážami pôvodného textu knihy Moniky Kompaníkovej. Tieto pasáže čitateľ ľahko identifikuje, keďže skladby soundtracku sa volajú podľa strán knihy: Piata, Tridsiatapiata, Sedemdesiataprvá a podobne. Pieseň k filmu Piata loď si môžete vypočuť na nasledovnom odkaze.

UKÁŽKA Z KNIHY

A práve ja, keďže dobre viem, aké to je zostať sama, s malými zásobami v igelitke a so zväzkom kľúčov vo vrecku, budem tá, ktorá ich zachráni. Pretože ak sa viem postarať o seba, o mamu aj Irenu, budem sa vedieť postarať aj o tieto deti. Môžem ich odviezť niekam, kde ich nebudú rušiť vlaky a štartujúce autá, niekde, kde sa upokoja. Viem sa postarať o všetko, dám pozor aj na ne.

Plechovka sa pomaly kotúľala chodníkom a valcovala moje zvyšné pochybnosti. Ak sa žena nevráti skôr, ako sa plechovka dokotúľa k mojim nohám, odveziem deti preč. Tak som sa rozhodla.

Najedz sa, Kristián, povedala som mu vľúdne a podala som mu rožky a nutelu. Bolo mi ho ľúto. Skrčka utopeného vo veľkej bunde, s rukávmi zakrývajúcimi dopichané prsty. Chlapčeka z dobrej rodiny, čo mal zakázané kamarátiť sa s polovicou sídliska. Aj so mnou. Aj s chalanmi, za ktorými dnes ráno skackal ako zajačik na baterky. Chlapca, ktorý niečo vyviedol. Pohladila som ho po hlave, ale len čo mu zabehlo. Rozkašľal sa. Dostal buchnát, až ho prehlo.

Jakub sa v posteli pomrvil a zamrnkal. Psst, pošepla som a odokryla moje dve tajomstvá, celá šťastná, že už prišiel čas ukázať ich aj Kristiánovi.

Spia, povedala som. Sú krásne, však? Však sú nádherné? Toto je Jakub a tamto je Adela.

Čo sú to za deti? spýtal sa. Moje, povedala som.

Monika Kompaníková (1979, Považská Bystrica) vyštudovala maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, je autorkou debutovej zbierky poviedok Miesto pre samotu, za ktorú získala Cenu Ivana Kraska, novely Biele miesta nominovanej na cenu Anasoft litera 2007, románu Na sútoku (2016) a knihy pre deti Hlbokomorské rozprávky (2013).

Román Piata loď vyšiel prvý raz v roku 2010 a Monika Kompaníková zaň získala prestížnu cenu Anasoft litera 2011. Román bol preložený do češtiny, nemčiny, maďarčiny, arabčiny, bulharčiny, poľštiny a rumunčiny, v Chorvátsku vyšiel ako jeden zo série tridsiatich súčasných európskych románov.

SÚŤAŽ O KNIHU PIATA LOĎ

V spolupráci s banskobystrickým kníhkupectvom Artforum sme pre vás pripravili súťaž o knihu Piata loď (Artforum, 2017), ktorú si v tomto kníhkupectve (na Dolnej ulici) môžete kúpiť. No skúste šťastie aj v našej súťaži! Do žrebovania o knihu zaradíme všetkých, ktorí do nedele 26. februára odošlú vyplnený súťažný formulár so správnou odpoveďou na otázku: Akú prestížnu cenu získala Monika Kompaníková za svoj román Piata loď?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Danica Barnová.