Dnes máme v súťaži krásnu knižku islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona Letné svetlo a potom príde noc. V roku 2005 dostal autor za tento román najprestížnejšiu islandskú literárnu cenu a bol nominovaný na Cenu severskej rady.

Jón Kalman Stefánsson: Letné svetlo a potom príde noc

Letné svetlo a potom príde nocIsland, deväťdesiate roky dvadsiateho storočia, nastupujúca finančná expanzia a následný krach. Malá islandská dedina však žije v rytme sezónnych prác, pohybov blízkeho mora a mrakov plávajúcich po oblohe.

Nič závratné sa tu nedeje, no nič sa tu ani neutají: vzťahy, radosti, nevera, smrť, udalosti živo zreťazené v príbehoch miestnych vidiečanov, zasiahnutých zvláštnou melanchóliou či skrytým šialenstvom, aké postihujú ľudí žijúcich v pustatine. Román Letné svetlo a potom príde noc je plný drobných poetických príbehov, zároveň je akýmsi ironickým zúčtovaním sa autora Jóna Kalmana Stefánssona s divokou a rozpoltenou dobou konca dvadsiateho storočia.

Rozprávač vie o všetkom, čo sa v dedine deje a presne ju popisuje. S múdrosťou a nadhľadom komentuje konkrétne životy malých ľudí a bez akéhokoľvek sentimentu alebo pátosu kladie množstvo všeobecných otázok týkajúcich sa vecí veľkých – smrti, života, vášne, lásky.

Nemáme v úmysle rozprávať o celej dedine, prejsť od domu k domu, to by si isto nezniesol, no určite sa zmienime o žiadostivosti, ktorá spája dni a noci, o šťastnom kamionistovi, Elísabetiných tmavých zamatových šatách a mužovi, ktorý prišiel autobusom, o vysokej Thurídur naplnenej tajnou túžbou, mužovi, ktorý nedokázal spočítať ryby a žene s plachým dychom, o osamelom farmárovi a štyritisícročnej múmii. Rozpovieme ti o každodenných udalostiach, no i takých, čo presahujú naše chápanie, pravdepodobne preto, že sa nedajú vysvetliť; ľudia miznú, sny menia život, takmer dvestoroční nebohí na seba upozorňujú namiesto toho, aby ticho ležali na svojom mieste.

Román Letné svetlo a potom príde noc vychádza v slovenčine po prvý raz. A vy ho môžete vyhrať v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s banskobystrickým Artforom.

Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do stredy 25. novembra vyplnia a odošlú súťažný formulár a odpovedia na otázku: Odkiaľ pochádza spisovateľ Jón Kalman Stefánsson?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stala Daniela Sokolová.