Mladá vedkyňa Giulia Enders napísala knihu o trávení, ktorá sa v Nemecku stala bestsellerom.

Giulia EndersPublikácia Taktne o tráviacom trakte vyšla v marci 2014 a doteraz je druhou najpredávanejšou knihou na amazon.de. V rebríčku odborných kníh v paperbacku časopisu Der Spiegel je na prvom mieste. Slovenským čitateľom ju prináša Vydavateľstvo SLOVART.

Giulia Enders v knihe Taktne o tráviacom trakte s humorom a nadhľadom zhŕňa výsledky najnovších výskumov. Odpovedá na otázky ako:

  • Prečo sú niektoré potraviny označované ako zdravé (napríklad celozrnné pečivo) a iné ako nezdravé (napríklad lepok), keď majú takmer rovnaké chemické zloženie? A je to vôbec pravda?
  • Prečo sú tuky dôležité pre organizmus, aj keď je to jediná látka, ktorá sa v pečeni nedetoxikuje a ide priamo do srdca?
  • Ako sa líšia bielkoviny živočíšneho a rastlinného pôvodu a prečo sa musia vegáni a vegetariáni stravovať uvedomele, aby im nechýbali niektoré živiny?

Taktne o traviacom trakteVďaka tejto knihe si uvedomíte, aký vedecký základ majú najnovšie trendy v stravovaní a diétach. Budete sa tak môcť lepšie rozhodnúť, čo je pre nás najvhodnejšie.

Najnovšie výskumy hovoria, že na 90 percent prebieha komunikácia smerom od čriev k mozgu a nie naopak. Giulia Enders sa preto v knihe Taktne o tráviacom trakte venuje aj tomu, ako naše stravovanie a trávenie vplýva na stres a rôzne zápalové ochorenia.

O tráviacom trakte rozpráva kniha zrozumiteľne, uvoľnene a veľmi nonšalantne. Vysvetľuje napríklad aj to, prečo nám škvŕka v žalúdku, ako správne sedieť na záchode, čo pre nás robia črevné baktérie a veľa iných faktov, na ktoré sa často hanbíme opýtať. Text dopĺňajú vtipné ilustrácie.

Giulia Enders (1990) pôsobí na Ústave mikrobiológie na Univerzite Johanna Wolfganga Goetheho vo Frankfurte na Mohanom, venuje sa výskumu a pracuje na svojej doktorandskej práci. V roku 2012 zvíťazila s prednáškou Darm mit Charm vo vedeckej súťaži Science Slam vo Freiburgu. 

Knihu Taktne o tráviacom trakte (SLOVART) môžete vyhrať, ak do 15. februára správne odpoviete na otázku: Kde pôsobí Giulia Enders, autorka knihy Taktne o tráviacom trakte?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Rudolf Veselovský.