Spevák Miro Žbirka si k tohtoročným 64. narodeninám pripravil pre seba, ale aj pre čitateľov, naozaj krásny darček – unikátnu knihu o svojom živote. Kniha Miro Žbirka – Zblízka vyšla vo Vydavateľstve SLOVART a jej autorom je český hudobný novinár Honza Vedral.

MEKY ZBIRKA-2var_2.9.inddNarodeninovému darčeku v podobe knihy predchádzalo  veľké česko-slovenské turné  Miro Žbirka – Road to Abbey Road, ktoré malo obrovský úspech. Koncerty  v Prahe, Ostrave, Bratislave a Košiciach dostali od divákov standingovation nielen pre Mira, ale aj jeho hostí a hlavne pre Mariku Gombitovú. Symbolickou bodkou za turné bol koncert v prestížnom klube v centre Londýna, ktorý sa konal 29. októbra.  Zostrih najzaujímavejších momentov z česko-slovenského turné zachytil v dokumente David Žbirka.

HONZA VEDRAL: MIRO ŽBIRKA – ZBLÍZKA

Kniha je osobným príbehom talentovaného umelca a autentickým príbehom o začiatkoch a vývine slovenského popu. Hoci autor spomína všetky kľúčové udalosti v Mekyho súkromnom živote, pozornosť je sústredená na jeho hudobnú kariéru. Nezameriava sa však len na najväčšie úspechy, čriepky skladá od šesťdesiatych rokov až do súčasnosti, čím vytvára pestrú mozaiku ľudí a udalostí na československej hudobnej scéne.

Publikácia približuje Mekyho rýchly štart aj nečakaný koniec v slávnej skupine Modus, predstavuje spoluprácu s Kamilom Peterajom či vzťah s Marikou Gombitovou a Lacom Lučeničom.

road-abbey-1Pripomína Mekyho víťazstvo na Bratislavskej lýre, zisk Zlatého slávika aj moderovanie porevolučnej hudobnej relácie Rhytmick a prezrádza, že zmeny jeho hudobného štýlu boli spôsobené jednak túžbou skúšať novú techniku, no najmä snahou nenechať sa zaškatuľkovať. Rozprávanie nás vťahuje do širších súvislostí – ako to fungovalo v časoch, keď hudobné texty museli prechádzať schvaľovacím procesom, ako znášali umelci nezmyselné nariadenia režimu, napríklad zákaz používať prezývku Meky či mať pred televíznymi kamerami rozpustené vlasy, prečo boli turné po Sovietskom zväze psychicky aj fyzicky náročné a či sa rokenrol naozaj neoddeliteľne spája so sexom a s drogami… V knihe sa objavia aj nikdy nezverejnené fotografie zo súkromia a zákulisia koncertov. Dopĺňa ju aj kompletná diskografia Mira Žbirku, vrátane obalov všetkých albumov.

„Myslím, že sme sa s Honzom v rámci nejakého rozhovoru pre noviny zadebatovali  o hudbe a ja som,  samozrejme, pridal pár svojich historiek. Tých rozhovorov bolo nakoniec viac a napadlo mi, že by mohla konečne vzniknúť kniha o tom, čo bolo a je v mojom živote dominantné. Kniha o hudbe, príbehoch vzniku skladieb, či o koncertoch, ktorých bolo veľmi veľa. K nečakaným objavom dávnych príbehov ma viedli aj Honzove históriou nezaťažené otázky. Keď som mu vysvetľoval realitu minulosti, bol niekedy veľmi prekvapený a ja som si pri tom spomenul aj na veci, na ktoré by som radšej zabudol,” komentuje vznik knihy Miro Žbirka.

road-abbey-2Autor knihy, český hudobný publicista Honza Vedral, nazýva hudobný príbeh Mekyho Žbirku jedným z najúžasnejších príbehov československej populárnej hudby. Pri písaní spolupracoval so samotným umelcom a vyspovedal aj mnohých iných účastníkov popovej scény.

„Keby mala kniha Zblízka podtitul bol by to „hudobný príbeh“, pretože sa pri jej vzniku ukázalo, že Miro Žbirka často, aj keď možno len podvedome, písal soundtrack k svojim životným peripetiám,”  povedal o knihe Honza Vedral .

Honza Vedral je šéfredaktorom hudobného časopisu Headliner a časopisu o súčasnom umení  ArtLover. Dlhé roky pôsobil ako hudobný redaktor denníkov MF DNES a iDNES.cz a editor hudoného časopisu Filter. Ako saxofonista vystupuje s medzinárodnou kapelou  The Chancers, vďaka čomu pozná hudobnú brandžu zo všetkých uhlov. Počas svojej novinárskej praxe stretol množstvo známych a úspešných muzikantov – Iggy Pop, Tom Jones, Roger Waters (Pink Floyd), Metallica, Tony Benett, Red Hot Chili Peppers, Beastie Boys, Gwen Stefani, Cee-LoGreen, 50 Cent, Nickelback, Placebo, Queensofthe Stone Age, Imagine Dragons, Ellie Goulding, Judas Priest, Kiss, Alice Cooper, Rodriguez… So všetkými robil rozhovory, no len o jednom napísal knihu – o Mirovi Žbirkovi.

road-tour-2016Za najsilnejší zážitok v súvislosti so vznikom knihy považuje Honza Vedral návštevu Abbey Road. Ale ako povedal, nielen v tom zmysle, že skutočne stál v ikonickom Štúdiu 2, kde vzniklo toľko zásadných nahrávok a hovoril si, aké to tam je v skutočnosti malé.

„Mal som tú česť stretnúť sa tam s ľuďmi, ktorí s Mirom na jeho anglických nahrávkach priamo spolupracovali. Jeho producent Rob Cass bol zo vznikajúcej nahrávky doslova nadšený a rozhodne ju nebral ako nejaký výstredný „kšeft“ z východu. Textár Pete Brown, excentrik na prvý pohľad, osobne prišiel, aby počul, ako to znie. A aby mi povedal, čo pre neho stretnutie s Mekym znamenalo. Bol z toho taký nadšený, že si odo mňa vzal adresu do Prahy a za pár dní mi skutočne poslal cédečko svojej vlastnej kapely. Vtedy som asi v úplnosti pochopil, že Meky Žbirka je autor aj interpret svetových kvalít, ktorý by – nebyť doby, mohol uspieť v medzinárodnej konkurencii,“ hovorí Honza Vedral a na otázku, čo je podľa neho na Mirovi najzaujímavejšie, odpovedá:

„Jeho posadnutosť  hudbou. Silný životný príbeh, ktorý sa skrýva za bezstarostnými a veselými pesničkami a gentlemanským chovaním. A tiež to, že je od osemdesiatych rokov na vrchole česko-slovenskej populárnej scény a pritom sa ani raz nezapredal. A jeho tvorba po celú tú dobu zostáva relevantná. Veď z jeho posledného albumu Miro by sa súčasní dvadsaťroční muzikanti mohli učiť, čo to znamená znieť osobito a nehrať pritom na istotu…“  (Zdroj: Johana Turner, www.turner.cz)

V spolupráci s Vydavateľstvom Slovart sme pre vás pripravili súťaž o knihu Miro Žbirka – Zblízka. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do 1. januára vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Zdeno Krnáč.