Miestami pôvabná, miestami znepokojujúca je zbierka malých, no naskrz originálnych príbehov Snesitelná těžkost bytí od autorky Alice Bartkovej.

Alica Bartková1Útla knižka s názvom, ktorý vystihuje atmosféru deviatich poviedok v nej, vyšla češtine v pražskom nakladateľstve Gasset. Autorka, Banskobystričanka Alica Bartková, v nich majstrovsky narába so slovami, atmosférou, postavami. S citom dávkuje city, pocity, napätie aj prekvapenia… Hoci názov zbierky Snesitelná těžkost bytí evokuje Kunderovu Nesnesitelnú lehkost bytí, nie je to autorkin zámer.

„Snesitelná těžkost bytí nemá nijaký súvis s Kunderovým románom. Zbierka nesie taký názov preto, lebo som tak najprv nazvala jednu poviedku, ktorú obsahuje. Jej názov ju totiž dokonale vystihuje, a keď som pri jej písaní nad ním rozmýšľala, z hĺbky mysle mi vyskočil práve tento názov. Potom som tak nazvala celú zbierku, pretože v podstate vystihuje aj ostatné poviedky. Neznesiteľnú ľahkosť bytia som zatiaľ nečítala, ale už sa na to dlho chystám. Od Kunderu som čítala iba Žert, a ten sa mi páčil, hovorí Alica, ktorá vo svojej tvorbe necháva priestor aj fantázii čitateľov.

„Mám rada, keď autor nepodceňuje čitateľa, a necháva mu priestor pre vlastný názor či fantáziu. Keď je pointa v texte podaná priveľmi „po lopate“, niekedy sa to míňa účinku. No často mi ide hlavne o vykreslenie momentu, duševného rozpoloženia, akéhosi intenzívneho záblesku, a to, čo sa už bude diať potom, nie je až také dôležité.“ Pri písaní si to, čo píše, väčšinou aj vizuálne predstavuje. Vžíva sa do postáv, do ich psychiky, rozmýšľa nad tým, čo cítia, kam chodia, akú hudbu počúvajú… spája scénu za scénou, a tak vznikajú jej knihy.

Snesitelná těžkost bytíSNESITELNÁ TĚŽKOST BYTÍ

Hlavné postavy deviatich poviedok sa zmietajú túžbou po jedinečnosti, zmysluplnosti života a prijatím masového a abstraktného diktátu, prostredníctvom ktorého vstupujú do nášho života falošné príbehy vytvárajúce ilúzie vypožičané od iných…

Ukážka z knihy

Pohřební řečník

Zanedlouho bude následovat společný pohřeb čtyř lidí, kteří zemřeli při dopravní nehodě. Měli, chudáci, smůlu, protože zemřeli hromadně. Žádný prostor pro vlastní smrt, kdy se všechna pozornost soustředí jen na jednotlivce. Nejvíc pozornosti k sobě vždy připoutají zmasakrovaní. Tomu se říká smrt ve vší parádě. Zemřít jen tak, na stáří, v čisté posteli, je v podstatě nuda…

Do žrebovania o dve knihy Snesitelná těžkost bytí (Gasset, 2014) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 22. mája vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stali Igor Križko a Anna Červenáková.