Legendárne Neviditeľné mestá sa v týchto dňoch opäť zviditeľňujú. Nesmrteľná klasika významného talianskeho spisovateľa Itala Calvina dostala vo vydavateľstve Artforum nové, rafinované šaty.

neviditelne-mesta3Kniha vás zaujme už na prvý pohľad. Tým, že je „iná“. Nehovoriac o tom, čo sa stane, keď ju otvoríte. Načisto si vás podmaní. Určite aj tým, že neviditeľné je v nej naozaj neviditeľné. K nádherným ilustráciám sa totiž musíte prepracovať cez neprerezané stránky. Pre tých, čo majú dušu objaviteľa, to iste nebude problém (pre ostatných je tu návod). Mapa neviditeľných miest sa ukrýva v obale knihy. Prvé vydanie knihy Itala Calvina Neviditeľné mestá (Lecittáinvisibili) uzrelo svetlo sveta  v roku 1972.

Diomera, Izidora, Dorotea, Zaira, Anastázia, Tamara, Zora, Despina a ďalšie. Celkom päťdesiatpäť ženských mien, názvov magických, stratených, nedostavaných či exotických miest, ktoré spája jedno – sú neviditeľné. Objavíte ich vďaka rozprávaniu Marca Pola. Calvinov Marco Polo je zároveň Marcom Polom veľkého Kublaj chána, ktorý ho vysiela na mnohé cesty po svojej ríši, aby si potom v príjemnom tieni kráľovských záhrad vypočul jeho správy. Rozpráva o mestách, predvádza ich gestami, mimikou, predmetmi prinášanými z ciest… ale v podstate rozpráva len o jedinom meste, o rodných Benátkach. Je však fascinujúce koľko tvárí im cestovateľ, diplomat a posol vie dať.A je nemenej fascinujúce, koľkorakými cestami napokon privádza Calvino svojho čitateľa k poslednej vete, v ktorej je ukryté kľúčové posolstvo pre našu prítomnosť. Nesmrteľná klasika v novom šate.

Neviditeľné mestá ožívajú v preklade Stanislava Valla, v neviditeľných ilustráciách Daniely Olejníkovej a rafinovanej grafickej úprave PalaBálika.

UKÁŽKA Z KNIHY

neviditelne-mesta1Keď sa stadiaľ človek dá na cestu a po tri dni sa uberá smerom na východ, ocitne sa v Diomire, v meste so šesťdesiatimi striebornými kupolami, s bronzovými sochami všetkých božstiev, s ulicami vydláždenými cínovými dlaždicami, divadlom z krištáľu, so zlatým kohútom, čo každého rána z veže ohlasuje deň. Všetky tieto krásy už pocestný pozná, lebo ich videl aj v iných mestách. No zvláštnosťou tohto mesta je, že ten, kto tam príde v septembrový večer, keď sa dni krátia a nad dverami pražiarní rýb sa v jedinom okamihu rozsvecujú pestrofarebné lampy a z ktorejsi terasy zaznie ženský výkrik: Joj!, pocíti odrazu závisť voči tým, ktorí v tejto chvíli myslia na to, že podobný večer už zažili a že boli vtedy šťastní…

Do žrebovania o knihu Neviditeľné mestá (Artforum, 2017), ktorú do súťaže venovalo banskobystrické Artforum, zaradíme všetkých, ktorí do piatku 27. januára vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Kristína Bartušová.