Lara Prescott sa so svojím románom Nikdy sme tu neboli stala jednoznačne debutantkou roku. O práva na jej prvotinu zvádzali vydavatelia na celom svete tvrdý boj a na knihu sú už zakúpené aj filmové práva.

Schyľuje sa k studenej vojne. O tom, kto zomrie a kto zostane nažive, rozhodujú slová. V Moskve zatknú Oľgu Ivinskú, múzu Borisa Pasternaka. Štátna moc vie, že Pasternak píše román Doktor Živago, v ktorom kritizuje režim, a svoju moc mu pripomenie tak, že jeho milenku pošle do gulagu.

V rovnakom čase začne novovzniknutá CIA pašovať späť do Sovietskeho zväzu zakázané knihy, aby ukázala, že skutočná sloboda prekvitá iba v demokracii. Keď Pasternak knihu dopíše, CIA tajne získa rukopis románu, dopraví ho do USA a začne školiť novú členku tajnej skupiny, ktorá má román previezť späť do Sovietskeho zväzu a rozšíriť medzi ľuďmi.

Ukážka z knihy

Boris sa prebúdza. Jeho prvou myšlienkou je vlak osvetľujúci cestu krajinou a smerujúci k bielokamennej Matičke. Pod tenkou prikrývkou si vystiera chodidlá a predstavuje si Oľgino okrúhle líce pritisnuté ku sklu okna vo vozni. Ako sa mu len páčila, keď spala, ešte aj jej pochrapkávanie, tiché ako vzdialené hvízdanie továrne.

O šesť hodín príde vlak s jeho milovanou do stanice. Oľgina mama a deti budú čakať pri koľajniciach, budú stáť na špičkách, aby ju zbadali prví, keď bude vystupovať. Boris sa s nimi o päť hodín stretne v ich byte na Potapovovej ulici a na stanicu pôjdu všetci spolu.

Tri roky nepočul jej hlas. Tri roky sa jej nedotkol. Naposledy to bolo na lavičke vo verejnej záhrade pred redakciou Goslitizdatu. Keď si robili plány na večer, Oľga ho upozornila na muža v koženom kabáte, ktorý, ako sa zdalo, počúval ich rozhovor. Boris na neho  pozrel a usúdil, že je to len muž sediaci na lavičke. „To je všetko,“ povedal jej.

„Si si istý?“

Stisol jej ruku.

„Nemohol by si zostať so mnou a nejsť domov?“ spýtala sa.

„Musím pracovať, láska moja, ale uvidíme sa v Peredelkine. Je na dva dni v Moskve,“ odvetil. Dával si pozor, aby v Oľginej prítomnosti nikdy nevyslovil manželkino meno. „Oddýchneme si a dáme si neskorú večeru. A rád by som poznal tvoj názor na novú kapitolu.“

Pristala a pobozkala ho na líce zdržanlivým bozkom ako vždy na verejnosti. Nepáčilo sa mu, keď ho takto bozkávala, cítil sa ako jej strýko, alebo ešte horšie, ako jej otec.

Keby bol vedel, že po ich posedení v parku neuvidí Oľgu tri roky, bol by jej vtisol bozk na pery. Nebol by sa náhlil domov pracovať. Bol by jej uveril, keď ho upozornila na toho muža v koženom kabáte. Nebol by jej pustil ruku.

Večer čakal, že príde do jeho dače, ale keď prešlo mnoho hodín, vedel, že sa niečo stalo… 

Lara Prescott je so svojím románom Nikdy sme tu neboli (The Secrets We Kept) jednoznačne debutantkou roku. O práva na jej prvotinu zvádzali vydavatelia na celom svete tvrdý boj a na knihu sú už zakúpené aj filmové práva. Jej romantický špionážny triler zaradila do svojho knižného klubu aj herečka Reese Witherspoon a od recenzentov sa je dostáva samých pochvál. The Wall Street Journal napísal: Lara Prescott, inšpirovaná dokumentami CIA o pôvodnom vydaní knihy Doktor Živago, dokresľuje skutočný príbeh vzniku legendárneho románu. Autorka vytvorila špionážnu zápletku o Pasternakovi, jeho milenke Oľge Ivinskej, a tajných agentkách CIA, ktoré prepašujú román do Sovietskeho zväzu ako nástroj propagandy.

Súťaž

Do súťaže o knihu Nikdy sme tu neboli (Slovart, 2019) sa môžete zapojiť do piatka 10. januára na Facebooku BBonline.sk. Knihu pošleme dvom vyžrebovaným výhercom či výherkyniam.

SÚŤAŽ❗️Fenomenálny román Nikdy sme tu neboli, inšpirovaný príbehom knihy Doktor Živago, je debutom americkej autorky…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Utorok 7. januára 2020