Pri čítaní tejto knihy sa dostanete do izieb detských pacientov aj seniorov. Sú to skutočné príbehy plné emócií, veselé aj smutné. Sprevádzať vás budú zdravotné klauni, ktorí majú „nos na zázraky“.

Na zázraky máme nos je názov knihy skutočných príbehov z nemocníc, ktorú uviedli do života na tohtoročných Kremnických gagoch, v Uličke slávnych nosov. Krstné mamy, herečky Emília Vášáryová a Zuzana Kronerová, ju pokrstili bublinami z bublifuku, pričom im asistovali zdravotné klaunky, spoluautorky knihy. Prečítali aj dva príbehy z knihy a povedali:

Emília Vášáryová: Je to úžasný čin, že táto kniha vznikla, lebo môže dávať nádej. Aj teraz ma tie príbehy rozplakali. Človek pochopí, že život je jeden z tých najťažších. Ale tá nádej tam je.

Zuzana Kronerová: Ja vás, Červené nosy, veľmi obdivujem. Želám knihe a celému tomuto úžasnému združeniu, aby sa k vám pridávalo stále viac našich kolegov. Aj ja sa pridávam a ja sa hlásim, že kedykoľvek prídem! Nech žijú Červené nosy!

Knihu Na Zázraky máme nos vydalo Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Je v nej 32 krátkych poviedok, v ktorých sedem zdravotných klauniek a klaunov opisuje zážitky s detskými pacientmi a seniormi. Každý z nich prináša autentické výpovede o tom, čo zažívajú pri svojej klaunskej profesii. Príbehy v knihe sú tie, ktoré sa ich najviac dotkli a na ktoré nezabudli ani po rokoch. Na témy ako choroba, samota, staroba či smrť prinášajú nový pohľad, ktorý v sebe skrýva nádej. Nie vždy je to nádej na uzdravenie či šťastný koniec, ale nádej, že aj napriek okolnostiam sa dajú zažívať príjemné chvíle.

O grafický dizajn a návrh obálky knihy sa postaral Peter Gála. Texty dopĺňajú krásne ilustrácie Lucie Žatkuliakovej.

Ukážka z knihy

Ahoj, doktorka

„Kristínka sa nerozpráva s hocikým. Hovorí, len keď príde niekto špeciálny,“ upozorňuje ma sestrička.

„So mnou sa, samozrejme, bude rozprávať, veď my sme ohromné kamošky,“ vyhlásim sebavedome. A nepravdivo. Malú slečnu vidím prvý raz v živote.

„Ahoj, Kristínka,“ oslovím ju. Asi osemročné dlhovlasé dievčatko sedí na žltej stoličke v rohu miestnosti plnej prázdnych postelí. Na čiernobielom pásikavom tričku svieti ružová mašľa. Červenonosej doktorke v svetlých šatách s farebnými bodkami a kvetmi vo vlasoch venuje zvedavý pohľad, zatiaľ čo jej sestrička napojí infúziu. Mlčí.

„Ahoj, Kristínka, ahoj, kamoška moja,“ hovorím hlasnejšie a nástojčivejšie. Odpoveď však stále neprichádza. Sebavedomie ma začne opúšťať, no len tak ľahko sa nevzdám.

„Ahoj, doktorka,“ poviem neprirodzeným piskľavým hlasom, ktorý vychádza spomedzi takmer zavretých pier. Tvárim sa, že ja nič…

„Počuli ste? Hovorila som vám, že sa so mnou bude rozprávať,“ tvrdím sestričke a Kristínkinej mame. Klamstvo je očividné, bruchovravkyňa zo mňa nebude. Dievčatko sa na mňa usmieva čoraz viac, ale nevyjde z neho ani slovo.

„Doktorka je moja najlepšia kamoška, mám ju veľmi rada,“ zase hovorím namiesto dievčatka a márne sa snažím nehýbať perami.

„Ty si zlatá, Kristínka, veď ja teba tiež,“ hovorím za seba. Rozhovor mňa so mnou ešte chvíľu pokračuje v podobnom duchu. A zrazu to príde…

Čo zrazu príde, to sa už dozviete v knižke Na zázraky máme nos! Autorkou príbehu Ahoj, doktorka, je Eva Okoličániová, alias doktorka Dialýza Odmeraná.

Súťaž

Knihu Na zázraky máme nos nájdete v kníhkupectvách. Výťažok z jej predaja podporí aktivity Občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktoré už pätnásť rokov posiela radosť deťom a seniorom do nemocníc.

Ak sa zapojíte do našej súťaže, dvaja z vás môžu knihu aj vyhrať. Súťažíme do piatka 1. novembra na Facebooku BBonline.sk.

SÚŤAŽ ❗️Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors prináša pomocou klaunského umenia radosť a smiech do nemocníc už…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Streda 30. októbra 2019