Quantcast

Rovno v tráve je názov zbierky poviedok Marcela Páleša a Michala Várošíka, ktorá vyšla začiatkom tohtoročného leta. Pokrstia ju v utorok 22. novembra na banskobystrickej Radnici.

pozvanka_bbZbierka obsahuje štyridsaťjeden poviedok o každodennosti, o všedných maličkostiach aj o všednostiach, o ktorých sa veľmi nehovorí. Evokuje snahu zamyslieť sa nad tým, čo ľudí spája či rozdeľuje, ale tiež rozveseľuje, inšpiruje, pohládza dušu a v neposlednom rade pomáha. Autori totiž zisk z predaja knihy venujú Lukášovi Amrichovi z Brezna, ktorý je po ťažkej autonehode už roky v bdelej kóme a jeho rodina nemá dostatok finančných prostriedkov na náročnú liečbu.

Zaujímavosťou je, že knihu ilustroval odsúdený Miroslav Reizer, ktorý podstatnú časť svojho života strávil za bránami väznice. Vlani, na 11. ročníku výstavy s názvom Čo je v nás, ktorá sa tradične konala v Thurzovom dome, bol práve on autorom väčšiny vystavených prác.

pales_varosik-foto-matej-kapusta„Dostal som sa k nemu viac-menej cez kultúru,“ hovorí Marcel Páleš. „S literárnym zoskupením Generácia Nula organizujeme rôzne kultúrne podujatia a nadviazali sme kontakty aj s väznicou, Ústavom pre výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici, Kráľovej, kde Miroslav Reizer sedí. Bol som tam viackrát a on nám ako poďakovanie za to, že sme im do väzenia priniesli kultúru, venoval svoje krásne kresby. A tak mi napadlo osloviť práve jeho s ilustráciami nášho rukopisu. Veľmi ho to potešilo… A pre nás je toto spojenie, nielen v súvislosti so zbierkou Rovno tráve, aj zaujímavé a symbolické. On ako odsúdený má obmedzenú slobodu, ale my sme mu umožnili slobodný rozlet pri ilustráciách. Na druhej strane je tu mladý muž Lukáš, uväznený vo svojom tele, ktorému chceme pomôcť. Motív slobody a neslobody…“

V Brezne pokrstili knihu Rovno v tráve koncom septembra. Dokonca až dvakrát. Hovorí opäť Marcel Páleš: „Najprv sme krstili v synagóge. Podujatia sa zúčastnila aj rodina chorého Lukáša Amricha, breznianski futbalisti, keďže Lukáš bol tiež futbalista či primátor Brezna Tomáš Abel. Potom sme knihu pokrstili aj na galaprograme Rádia Regina v breznianskom kulturáku, kde nám ju obyčajnou zelenou trávou do života uviedol herec Lukáš Latinák.“

synagoga-brezno-foto-juraj-veverkaMarcela PálešaMichala Várošíka spája viac než spoluautorstvo knihy Rovno v tráve. Okrem toho, že sú kolegovia – obaja sú redaktormi a moderátormi banskobystrického štúdia RTVS – v mnohom zdieľajú spoločný pohľad na vec a vo všeličom nájdu spoločnú cestu.

„No azda to najhlbšie, čo nás spája, je istým spôsobom bláznovstvo. Obaja sme, ale v tom zdravom ponímaní, bláznami. Každý však svojsky. Michal to prejavuje skôr extrovertne a spontánne, ja som od stavu manželského skôr serióznejší navonok, ale vnútorne som tam, kde sa nachádza Michal. Na rováši mám toho dosť,“ hovorí s úsmevom Marcel Páleš.

V Banskej Bystrici knihu Rovno v tráve jej autori Marcel Páleš a Michal Várošík vyprevadia do života v utorok 22. novembra (17.30 hod.). Podujatie v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice budú moderovať Dagmar Rostandt a Radoslav Zemančík. Zahrajú František Kubiš (akordeón), Monika Tuková (flauta), Alžbeta Turčinová (klavír) a UFS Mladosť. Ukážky z knihy prečíta Peter Zemaník a poézia zaznie v interpretácii Igora Šimega. Súčasťou podujatia bude výstava fotografií Miroslava Vojteka. Krstní rodičia poviedkovej knihy sú zatiaľ utajení.

SÚŤAŽ O KNIHU ROVNO V TRÁVE

kniha-foto-monika-tukovaPoviedky Marcela Páleša a Michala Várošíka zobrazujú príbehy o každodennosti, o všedných maličkostiach, prípadne o všednostiach, o ktorých sa viac-menej nehovorí. Cez tvorivosť autorov ide však o nevšedné uchopenie tém. Za písmenami sa často ukrýva snaha priviesť čitateľa k zamysleniu sa nad tým, čo ľudí spája, resp. rozdeľuje. Poviedky však v nejednom prípade nemajú za cieľ nič iné ako úsmev, smiech, či pohladenie vnútra čitateľa. A tak kniha môže byť nielen prostriedkom ku chvíľam oddychu, ale zároveň sa môže stať zdrojom nových úvah, inšpirácie či východiskom na plodný rozhovor. V niektorých poviedkach čitateľ nájde aj autentické banskobystrické prostredie.

Do žrebovania o knihu Rovno v tráve (OZ Nula, Miloš Hric, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do pondelka 21. novembra vyplnia a odošlú súťažný formulár. 

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Jana Lizoňová.