Prišla jeseň a jesenné večery sú ako stvorené pre chvíľky s dobrou knihou. Pri románe Medzi falošnými náhrobkami sa nudiť určite nebudete.

Alica Bartková (Foto: Peter Haas).

Detektívny román Medzi falošnými náhrobkami je štrnástou knihou banskobystrickej spisovateľky Alice Bartkovej.

Vyšetrovateľ Peter Jablonský v ňom rieši prípad mŕtveho psychológa, ktorý zomrel zvláštnym spôsobom.

  • Keby nerobil to, čo robí, pravdepodobne by sa nikdy nedozvedel, koľko fóbií môže existovať. Ľudia sa boja už asi všetkého…

S Alicou Bartkovou hovoríme aj o tom, či chystá svoju pätnástu knihu. V rozhovore nájdete aj citácie z jej najnovšej knihy. Napríklad aj túto:

  • Bývalé manželky majú vždy dostatok dôvodov zabiť bývalého.

Niektorým autorom stačí veta alebo aj len slovo a postavia na ňom celý príbeh. Medzi falošnými náhrobkami… Čo bolo skôr? Príbeh alebo falošné náhrobky, ktoré evokovali príbeh?

Väčšinou píšem tak, že mám predstavu situácie, v ktorej sa postavy nachádzajú, myšlienkových pochodov danej postavy a toho, čo by v takom myšlienkovom rozpoložení mohla robiť… Keď mám potrebu napísať o tom, tak to napíšem, a postupne z jednotlivých obrazcov skladám príbeh ako puzzle. Názov som nikdy nemala skôr ako nejakú dejovú líniu. Názvy sa objavovali postupne, väčšinou v prvej tretine textu a vznikli prirodzene, v mojej mysli, vystihujúce čo najviac obsah kníh. Keď sa nad tým zamyslím, neviem si predstaviť, že Zabijaci, Návrat či Piková sedma, a vlastne nijaká z mojich kníh by niesla iný názov.

  • Za všetko môžu rodičia. Privedú vás na svet, odovzdajú vám svoje gény, proti ktorým ťažko môžete bojovať, vychovávajú vás v prostredí, ktoré nemôžu úplne ovplyvniť, a keď áno, tak nie vždy dobrým smerom.

Meno Peter Jablonský sa objavilo už vo vašej knihe Piková sedma. Podľa všetkého ide o tú istú osobu. Plánujete Jablonského „obsadiť“ aj do niektorej z ďalších kníh?

Áno, je to ten istý vyšetrovateľ. Keď mi v mysli začal vznikať príbeh s kriminálnou zápletkou, tak mi ako kriminalista automaticky prišiel na um Peter Jablonský. Akosi mi on a prostredie, v ktorom sa pohybuje, prirástli k srdcu, preto nevylučujem, že niekedy ešte napíšem niečo, čo bude musieť riešiť.

  • Pravdu spoznáte, keď sa objaví. A zneistí vás viac ako jej hľadanie.

Čitatelia si autora či autorku knihy často stotožňujú s príbehom. Nakoľko vám príbeh Medzi falošnými náhrobkami podobný vášmu životu?

Samotný dej nemá s mojím životom spoločné takmer nič. Napriek tomu je v knihe veľa zo mňa, napokon ako v každej z mojich kníh, pretože myšlienkové pochody, názory a nápady sú moje. Aj v každej z postáv je istá časť zo mňa.

  • Úzkosť je hlboko podmienený návyk a väčšinou pochádza z potláčaných, nevyriešených zážitkov v detstve.

Detektívka Medzi falošnými náhrobkami je vaša štrnásta kniha. Chystáte už pätnástu? O čom bude?

Áno, chystám, ale nerada by som o tom hovorila, pretože ešte neviem, ako sa to celé vyvinie. Môžem však povedať, že v poslednom čase ma viac baví písať humornejšie texty. Vrátila som sa k sérii Sychravé dni spisovateľky, ktoré vychádzali online, a ktoré si čitatelia môžu prečítať aj na mojej stránke. Napísala som ďalšie dva diely, ktoré ešte nie sú publikované. Ak ich napíšem ešte niekoľko, tak by som ich chcela vydať aj knižne.

Ukážka z knihy Medzi falošnými náhrobkami

Sadol si k stolu bez slnečníka. Už keď naň čašníčka – mladá žena v bielom priliehavom tričku doniesla šálku s kávou, začalo sa zmrákať. Niekoľkokrát si odpil, pozoroval okolie, keď vtom začali padať prvé kvapky. Všetci sa buď premiestnili dovnútra, alebo jednoducho odišli preč. Zostal sedieť na prázdnej terase. Dážď hustne, cez vodnú clonu sotva rozozná pohľady ľudí spoza skla kaviarne, ale cíti, ako ich doňho zapichujú.

Už sa to deje asi dva týždne – občas príde naňho slabosť, ktorá mu potichu šepká… nie, skôr mu kričí v hlave, že tu už dlho nebude. Aký iný čas, ako hodiny daždivého popoludnia, môže byť lepším časom na rekapituláciu vlastného života? Odrazu mu pripadá, že nie je čo rekapitulovať. Detstvo, dospievanie, manželka, syn, dcéra, rozvod, smrť otca, smrť matky, staroba. Aké obyčajné! Celý jeho život mu pripadá úplne jednoduchý, fádny. Komplikovanosť a jedinečnosť zmizli, zostali iba jednoduché obrysy.

Šálka sa plní dažďovou vodou, už je takmer celý mokrý a studený dážď cíti aj v topánkach. Zatvorí oči a želá si rozplynúť sa celý v daždi, stiecť s ním v malých potôčikoch do väčších, ešte väčších, do riek, do mora, alebo sa vypariť do ovzdušia, k oblohe… dostratena. Jeden prameň stekajúcej vody je ale iný. Tmavý. Červený. Steká spod jeho svetlomodrej košele cez rifle, po nohe stoličky, na sivú mestskú dlažbu, do jej špár… Až teraz chápe zhrozené pohľady zabodávajúce sa doňho podobne ako pred časom tá tenká vec.

Čo vlastne chcel? Chcel len zachovať okamih bez zbytočného pátosu, navodiť sám v sebe pocit, že sa nič nedeje. Nechce odísť z tohto sveta ako zbabelý tvor v panike a zmätku. Chce si ešte užiť chvíľu pohody a stráviť čas normálne. To sa mu však nedarí, pretože na jeho situácii nie je nič normálne. Je mokrý do nitky, dážď mu stále bubnuje na hlavu, krváca z brucha a je objektom pozorovania ľudí v kaviarňach, z ktorých už určite niekto privolal záchranku.

Nemýlil sa. Z diaľky už počuje sirénu, a z kaviarne a baru naproti bežia k nemu traja ľudia. Takto to nechcel…

V našej súťaži majú dvaja/dve z vás šancu knihu Medzi falošnými náhrobkami vyhrať. Do žrebovania sa môžete zapojiť na Facebooku BBonline.sk do piatka 16. novembra.

KNIŽNÁ SÚŤAŽ ❗Banskobystrickej autorke Alici Bartkovej vyšla tohto roku štrnásta kniha, detektívny román Medzi…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Štvrtok 1. novembra 2018