V tele sa jej napne každý sval a vystrašená na smrť sa začína brániť. Havranie dievča ho schmatne za vlasy, tak surovo, že sa trhajú vo veľkých chumáčoch.

Udrie ho. Do hlavy, do tváre, po tele. Z uší a nosa mu crčí krv a v jeho očiach vidí po prvý raz hrôzu a potom ešte niečo iné. Hlboko v očiach nechápe, čo sa deje. Havranie dievča udiera a udiera, a keď sa už nehýbe, údery zoslabnú.

Plače a nakloní sa nad neho. Nevydá zo seba ani hláska, iba tam leží a zíza na ňu. V očiach nemá nijaký výraz, ale hýbu sa a žmurká nimi. Jeho dych je rýchly, v hrdle mu chrčí.

Cíti závrat a telo má ťažké.

Ako v hmle vstane, opustí mólo a zoberie veľký kameň z brehu rieky. Keď sa k nemu vracia s kameňom v ruke, robia sa jej kruhy pred očami.

Úder namierený na hlavu vydá zvuk, ako keď niekto skočí na jablko.

„To nie som ja,“ povie. Potom nechá jeho telo skĺznuť do vody.

„Teraz musíš plávať…“

Havranie dievčaPráve ste dočítali ukážku z knihy Havranie dievča, ktorá má povesť najdrsnejšej severskej krimi. Táto absolútna novinka na našom knižnom trhu spôsobila veľký rozruch aj v samotnom Švédsku, odkiaľ pochádzajú obaja autori –  Jerker Eriksson a Håkan Axlander Sundquist. Ich mená si zrejme na prvý raz (a možno ani na druhý) nezapamätáte, no príbeh havranieho dievčaťa vám iste naženie toľko zimomriavok, až sa vám nespracú na kožu a začnú padať na zem…

Vo Švédsku o trileri Havranie dievča na jednej strane napísali ako o hypnoticky fascinujúcej psychoanalýze spracovanej formou kriminálneho románu, na strane druhej si vyslúžilo dávku kritiky za to, že je to až príliš drsný a násilný príbeh. Podľa viacerých názorov je Havranie dievča také kruté, ako doteraz žiadny krimi román nebol. V Čechách vyšla kniha s emblémom na obálke Len pre silné povahy.

Pozoruhodne sa o románe vyjadrujú zahraničné média. Internetový portál Helsingør Dagblad napríklad napísal, že: „Havranie dievča je psychologický kriminálny román, ktorý vyniká medzi detektívkami. Sme svedkami príbehu o tom, ako zneužívanie v detstve môže zničiť ľudskú bytosť.“ Podľa  francúzskeho La Page des libraires: „Havranie dievča je pravdepodobne prvý generačný triler svojho druhu.“ Sydsvenskan konštatuje: „Je to veľmi temný príbeh. Dvojica autorov známa ako Erik Axl Sund vo svojom debute neponúka žiadne oslobodzujúce riešenie. Havranie dievča je neuveriteľne silný príbeh dvoch autorov, ktorí nepochybne vedia, ako písať pútavo a s patričnou dávkou napätia…“

Hrdinkami príbehu sú dve ženy, policajtka Jeanette Kihlbergová a psychoterapeutka Sofia Zetterlundová. Prvá vyšetruje brutálnu vraždu mladého chlapca, ktorý nikomu nechýba, druhá už  mala vo svojej starostlivosti veľa detí, ktoré sa obeti podobali. Lieči dvoch klientov: Samuela Baia, detského vojaka zo Sierry Leone, a Victoriu Bergmanovú, ženu v strednom veku, ktorú v detstve týrali a zneužívali. Dvaja rôzni ľudia s rovnakým problémom – u oboch badať znaky závažnej poruchy osobnosti. Obe ženy sa zblížia, možno až priveľmi. Dokonca sa jedného dňa vyberú s Jeanettiným synom Johnom do lunaparku a zlo sa opäť priblíži, je celkom blízko…

havranie_dievca 3DAutori Jerker Eriksson a Håkan Axlander Sundquist viac ako desať rokov experimentujú s hudbou, filmom a umením. Absolvovali viacero turné po Ukrajine, Rusku, Bielorusku a Poľsku s elektropunkovou kapelou i love you baby! Temný psychologický triler Havranie dievča napísali pod pseudonymom Erik Axl Sund. (Zo švédskeho originálu Krakflickan (Viktoria Bergmans Svaghet) preložila Jana Melichárková.)

Výnimočný titul Havranie dievča je spojený s originálnym a netradične poňatým promo. Po prvý raz na Slovensku je použitý na reklamu knihy v kníhkupectvách 3D plagát s plastickými prvkami. Knižka vyšla v polovici marca a okrem kníhkupectiev, ju môžete získať aj v súťaži portálu BBonline.sk. Stačí do nedele 13. apríla 22.00 h odpovedať na otázku, z ktorej krajiny pochádzajú autori knihy Havranie dievča?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Silvia Štemberová.