Je tu marec, mesiac knihy, a my sme pre vás pripravili súťaž, v ktorej máte šancu vyhrať pokračovanie knihy Filmové miesta. Aj druhá kniha je prechádzkou po mestách, dedinách, horách i dolinách, kde sa nakrúcali slovenské a zahraničné filmy.

Kniha Filmové miesta 2 (Dajama, 2022) obsahuje vybrané filmové diela a osobnosti filmu vo vzťahu k miestam ich nakrúcania. Nájdete v nej aj množstvo lokalít, ktoré sa pomocou filmu podarilo zviditeľniť. Nechýba medzi nimi ani Banská Bystrica, Špania Dolina či Zvolen a okolie.

Ozaj, a vedeli ste, že maďarsko-česko-slovenská dráma Moc (2023, réžia Mátyás Prikler), ktorá mala nedávno svetovú premiéru na medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame, sa nakrúcala aj v Banskej Bystrici? V slovenských kinách film Moc v premiére uvidíte 20. apríla 2023.

POWER – official trailer

Film Moc sa zatiaľ vo Filmových miestach nespomína. Možno sa objaví v ďalšom pokračovaní. A na to, či bude aj „trojka“, sme sa opýtali autora knihy Tomáša Galierika. V rozhovore s ním sa dozviete napríklad aj to, že scény do filmu Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora (USA, 2022, réžia David Yates) sa nakrúcali aj vo Vysokých Tatrách.

Už pri vydaní prvej knihy Filmové miesta ste avizovali, že bude aj druhá. Rovno sa opýtam, bude aj tretia?

Filmových miest máme na Slovensku naozaj veľa. Aktuálne by som mohol zhrnúť dosiaľ nevydanú časť venovanú Slovensku v rozsahu jednej tretej knihy. Bratislava toho ponúka veľmi veľa v rámci staršej, no ešte viac v rámci novšej filmovej tvorby. Od vydania prvej knihy Filmové miesta 1 (2021) totiž v Bratislave vzniklo niekoľko zaujímavých nových slovenských aj zahraničných filmov. Stále ešte nemali svoj priestor Beckov, Svätý Jur a mnohé miesta Liptova. Tretia kniha je zatiaľ v konceptoch, ale ešte by som ju nerád avizoval. Tento rok sa budem plne sústrediť na pokračovanie fantasy Linda a kľúč od Andary, s názvom Linda a tajomstvo Tercia, ktoré by sa koncom roka malo objaviť v predaji.

V úvode „dvojky“ spomínate, že námety na niektoré filmové miesta prišli od čitateľov prvej knihy. Čo ste vďaka nim objavili a zaradili do tejto knihy?

Je to tak. Práve úspech prvej knihy inšpiroval niektorých ľudí, aby mi prispeli niečím, čo pokladali za zaujímavé a dá sa povedať, že vo väčšine prípadov aj naozaj bolo. Najcennejším kontaktom bude pre mňa syn významného scénografa a filmového architekta Jána Viliama Grusku, vďaka ktorému som spoznal oveľa podrobnejšie jeho diela a práve v druhej knihe Filmové miesta má aj preto pán Gruska tak výrazný priestor. Vodopád v Lúčkach obohatila svojím postrehom poslucháčka ešte počas mojej návštevy vo vysielaní v obrátenej pyramíde. Príspevok som získal aj od učiteľky z obce Papradno pre spojitosť s nakrúcaním drámy Keby som mal pušku (1971) alebo od pána Syptáka, vďaka ktorému som pochopil nakrúcanie slávnej Piesne o sivom holubovi (1961), v ktorom si zahral jeho otec. Bolo to viacero zaujímavých príbehov, rôznych jednotlivcov, ktorých spomienky či zaujímavé postrehy z nakrúcania akoby čakali na svoj čas.

Čitateľov, milovníkov Rowlingovej príbehov, možno prekvapí, že scény do filmu Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora sa nakrúcali aj vo Vysokých Tatrách. Ako ste sa dostali k tejto, v podstate utajenej informácii?

Podobne, ako som sa dopracoval k niektorým aj iným detailom, podarilo sa to práve vďaka utajeným zdrojom. Alebo možno ich nepozornosti. Keďže však informácia nebola nikde verejne medializovaná, sám som mal túto časť označenú v konceptoch knihy tak, aby sa určite v knihe neobjavila, ak do jej uzávierky neprenikne informácia mimo mňa. Stalo sa však, že sa predsa len objavila verejne a tak som nakoniec pred naliatím textu do budúcej knihy text ešte ponechal. Zväčša cesta k odhaleniu filmových miest začína sledovaním filmu. V tomto prípade šlo o filmovú novinku a informáciu aktuálnu v čase ešte len výroby. Informácie o nakrúcaniach významných projektov sú často utajované, alebo len realizované bez zbytočného záujmu médií. Býva totiž na škodu, ak prichádzajú neželaní, nepozvaní diváci, davy ľudí. Môžu zdržať nakrúcanie, spôsobiť nečakané situácie, pokaziť určité kúzlo a tajomno.

Zúčastnili ste sa nakrúcania niektorého z filmov, ktoré spomínate v knihe?

Priamo aktívne nevyhľadávam nakrúcania na Slovensku, ale ak sa to podarí bez veľkého ohýbania času, vypisovaním dovolenkových lístkov a presúvaním povinností, rád sa na nakrúcanie pozriem. Z niektorých nových projektov, ktoré spomínam, som mal možnosť vidieť výrobu. V niektorých som si aj zahral, no nie je to niečo, prečo by som sa chcel považovať za herca, či len „krovie“ v pozadí. Priznávam však, že takéto skúsenosti mi umožňujú ešte viac oceňovať prácu filmárov. Možno ma to dokonca motivuje viac sa snažiť podporovať ich prácu, nakrúcanie na Slovensku, ako to len z mojej pozície je možné.

Filmári nie raz navštívili aj Banskú Bystricu a jej okolie. Ktorý z filmov nakrúcaných v Banskej Bystrici patrí medzi vaše obľúbené?

Bolo to skôr v minulosti, aj keď si myslím, že pri pomalom zlepšovaní situácie v rámci filmovania na Slovensku a nárastu zaujímavých projektov, sa ešte príležitosti objavia. Z posledných filmov ma zaujal film Martina Šulíka Tlmočník (2018) s Jiřím Menzlom v hlavnej úlohe. Jednak preto, že som sa k nemu dostal až práve vďaka Banskej Bystrici, ale aj preto, že prišiel so zaujímavou témou a samotným Menzlom v slovenskej verzii. Z Banskej Bystrice je tu zachytené Múzeum SNP, parkovisko pri múzeu, ako aj niekoľko ďalších miest. Zachytil som aj nedávne nakrúcanie koprodukčnej novinky s názvom Konečne máme republiku, na ktorú som zvedavý, keďže je to len pár týždňov, čo filmári využili centrum Banskej Bystrice.

Pred dvomi rokmi ste v rozhovore k prvej knihe Filmové miesta povedali, že vaším snom je pláž Monuriki na Fiji, kde stroskotal Tom Hanks vo filme Stroskotanec. Splnil sa vám tento sen?

Snom to môže ešte na pár rokov zostať. Možno ma to opustí, alebo sa objaví nejaký upgrade. Beriem to s úsmevom, keďže aj pre samotných filmárov to bolo ťažšie prístupné miesto. Občas za sen, alebo skôr cieľ, považujem vrátiť sa do New Yorku a oveľa lepšie a dôkladnejšie zmapovať všetky filmové lokácie, ktoré som pred rokmi prešiel s nevhodným fotoaparátom a ešte nie tou správnou pripravenosťou. Za uplynulé roky za úspechy považujem pár dokončených prác na dome, v záhrade, ale povedzme aj v knihách. Okrem Filmových miest sa totiž venujem aj fantasy príbehu o dievčati Linde, alebo tiež vyučovaniu na vysokej škole. Tam som objavil, že to nebaví len mňa ale aj samotných študentov.

Na aký film či filmy sa chystáte do kina? A viete, kde sa nakrúcali?

Do kina určite zájdem na komédiu Invalid a rovnako tak novinku Villa Lucia. Oba sú slovenskou produkciou a komediálnym žánrom. Oba som sledoval počas výroby, hoci film Invalid som mal možnosť pozorovať oveľa podrobnejšie. Kým Villa Lucia je film plný výrazných bratislavských lokácií, Invalid siahol okrem Prírodovedného múzea na nábreží Dunaja či bratislavskej Rače do značnej miery aj po Trnave. Tieto dva filmárske počiny si určite rád pozriem. Vizuálne spracovanie, akcia, konkrétne tempo bez hluchých zabrzdených momentov je niečo, čo v komediálnom žánri má svoju dôležitosť a obom sa to celkom podarilo. Poškuľujem však aj po novom filme režiséra Petra Kubíka, ktorý takmer ušiel mojej pozornosti. Drsnejšia komédia Zatmenie môže byť celkom zaujímavá.

Súťaž

Do súťaže o knihu Filmové miesta 2 (Dajama, 2023) sa môžete zapojiť do nedele 12. marca 2023 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk.  Knihu s venovaním a podpisom autora pošleme dvom vyžrebovaným výhercom či výherkyniam.