Už na budúci týždeň budú ulice Banskej Bystrice tvoriť filmové kulisy pre nový pripravovaný slovenský film Konečne máme republiku. Ten vzniká na námet Maroša Hečka (Kandidát, Amnestie) a do kín by sa mal dostať ešte tento rok.

Film Konečne máme republiku vzniká pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Československa. Hlavné postavy vo filme majú stvárniť Emília Vášáryová, Ady Hajdu, Petra Polnišová, Martin Hofmann, Judit Bárdos, Natália Germani či Juraj Loj.

Snímka vzniká v slovensko-kanadsko-českej koprodukcii. Dej filmu sa odohráva počas silvestrovskej noci, 31. decembra 1992.

Filmári budú v Banskej Bystrici dva dni

Film sa nakrúca vo viacerých mestách a lokáciách. Jednou z nich je práve Banská Bystrica. Filmári budú 2. februára natáčať hlavne pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie na Námestí Štefana Moysesa. Na druhý deň, 3. februára, plánujú filmovať priamo v spomínanom kostole, ako aj na Námestí SNP a čiastočne i v Lazovnej a Národnej ulici.

„Našou snahou v pripravovanom filme je vrátiť sa v čase o tri desaťročia. Na miestach, kde sa budeme pohybovať potrebujeme vytvoriť dobovú atmosféru. Po intenzívnej komunikácii s príslušnými odbornými útvarmi mesta Banská Bystrica sme nastavili celé filmovanie tak, aby boli eliminované situácie, ktoré by obyvateľom a návštevníkom výrazným spôsobom komplikovali pohyb. Nakoľko budeme filmovať aj vo večerných a nočných hodinách, urobíme maximum pre to, aby sme nenarušili nočný pokoj Banskobystričanov v danej lokalite,“ povedala Andrea Varečková z produkčnej spoločnosti B Production, ktorá film pripravuje.

Vozidlá s filmárskou technikou budú umiestnené priamo na mieste, vrátene pešej zóny. Chodcov prechádzajúcich po námestí a priľahlých uliciach bude usmerňovať Mestská polícia Banská Bystrica.

„S filmármi sme absolvovali obhliadku miest, ktoré si vybrali do pripravovanej dobovej snímky. Príslušníci mestskej polície budú štábu nápomocní v koordinovaní chodcov, aby v čase natáčania nevbehli filmárom do záberov,“ poznamenal Viliam Pischko, náčelník MsP.

Mesto prosí obyvateľov a návštevníkov o trpezlivosť a ohľaduplnosť a to aj vodičov, ktorým môžu vzniknúť dočasné krátkodobé obmedzenia. V minulosti sa Banská Bystrica objavila vo viacerých filmoch ako Poéma o svedomí, Tlmočník, Kočka, Pokoj v duši, 10% nádeje, Hromy divo bijú, Alžbetin dvor, Zrelá mladosť, Smrť chodí po horách či Očovské pastorále a mnohých ďalších.