Boris Filan hovorí, že mesto je jeho les. Vo svojej novej cestopisnej knihe ponúka čitateľom hneď niekoľko svojich lesov. Vracia sa na známe miesta, objavuje nové.

FilanJedným z miest, ktoré má rád, je Banská Bystrica. Už viackrát povedal: Bystrica je také „moje“ mesto. No a práve v Banskej Bystrici v pondelok 23. novembra uvedie do života svoju novú knihu Rozhovor s tigrom. Udeje sa tak v rámci jeho Pálenice na cestách. Krstným otcom knihy bude Prof. Milan Izák.

„Celý život žijem, prežívam a čítam neuveriteľné veci, ale naozajstnú radosť z nich cítim iba keď o nich niekomu porozprávam,“ hovorieva neraz Boris Filan. A neraz už aj dokázal, že rozprávač príbehov je on naozaj excelentný. Napokon, určite o tom presvedčí (nielen) Banskobystričanov, ktorí sa zúčastnia pondelkovej Pálenice, ktorej hosťom bude jeho syn Oliver Filan. A dozvedia sa všeličo aj o jeho úplne „čerstvej“ 256-stranovej knihe Rozhovor s tigrom, ktorá vyšla v týchto dňoch vo Vydavateľstve Slovart.

O Benátkach koluje viac zaručených správ a legiend ako o ktoromkoľvek inom meste. Treba ich vidieť, a nielen raz. Ľubľana je veľmi sympatické mesto, do ktorého by  ste aj išli, ale keď nemusíte, nejdete. Stojí však za to, dať mu šancu. Terst je mesto kávy! Nie iba preto, že sa v Terste vypije v priemere dvakrát toľko kávičiek ako inde v Taliansku. Pred odchodom do Moskvy bol jasný plán – ruský cirkus, ruský hokej a diamantový poklad v Kremli. A to stále nie je všetko. Čaká vás aj Berlín a Dublin…

Ukážka z knihy

Rozhovor s_tigromV starej berlínskej ZOO za hrubým bezpečnostným sklom na mňa čakal môj starý známy tiger, ktorý mi kedysi dávno oblízal tvár v brnianskej ZOO. Počkal som, kým od skla odíde rodinka s malými deťmi, prisadol som si a pohľadmi sme si povedali to, čo bolo treba.

„Tak čo, rozlúštil si tajomstvo?“ spýtal sa ma tiger.

„Tajomstvo je v tom, že žiadne tajomstvo nie je?“

Tiger privrel oči a spokojne prikývol.

Spýtal som sa ho: „Chcel si, aby som pochopil, že slobodný môžeš byť aj v klietke?“

Neodpovedal, iba sme sa na seba pozerali. Zatúžil som, aby ma oblízal a dýchol na mňa. Ale medzi nami už neboli iba hrubé mreže, ale niečo oveľa drsnejšie. Hrubé sklo.

Nakoniec som nevydržal a spýtal som sa ho, čo robí tu, v Nemecku.

„Ich bin ein Berliner!“ povedal tiger.

S Borisom Filanom, jeho synom Oliverom aj s jeho tigrom a množstvom zážitkov nielen z ciest, sa môžete stretnúť v pondelok 23. novembra od 18. hod. v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Navyše, s Vydavateľstvom Slovart sme pre vás pripravili súťaž o knihu Rozhovor s tigrom! Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do piatku 20. novembra vyplnia a odošlú súťažný formulár a odpovedia na otázku: Kde sa stretol Filan so svojím starým známym tigrom?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Marian Lomenčík.