Historická detektívka Juraja Červenáka Diabol v zrkadle je štvrtým prípadom kapitána Steina a notára Barbariča.

diabol-v-zrkadlePo románoch Mŕtvy na Pekelnom vrchu (2013), Krv prvorodených (2014) a Ohnivé znamenie (2015) prichádza Juraj Červenák s Diablom v zrkadle, ktorého dej sa odohráva vo Viedni. Samozrejme, opäť za asistencie kapitána Steina a notára Barbariča, ktorí vyšetrujú zločiny za vlády Rudolfa II. na prelome 16. a 17. storočia.

Nad Viedňou, niekdajším sídlom cisára, sa sťahujú mračná. Špióni biskupa Khlesla zavetrili stopu protestantského sprisahania, ktorého cieľom je likvidácia najvyšších katolíckych hodnostárov. Obeťou prvého útoku sa stane sám arcivojvoda Matej Habsburský. Kým lekári bojujú o jeho život, Stein, Barbarič a Jaroš v uliciach Viedne a blízkom okolí pátrajú po neúprosnom vrahovi. Možno je to úloha nad ich sily – za maskou „diabla v zrkadle“ sa údajne skrýva človek, ktorý sa pohybuje v najvyšších kruhoch. Napätie medzi viedenskými katolíkmi a protestantmi sa stupňuje a vkráda sa i medzi Steina a Barbariča. Nebudú nakoniec stáť jeden proti druhému?

UKÁŽKA Z KNIHY

Barbarič mal sto chutí hodiť celú pohromu s arcivojvodom za hlavu a vypariť sa do hostinca U zlatého orla. V cisárskom paláci Hofburg to vyzeralo ako vo vydymenom osom hniezde. Ba horšie – akoby na neďalekú Hradnú bránu po sedemdesiatich rokoch opäť udreli turecké hordy.

Kým raneného arcivojvodu previezli zo severného prístaviska do majestátneho sídla na opačnom konci mesta, chýr o atentáte sa rozletel ulicami s príslovečnou rýchlosťou zlých správ. Preto keď Habsburgov sprievod dorazil do paláca, už tam vládol hluk a zhon. Barbaričovi sa zdalo, že niekto prikázal služobníctvu bezhlavo pobehovať hore-dolu, sácať do seba a pritom nešťastne lamentovať a lomiť rukami. Rovnaký zmätok vypukol medzi dvoranmi, radcami a úradníkmi. Akoby to nestačilo, z mesta sa k palácu valila šľachta i meštianska honorácia a dožadovala sa podrobností o incidente.

Kapitán Berka najprv dozrel na to, aby jeho pán spočinul na lôžku a v opatere najlepších lekárov. Potom dal bubnovať a trúbiť na poplach a zvolal do strážnice všetkých drabantovz palácovej gardy. Už krátko po rozdaní povelov celé sídlo rinčalo železom. Ozbrojenci sa hrnuli po chodbách i schodiskách, po rozľahlom nádvorí zovretom štyrmi krídlami hradu, ale aj po ochodzách múrov, ktoré spájali sídlo s mestským opevnením. Zatvárali brány i okenice, zdvojnásobovali hliadky v rozhľadniach na masívnych rohových vežiach, kontrolovali a dobíjali delá na hradbách i v palácových strieľňach. Menili Hofburg na nedobytnú pevnosť.

Do žrebovania o knihu Juraja Červenáka Diabol v zrkadle (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do pondelka 23. januára vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Peter Diak.