Každá doba má svoju hrdinku a Anna zo Zeleného domu je tou našou už desaťročia. No až teraz máme konečne možnosť prečítať si tento veľký príbeh malého dievčatka celý, v necenzurovanej podobe a v novom preklade Beáty Mihalkovičovej.

Od prvého slovenského vydania Anny zo Zeleného domu (1959) prešlo už šesťdesiat rokov a Vydavateľstvo SLOVART si myslí, že deti by mali mať možnosť prečítať si Annu presne takú, ako ju Lucy Maud Montgomery napísala. Aj s pasážami, kde Anna praktizuje svoju vieru, alebo sa modlí. Veď aj to je súčasťou jej osobnosti.

Pre Marillu a jej brata Mateja zo Zeleného domu je Anna nesmiernym prekvapením. Zo sirotinca si výslovne pýtali chlapca, ktorý im mal pomáhať na farme. Jedenásťročná Anna navyše nie je len také obyčajné dievča. Prostoreká sirota má žiarivé červené vlasy a bujnú fantáziu. Plachého Mateja si svojím hĺbavým štebotaním získa okamžite, prísnu Marillu o čosi neskôr, no oboch navždy. Hoci ju vďaka výbušnej povahe prenasleduje jedna pohroma za druhou, nájde si priateľov a podmaní srdcia vrstovníkov a susedov.

Mnohým z nás Anna pripomína detstvo. Vidíme v nej našu prvú odvážnu hrdinku. Tú, ktorá sa zoči-voči postaví pani Lyndovej. Tú, ktorá jej dokáže do očí povedať, že je zlá a zákerná. Anna v mnohom ukázala odvahu, ale aj jemnosť a predstavivosť. Prišla ako veľká voda a zrazu ste ju museli mať radi. Inak sa to ani nedalo. Veď koľko výmyselníckych ryšavých hrdiniek s pehami poznáte? My dve. Tie najpovolanejšie. Annu zo Zeleného domu a Pippi.

Ukážka z knihy

Anna bola v Zelenom dome dva týždne, keď si ju prišla pani Lyndová obzrieť. Pani Rachel, aby sme jej nekrivdili, nebola na vine. Od jej poslednej návštevy v Zelenom dome ju doma zdržala nezvyčajne silná chrípka. Pani Rachel nebývala často chorá a pohŕdala ľuďmi, čo chorí bývali, chrípka však, ako tvrdila, nepatrí medzi choroby a dá sa vysvetliť len ako boží zásah. Len čo jej doktor dovolil vytiahnuť nos z domu, bežala do Zeleného domu, lebo horela zvedavosťou na Matejovu a Marillinu sirotu, o ktorej sa po celom Avonlea rozchýrili všelijaké historky a dohady.

Anna využila každý okamih tých dvoch týždňov, keď bola pri zmysloch. Zoznámila sa už s každým stromom a krovím v okolí. Zistila, že spod jabloňového sadu vychádza chodník a vedie cez pás lesa, a už ho preskúmala až po najvzdialenejší koniec so všetkým krásnymi rozmarmi: potokom a mostom, jedľovou škôlkou a klenbou divých čerešní, húštinami papradia a skratkami popod topole a jarabinu…

Lucy Maud Montgomery, autorka jednej z najobľúbenejších dievčenských postáv v literatúre, Anny Shirleyovej, čiže Anny zo Zeleného domu, bola kanadská spisovateľka. Narodila sa 30. novembra 1874 v Cliftone na Ostrove princa Edwarda v Kanade. Keď mala necelé dva roky, umrela jej matka na tuberkulózu a otec sa rozhodol, že sa presťahuje do západnej Kanady, kde sa neskôr znovu oženil. Lucy zostala na farme svojich prarodičov v Cavendishi. Tu ako deväťročná začala písať prózu.

Svoju prvú knihu, Anna zo Zeleného domu, napísala v roku 1905. Poslala ju do mnohých vydavateľstiev, ale vo všetkých jej ju odmietli. Rukopis knihy uložila do škatule a zabudla naň. Znova ho našla v roku 1907, a to už mala väčšie šťastie. Našla vydavateľa, ktorý zariadil, aby Anna Shirleyová uvidela svetlo sveta v knižnej podobe… Na Ostrov Princa Edwarda chodievala spisovateľka už len na návštevu, no svojimi príbehmi tento ostrov preslávila. Všetky, okrem jedného, sa odohrávali práve tu. Napokon, Lucy Maud Montgomery je na Ostrove Princa Edwarda v Cevendishi aj pochovaná.

Na motívy svetoznámeho románu Anna zo Zeleného domu vzniklo viacero úspešných filmových a televíznych adaptácií. Naposledy to bol osemdielny seriál Anne, projekt americkej spoločnosti Netflix v spolupráci s Northwood Entertainment. Seriál mal premiéru v máji 2017. Hlavnú úlohu Anny v ňom hrá mladá írsko-kanadská herečka Amybeth McNulty.

Súťaž

V dnešnej knižnej súťaži môžu dvaja/dve z vás vyhrať knihu Anna zo Zeleného domu (Slovart, 2019). Súťažiť môžete na Facebooku BBonline.sk do piatka 12. júla.