Zastáva názor, že každá kniha by mala mať v sebe kus napätia a čitateľ by ju mal čítať so zatajeným dychom, pričom je úplne jedno, či je to triler alebo romantika. V jej tretej knihe s názvom Pomsta za neveru napätie dominuje. No nechýba ani láska.  

Detektívky sú najobľúbenejším literárnym žánrom autorky Inéz Melichovej. Zrejme preto má k nim blízko aj vo svojej tvorbe. Dokazujú to aj jej dve predošlé knihy Labyrint túžby (Marenčin PT, 2016) a Milenci prežijú (Marenčin PT, 2017), v ktorých o napätie, tajomno a mystiku rozhodne nie je núdza.  Je tiež spoluautorkou zbierok poviedok V zajatí vášne, V zajatí strachu a V zajatí hriechu.

Hrdinkou jej najnovšej knihy, trileru Pomsta za neveru, je mladá žena, ktorá sa po zmiznutí svojej sokyne ocitne medzi podozrivými. Aby dokázala svoju nevinu, pokúsi sa jej záhadné zmiznutie objasniť sama…

Sú autori, ktorí dokážu napísať detektívny román spontánne bez toho, aby si dopredu vytvorili schému, ale to nie je prípad Inéz Melichovej.

„Nechcem riskovať, aby som sa v istej fáze tvorby dostala do slepej uličky, alebo by som niekde v polovici zistila, že nefunguje logika príbehu. Do písania sa púšťam až vtedy, keď mám premyslenú základnú osnovu a hlavnú zápletku. To isté sa týka postáv, ktoré v knihe vystupujú. Aby som vedela s nimi pracovať, potrebujem poznať ich motívy a ciele. Takže áno, vraha mám určeného od začiatku a dopredu mám pripravené aj jadro románu. Počas písania priebežne dopĺňam iba vedľajšie zápletky a situácie, ktoré príbeh oživia a odvrátia pozornosť od skutočného vraha,“ hovorí autorka, ktorá inšpiráciu k príbehu Pomsta za neveru našla v reálnom živote.

V súčasnej dobe sa čoraz viac hovorí o psychickom zneužívaní  a manipulácii. Nemám na mysli len partnerské vzťahy, pretože na tému psychického násilia v rodine boli popísané desiatky kníh, lenže niekedy môžeme zákerných manipulátorov stretnúť v podobe najlepšieho priateľa, kolegu či príbuzného. Myslím si, že tento typ ľudí mal možnosť spoznať každý z nás. Nedávno som čítala článok, že v spoločnosti pribúda psychopatov, respektíve ľudí, ktorí vykazujú antisociálne črty. Problém je, že je ich pomerne ťažké odhaliť, pretože sa vedia geniálne pretvarovať a klamať a spočiatku pôsobia dôveryhodne a priateľsky.  To, že sledujú svoje vlastné ciele a za vaším chrbtom robia podrazy, väčšinou zistíte, až keď je neskoro. Preto si treba všímať varovné signály hneď od začiatku, a potom okamžite preťať kontakt, lebo podrazy, ohováranie  a intrigy sú len to menšie zlo. Aj psychopati majú svoju typológiu a nie všetci sa uspokoja iba s verbálnymi útokmi, ale poniektorí radi použijú omnoho nebezpečnejšie zbrane. A aj o tom,  ako takýmto patologickým klamárom nesadnúť na lep – a čo sa vám môže stať, ak ich klamstvám uveríte, si môžete prečítať v mojej najnovšej knihe. Určite budete so mnou súhlasiť, že je rozdiel prežívať napätie a strach pri čítaní knihy, ako zažívať tieto pocity na vlastnej koži…“

Nevera je vzrušujúca ale… zabíjať kvôli nej? Ako povedala Inéz, nevie si predstaviť, či existuje nejaký motív, ktorý by ospravedlnil vraždu.

„Jednotlivé predstavy o dobre a zle sa môžu radikálne odlišovať. Medzi nami žijú narušení ľudia, ktorí necítia vinu a sú presvedčení, že majú právo urobiť čokoľvek, aby dosiahli svoje ciele.  Klamať, podvádzať, intrigovať, alebo aj zabiť. Nevera je pomerne častý motív vraždy, lenže o tú klasickú partnerskú neveru v mojom románe až tak nešlo. Nevera môže mať rôzne podoby a ja som si vybrala tú najnebezpečnejšiu z nich. Byť neverný sám sebe a žiť neautentický falošný život v pretvárke a klamstvách.“

Ukážka z knihy Pomsta za neveru

Len čo jej auto zmizlo v temnote, dôkladne zamkla dvere a po rýchlej sprche sa zvalila na posteľ. Nerozumela vnútornému zmätku , ktorý sa jej zmocnil. A možno mu aj rozumela, ale nechcela si priznať pred sebou pravdu. Tento muž mal v sebe niečo, čo ju nútilo reagovať úplne inak, než bola zvyknutá. Mrzelo ju, že odišiel, no zdalo sa jej nevhodné žiadať ho, aby s ňou zostal celú noc.

Dôveruj, ale preveruj, opakovala si v duchu jeho radu. Vstala z postele, zapálila lampu a vybrala z kabelky lekársku správu. Pozorne si ju prečítala Nenašla žiadnu zmienku o tom, že by mala byť dvanásť hodín pod dohľadom inej osoby. Sadla si na peľasť postele a dlho premýšľala. Už svitalo, keď dostala nápad…

Pozývame

Inéz Melichovou, ktorá pochádza z Banskej Bystrice a žije s rodinou neďaleko svojho rodného mesta, sa na budúci týždeň môžete stretnúť v pobočke Verejnej knižnice Mikuláša Kováča na Fončorde (Jilemnického 48). V stredu 16. októbra (16:30 h) tu pokrstí svoju knihu Pomsta za neveru. Vypočujete si ukážky z knihy aj rozprávanie autorky (nielen) o tom, ako vznikajú jej príbehy.

Súťaž

V dnešnej súťaži môžu dvaja/dve z vás vyhrať triler Pomsta za neveru (Marenčin PT, 2019) aj s venovaním a podpisom od autorky Inéz Melichovej. Do súťaže sa môžete zapojiť do utorku 15. októbra na Facebooku BBonline.sk.