Začína sa obdobie, keď nás sychravé a nevľúdne počasie núti viac ako inokedy posedávať doma „pri peci“. Kniha a príjemná hudba sú v takýchto chvíľach veľmi dobrými priateľmi. 

SENTA ANDOK: POD MASKOU

Čo sa stane, keď v ťažkej chvíli stretnete nesprávneho človeka? Nie zlého, nesprávneho… Martinovi Mayerovi sa to prihodilo a doplatil na to životom. Koho však za zbytočnú smrť potrestať, keď o osude nedospelého mladíka rozhodla guľôčka na rulete? Z Martinovho najlepšieho kamaráta sa stáva bezdomovec. Túla sa bezcieľne životom a stará sa o starca, ktorý nesie v sebe vinu za smrť žiaka. Jedného dňa sa však Petrov život zázračne zmení. Začína žiť dvojakým životom plným klamstiev a falošných ilúzií. Zapletie sa s čudáckym falšovateľom dokladov a odrazu sa ocitne v centre záujmu médií. Kto je záhadný hrdina v maske klauna a ako súvisí so samovraždou obľúbenej popovej hviezdy? Prípad dostáva na starosť detektív Vlčák a Peter zisťuje, že sprvu nevinná hra sa mení na jeho nočnú moru…

Toto je v krátkosti obsah románu Pod maskou, ktorý sa odohráva v Prahe. Jeho autorka Senta Andok pochádza z Veľkého Krtíša, no už niekoľko rokov žije v Prahe, kde vyštudovala, pracuje a kde napísala aj túto, svoju prvú knihu. Peter, hlavná postava príbehu, je chlapec, ktorý to mal od začiatku veľmi ťažké…

„Mali sme zimné prázdniny a ja som veľa času trávila doma. Okolo domu sa potuloval bezdomovec. Stretávala som ho každý deň, keď som chodila venčiť psa. Začala som premýšľať o tom, ako zjav bezdomovcov ovplyvňuje ich vnímanie okolím a ako nás vlastne výzor a šaty vo všeobecnosti takmer ihneď zaškatuľkujú. Uvedomila som si, že aj keď sa niekto chce dostať z pozície bezdomovca a začleniť naspäť do spoločnosti, je to veľmi ťažké, práve kvôli predsudkom. A vtedy sa zrodila myšlienka na námet knihy. Čo by sa stalo, keby dostali šancu? Dlho som na tom pracovala, až som sa dostala k finálnemu príbehu,“ povedala Senta Andok o tom, čo ju inšpirovalo k napísaniu knihy Pod maskou, ktorá je aj o búraní predsudkov voči bezdomovcom.

Exotické meno Senta má po svojej mame a jej ho dala zasa jej mama. „Babka má veľmi rada umenie, porcelán, obrazy, starú kultúru. Preto dala svojej dcére meno Senta podľa postavy Wagnerovej opery Bludný Holanďan. Takže meno som vlastne zdedila,“ hovorí sympatická mladá autorka, ktorá miluje hru na klavíri, psov a Stephena Kinga.

Ukážka z knihy:

„Čo tak čumíš? Páči sa ti moja zebra?“ spýtal sa domáci a bosou nohou pohladil koberec. „Nečakal si takýto luxus v tejto zavšivavenej, smradľavej diere, čo?“ rehotal sa, neprirodzene zakláňajúc hlavu dozadu. Takmer sa ňou dotýkal lustra. Od chrómovaného povrchu sa mu odrážali zlaté plomby. Riedke vlasy mal zopnuté do voľného chvosta a biele tielko odhaľovalo bledé, vyziabnuté telo. Úzky, zobákovitý nos medzi vystupujúcimi lícnymi kosťami mu špatil už aj tak nepeknú tvár. „Tak to vysyp!“

„Potreboval by som nový občiansky a donieslo sa mi, že je to vaša špecialita.“

Dlháň sa významne pousmial, aby dodal Petrovým slovám potrebnú vážnosť.

„Som špička, čo sa týka odboru,“ šepol s dlaňou pri ústach, akoby v byte neboli sami. Potom sa znovu rozrehotal. Odrazu smiech ustal a chlap zasyčal: „Ale dúfam, že si si vedomý, že to nebude zadarmo.“

Peter preglgol. Snažil sa pôsobiť sebaisto.

„Momentálne toho veľa nemám, ale o pár týždňov, ak všetko pôjde, ako má, a dostanem prácu…“

„Robíš si zo mňa srandu, doriti?“ vyštekol chlap a zdrapil ho za bundu. „Vyzerám ako nejaká zasraná charita? Myslíš si, že toto tu som si kúpil z dobročinných príspevkov?“ ziapal a pomätene ukazoval na gýčovité zariadenie v obývačke. „Nemal som ťa v týchto otrhaných handrách ani pustiť dnu!“ sotil ho dozadu na tvrdú čiernu sedačku.

„Ale ja tie peniaze vážne budem mať, zajtra podpíšem…“

„Vypadni, lebo za seba neručím! Myslíš si, že môj čas je zadarmo? Odpáľ, lebo ťa nakopem do tej otrhanej riti!“

„Spravím čokoľvek!“ vykríkol Peter. „Peniaze nemám, ale určite existuje nejaký spôsob. Môžem si to odpracovať,“ presviedčal dlháňa zúfalo.

JAKUB TÖKÖLY: DIFFERENT DIRECTIONS

Mimoriadne talentovaná osobnosť novej jazzovej generácie, klavirista Jakub Tököly, patrí k rešpektovaným inštrumentalistom československej žánrovej scény. Začiatkom tohto roku Jakub predstavil svoj debutový album Different Directions. Album vznikal v priebehu troch rokov. Bez umelého tlaku a zbytočnej nervozity.

„Kompozície vznikali veľmi prirodzeným spôsobom. S mojím triom sme urobili väčšiu československú šnúru, po ktorej bolo jasné, že je čas nahrať autorský projekt. Na albume je sedem našich skladieb. Štyri sú moje a tri sú od kontrabasistu Petra Kormana,“ hovorí Jakub Tököly.

Slovenský klavirista si do nahrávacieho štúdia zavolal členov svojho tria, kontrabasistu Petra Kormana a bubeníka Petra Solárika. Zohratú zostavu doplnili dvaja špeciálni „pražskí“ hostia, saxofonista Ján Fečo a trubkár Miroslav Hloucal.

„Dá sa povedať, že tie skladby určitým spôsobom mapujú náš hudobný vývoj. Preto aj názov Different Directions,“ dodáva k sedmičke autorských skladieb Jakub Tököly a pokračuje: „Na albume je citeľný tradičný jazzový jazyk. Myslím si, že na svoje si príde najmä jazzová obec. Na druhej strane sú tam skladby, ktoré obsahujú silné melódie. Nájdete tam prvky z flamenca, klasiky, hlavne z impresionizmu. Myslím si preto, že album nie je len pre jazzových poslucháčov.“

Jakub Tököly (1990, Nová Baňa), ktorý pochádza z rodiny s hlbokou hudobnou tradíciou, je najvýraznejším pokračovateľom generácie jazzových klaviristov na Slovensku. Jeho vášeň pre hudbu sa začala prejavovať už v rannom detstve. Po ukončení základnej umeleckej školy získaval a rozširoval svoje hudobné vedomosti na konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Študoval u popredného jazzového klaviristu a pedagóga Klaudia Kováča. V tomto období sa stal členom quarteta Martin Uhereka. Kvôli štúdiám odchádza na JAMU v Brne. V roku 2014 sa stal poslucháčom magisterského štúdia na viedenskej univerzite Konservatorium und Privatuniversität der Stadt v klavírnej triede Olivera Kenta. Počas vysokoškolského štúdia bol sidemanom vo formáciách: Lukáš Oravec Quartet (2011 – 2013) a Hi-Fly trio. V roku 2013 formuje trio Nothing but New. Vo vlastnom projekte sa Jakub Tököly predstavuje nielen ako klavirista, ale svoj hudobný záber rozširuje o aranžovanie a skladanie autorských skladieb.

V našej dnešnej súťaži môže jeden/jedna z vás vyhrať knihu Senty Andok Pod maskou (Ikar, 2017) spolu s CD Jakuba Tökölyho Different Directions (Hudobný fond, 2016). Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do nedele 3. decembra odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercu sme kontaktovali e-mailom.