počúvam knihuVšeobecne panuje názor, že ľudia dnes menej čítajú knihy. Deti a mládež uprednostňujú počítačové hry a dospelí, tí tiež. Alebo nemajú na knihy čas.

O tomto názore, aj keď podloženom rôznymi výskumami, by sa, samozrejme, dalo diskutovať. Pravda však je, že mnohí by si radi prečítali dobrú knihu, no pre množstvo iných povinností akosi niet na čítanie čas. Sú však situácie a chvíle, kedy si knihu možno „vypočuť“. Audioknihy, alebo „knihy do ucha“, ako zvykneme hovoriť, sú ideálne napríklad pri cestovaní, upratovaní, môžeme ich počúvať na prechádzkach, v posteli večer pred spaním aj ráno po zobudení… možností je veľa.

Vo svete je trend audiokníh už značne rozšírený. Slovenská audiokniha je však zatiaľ v začiatkoch.Tvoriť a šíriť slovenskú audioknihu je cieľom projektu banskobystrického Občianskeho združenia Vis Verbi.

„Náš trh na slovenskú audioknihu priam čaká. Sme presvedčení, že slovenská audiokniha má veľký potenciál. V prvom rade tvorbu slovenských audiokníh zameriame na autorov, ktorí nemajú možnosť publikovať vo veľkom a na nových autorov. Takto umožníme autorom vydať svoju prózu, poéziu, cestopisy a poviedky s minimálnymi nákladmi a vďaka zisku z predaja ich podporíme,“ hovorí Juraj Skladaný z Vis Verbi.

BB šibalstvá1
Do audiopodoby sa dostali aj Banskobystrické šibalstvá.

Slovenská audiokniha je určená všetkým milovníkom literatúry, všetkým zaneprázdneným, ktorí knihu chcú, ale „nestíhajú“ čítať, študentom a v neposlednom rade aj nevidiacim. Nespornou výhodou audiokníh je, že ich možno počúvať doslova kdekoľvek. Výroba audioknihy začína výberom knihy a herca, prípadne hercov, ktorí sa na načítanie danej knihy hodia.

„Herec zvládne čítať cca hodinku, takže dlhšie a zložitejšie diela, čo sa jazyka týka, sa nahrávajú postupne aj niekoľko mesiacov. Po nahrávaní musí zvukár vystrihnúť prípadné chyby herca a podfarbiť čítanie hudobným sprievodom. Spolupracujeme s Divadlom JGT vo Zvolene a s banskobystrickou Akadémiou umení,“ hovorí Juraj Skladaný.

Vis Verbi ponúka detektívky od Ľuboša Juríka, cestopisy od Laca Gulíka, sci-fi od Petra Macsovszkeho, Petra Šuleja, rozprávky pre najmenších – Banskobystrické šibalstvá od Karola Langsteina a Rozprávky pre deti v brušku od Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej či krátku poviedku od L.N.Tolstoja Obnova pekla.

„S vydavateľstvami Drewo&Srd a Perfekt pripravujeme vydanie ďalších titulov pre deti, z histórie Dejiny Uhorska a Slováci, z oblasti filozofie to bude Schopenhauerova Životná múdrosť, ale chystáme aj ďalšie cestopisy a poéziu,“ hovorí Juraj Skladaný.

Súťaž o audioknihy

Želáte si novú kúpeľňu

V spolupráci s Vis Verbi sme pre vás pripravili súťaž o audioknihy Želáte si novú kúpeľňu? (Peter Macsovszky) a o dve časti Banskobystrických šibalstiev od Karola Langsteina. Darček do ucha môže byť milým vianočným prekvapením pre vás alebo vašich blízkych.

Peter Macsovszky: Želáte si novú kúpeľňu?

Číta Michal Ďuriš.

Budúcnosť, ktorá už pominula. Podprahové koláže. Prítomnosť, ktorá ešte nenastala. Sprisahanie inštalatérov. Zmluva s pekelníkom. Explózie falošného pokroku. Miznúca žena. Neskrotní dôchodcovia. Hlavná postava, ktorá je vedľajšia. Mašinéria riadeného chaosu. Zháňanie písacieho stroja. Teror činorodých prestavieb. Galéria periférneho umenia. Supermarketoví mystici. Kiwi pod praženicou. Niekoľko neoverených receptov, ako sa brániť inovačnému ošiaľu…

Karol Langstein: Banskobystrické šibalstvá 1 a 2

Na pozadí šibalstiev dvoch malých chlapcov autor podáva ucelený pohľad na históriu Banskej Bystrice očami dieťaťa. Kniha však nie je určená len malému čitateľovi, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať, svojím jednoduchým no pútavým rozprávaním si získa aj srdcia dospelých.

Do žrebovania o audioknihy zaradíme všetkých, ktorí do pondelka 21. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár (nezabudnite na mailovú adresu, je dôležitá). Vyžrebovaný výherca/výherkyňa dostane kód, vďaka ktorému bude môcť počúvať súťažné tituly zadarmo.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Iveta Červenáková.

A ešte bonus pre všetkých, ak do stredy 23. decembra tohto roku pri kúpe audioknihy z Vis Verbi zadáte heslo VIANOCE 2015, dostanete zľavu 50 percent.

Zoznam dostupných kníh, ktoré si môžete objednať a získať tak na knihy zľavu vo výške 50 percent, nájdete na stránke audiokníh.