Mojou „krajinou“ je hudba, v ktorej som stále…

Milovníci vážnej hudby – a Beethovena zvlášť, by si rozhodne nemali nechať ujsť stretnutie s hudobnou krásou, ktorú ponúka album Beethoven – Daniela Varínska – fortepiano. Po viac ako dvoch desaťročiach album v reedícii vydáva Hudobný fond.

Album Daniela VarínskaNa albume sú tri slávne Beethovenove sonáty, ktoré Daniela Varínska, jedna z najvýznamnejších slovenských klaviristiek, nahrala na unikátnom fortepiane. Krátky rozhovor s umelkyňou sme začali „rečníckou“ otázkou.

Čím ste chceli byť?

Od štrnásteho roku života vedome len klaviristkou.

Kedy ste sa prvý raz „stretli“ s klavírom?

Klavír sme mali doma. Moja matka absolvovala hudobnú školu, rada hrávala a začala mojich starších súrodencov priťahovať ku klavíru. Keďže som chcela robiť všetko čo oni, zakrátko som, už ako prváčka, hrala prvýkrát verejne Clementiho sonatínu.

A kedy ste sa prvý raz stretli s Beethovenom?

Opäť doma, v detstve. Obaja rodičia mali radi vážnu hudbu, pravidelne počúvali viedenský rozhlas a od mamy som často začula – to je Beethoven… V pamäti mi ostal aj ohromujúci trvalý zážitok, keď som prvý raz z rozhlasu počula Appassionatu.

Daniela VarínskaJe Beethoven vaším obľúbeným hudobným skladateľom?

Áno!

Čím vás oslovuje jeho hudba?

Nesmierna schopnosť spracovania hudobných myšlienok, architektúra skladieb a schopnosť vyjadriť hudbou celú škálu ľudských emócií, s ktorými sa môže každý poslucháč stotožniť. Obdivujem jeho zápas o morálne hodnoty a o duchovnú podstatu nášho bytia.

Máte za sebou množstvo koncertov v rôznych kútoch sveta. Existuje miesto, mesto, krajina, kam sa túžite vrátiť?

Hudobník na koncertných cestách obyčajne nemá čas ani duševný pokoj, aby mohol užívať krajinu alebo mesto a jeho atmosféru. Mojou „krajinou“ je hudba, v ktorej som stále.

Akú hudbu počúvate doma, napríklad pri varení…

Hudbu zásadne neviem počúvať ako zvukovú kulisu a pri nehudobných činnostiach mi aj tak v hlave znie nejaká hudba, s ktorou sa práve zaoberám.

Súťaž o album Beethoven – Daniela Varínska – fortepiano

Na albume sú tri slávne Beethovenove sonáty, ktoré Daniela Varínska nahrala na unikátnom fortepiane, nástroji, ktorého vznik siaha až do 17. storočia a ktorý je nerozlučne spätý s géniami vážnej hudby. Sonáty dostali vďaka fortepianu nový výrazový charakter. „Prvá Sonáta op. 7 je z Beethovenovho ranného obdobia. Veľmi rozsiahla a kompozične mimoriadne zaujímavá. Zvyšné dve sú veľmi populárne, najmä Sonáta mesačného svitu. Nemenej slávna je aj záverečná Appassionata,“ hovorí Daniela Varínska.

Do žrebovania o album zaradíme všetkých, ktorí do nedele 20. júla správne odpovedia na otázku: Na akom nástroji nahrala Daniela Varínska slávne Beethovenove sonáty?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Jana Jekkelová.