Narodil sa v ten istý deň ako Povstanie. Inšpirujú ho ľudia, ktorí hľadia na svet z výšky. Jeho duševnou hygienou je busking, koníčkom cestovanie a symbolom ženskosti Marilyn Monroe.

Martin Harich. Spevák, skladateľ, muzikant, ktorý hovorí, že hudbu má radšej ako jedlo. „Je to asi to jediné, v čom som sa skutočne našiel…“

Začiatkom septembra Martinovi Harichovi vyšiel štvrtý štúdiový album s názvom Mapy, ktorý predstaví na svojom prvom slovenskom klubovom turné – Provendios Tour. A príde aj do Banskej Bystrice. V piatok 6. októbra sa s Martinom a jeho pesničkami môžete stretnúť v Klube Hudby a Divadla.

Prečo práve Mapy?

Prvým dôvodom je fakt, že každý krok, ktorý na našej ceste urobíme, je súčasťou jednej veľkej „medziľudskej“ mapy.  A to ma fascinuje. Ďalším dôvodom, prečo sa doska volá Mapy je to, že som ju naozaj nahrával kade-tade po svete. Posledné štyri roky veľa cestujem a chcel som pracovať v rôznych prostrediach. Album obsahuje pätnásť piesní, takže je dôležité, aby to bolo farebné.

A viete sa orientovať v mapách?

Myslím, že áno. Hlavne mám rád mapy ako také. Fascinujú ma… Aj v dnešnej dobe aplikácií a navigácií sú pre mňa zvláštnym spôsobom nenahraditeľné. A ešte keď sú staré…

Kam vás také či onaké mapy naposledy zaviedli?

Ak nerátam česko-slovenské cestičky, tak to bolo do rumunského mesta Cluj. Predtým sme boli na buskingu neďaleko talianskeho Lago di garda, mali sme koncert v Paríži, no a ešte predtým v Azerbajdžane.

Vaše pesničkové Mapy, ako ste už spomenuli, majú pätnásť „destinácií“. Jedna z nich mieri Do neba. Povedzte nám o nej niečo, čo vás pri jej tvorbe inšpirovalo?

Inšpirovali ma ľudia, ktorí hľadia na svet z výšky. Samozrejme, v tom najlepšom zmysle slova. Fascinuje ma ich nadhľad.

Marilyn Monroe ako inšpirácia je nesporná…

Marilyn je pre mňa symbol ženskosti. Nebola ani tak inšpiráciou ako skôr prirovnaním. Pieseň Marilyn Monroe je o pocite, ktorý my, chlapi, sem-tam spôsobujeme našim polovičkám. Keď sme dlho preč a ony na nás musia čakať doma. Skladba sa pôvodne mala volať Aby si sa nebála, ale v Českej republike, kde si moju hudbu tiež sem-tam ktosi pustí, to nik nevedel vysloviť.

Pesničky z nového CD zahráte aj v Bystrici?

Všetky! Budeme to ale kombinovať aj so skladbami z albumu Pátram, ktorý som napísal na svojej púti do Santiago de Compostella a takisto s tými, ktoré vznikli ešte skôr.

A na čo ešte sa môžu tešiť návštevníci koncertu v bystrickom Klube HaD?

Verím, že dostanú poriadnu dávku „domácej“ česko-slovenskej hudby hranej srdcom. To je to jediné, za čo sa môžem – v rámci muziky, zaručiť. Okrem toho v Bystrici chystáme aj náš „official merchandise“ stánok, kde návštevníci okrem mojej novinky Mapy nájdu aj všetky predchádzajúce albumy. Dokonca chystáme aj limitované, špeciálne verzie na LP platni, MC kazete a USB diskografii… Milujem tieto staré formáty.

Je niečo, čo vás spája s Banskou Bystricou?

Je toho viac. Najviac určite Múzeum SNP, narodil som sa 29. augusta, vďaka ktorému vznikla moja pieseň Tichý večer. A nesmiem zabudnúť ani na konzervatórium, v ktorom študuje alebo študovalo veľa mojich kamarátov. No a ešte mi napadne, že je to jediné mesto, kde som v živote dostal dve pokuty za jeden deň. Nezastal som na stopke a som si istý, že každý vie kde.

Provendios tour… známe sú tabletky s týmto názvom. Na boľavé nohy. Čo slovo provendios vyjadruje v súvislosti s vaším turné?

Na púti do Santiaga som zistil, čo to je, keď človeka bolia nohy! Haha… No a máme dobrého kamaráta, ktorý nám veľmi pomohol v rámci prípravy našej prvej klubovej šnúry. Tak sme sa rozhodli ho po ňom pomenovať.

Martin Harich sa do povedomia dostal ako 15-ročný, keď v druhom ročníku ČeskoSlovenskej SuperStar obsadil štvrté miesto. Odvtedy sa komponovaniu, spevu a hudbe venuje profesionálne. Texty aj hudbu si v prevažnej väčšine píše sám. Vystupuje individuálne alebo s českou skupinou WAF. Je multiinštrumentalista. Sedem rokov študoval hru na bicie nástroje, k čomu ho inšpiroval otec, bubeník. Okrem bicích ovláda Martin hru na gitare a klávesových nástrojoch. Už päť rokov moderuje relácie v TV Óčko, tá aktuálna sa volá CZ & SK. V roku 2015 sa zúčastnil najprestížnejšej európskej súťaže The British X-Factor, v ktorej sa dostal až medzi 15 najlepších mužov. Je to historicky najlepšie umiestnenie umelca zo strednej a východnej Európy. V roku 2017 reprezentoval Slovensko na medzinárodnej súťaži Youthvision v azerbajdžanskom Baku, kde so svojou anglickou piesňou Under The Lamps skončil na štvrtom mieste.

Relaxom pre Martina je busking (hranie na ulici) v európskych mestách. Busking, ktorý označuje za svoju „duševnú hygienu“, súvisí aj s jeho veľkým koníčkom, ktorým je cestovanie. Sám absolvoval púť do Santiago de Compostela, počas ktorej prešiel pešo viac ako 650 kilometrov. Navštívil Čínu, Afriku, Indiu a mnoho ďalších krajín. Baví ho cestovať do turisticky menej vyťažených lokalít a spoznávať miestnych ľudí, zvyky a miestnu kultúru. (Zdroj: MediaBase)

 

Súťaž o vstupenky

Počas Provendios Tour navštívi Martin Harich desať slovenských miest. Turné začína 5. októbra v Trnave a končí 10. novembra v Košiciach. V banskobystrickom Klube HaD zahrá a zaspieva v piatok 6. októbra od 19. hod. V predpredaji si vstupenky môžete zakúpiť na Ticketportal a rezervovať na: www.klubhad.sk/rezervacia-vstupeniek/. A ak sa zapojíte do súťaže, ktorú sme pre vás pripravili s Klubom HaD, vstupenky môžete aj vyhrať. Do žrebovania o 2 vstupenky zaradíme všetkých, ktorí do nedele 1. októbra odošlú vyplnený formulár so správnou odpoveďou na otázku: Koľko skladieb je na novom albume Martina Haricha Mapy?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Miroslav Hríbik.