Pre kapelu Polemic bol september naozaj „hustý“. Koncerty, koncerty a zase koncerty. V rôznych kútoch Slovenska. Trubkár a spevák kapely Peter „Petko“ Opet navyše pokrstil svojho druhého Adama. 

Krstilo sa v stredu 20. septembra v Bratislave. Teda deň predtým, ako v Banskej Bystrici otvorili nákupné centrum Terminál. Polemic boli tam i tam.

Peter Petko Opet vtedy na svoju oficiálnu facebook stránku napísal: Nabitý týždeň to bol: päť koncertov (Bratislava 2x, Banská Bystrica, Dolný Kubín, Hurbanovo), vydanie a krst knihy, rozhovory, oberačka a mnohé ďalšie drobnosti. Unavený a šťastný, lebo takýto život ma baví!

Takže vás stále baví aj cestovať, ako sa vraví, z mesta do mesta?

Cestovanie je súčasťou profesie muzikanta, zvykol som si naň. Keď máme toho menej, tak si to kompenzujem pobytom doma. Niekedy sa nepohnem z Limbachu aj dva dni.

Polemic zanedlho oslávi tridsať rokov od svojho vzniku. Vy ste jeho súčasťou viac ako dvadsať rokov. Mnohé manželstvá toľko nevydržia. Znamená to, že vám to spolu klape.

Keby nám to neklapalo, tak už nie sme. Naša kapela má výhodu v tom, že sme si cestu k popularite vyšliapali z úplného podzemia. Tak si ceníme to, čo momentálne máme, a sme za to vďační. Spolužitie kapely či partnerov je aj o potlačení vlastného ega a to sme sa za tie roky tiež naučili. (Úsmev.)

Keď sa v kapele pohádate, čo sa iste stáva, tak kvôli čomu?

Kvôli tomu, ako má znieť nová pesnička, či slová v novom texte sú v poriadku, ako má vyzerať nový videoklip a tak  podobne. Každý jeden z nás chce, aby sme hrali na vysokej úrovni a čo najkvalitnejší repertoár v najlepšom možnom prevedení. V zásade všetky hádky smerujú k tomu, aby z toho kapela profitovala ako celok a rástla.

Akým dopravným prostriedkom cestujete na koncerty akoľko kilo techniky a hudobných nástrojov vozíte so sebou?

Dvomi dodávkami, v ktorých sa pohodlne odvezieme my, technici aj technika, ktorá má o niečo viac ako jednu tonu.

Vlani vám vyšla kniha Život Adama – a bola veľmi úspešná. Nedávno ste pokrstili jej pokračovanie Život Adama 2. Kedy ste si „zmysleli“ že napíšete knihu o živote svojho syna?

Keď bol piatak, teda v momentoch, ktoré sú opísané v prvej knihe. Stalo sa to pred tromi rokmi. On mal už od deviatich prudké prejavy puberty a ja som sa z toho rodičovského pretlaku emócii vypísal.

Adam je rebel. Tiež ste ním boli v jeho veku?

Absolútne nie. Ja som bol dieťa, ktoré ste v jeho veku mohli natierať na chlieb. Slušák. Potom som v osemnástich prišiel z malého mesta do Bratislavy a všetko som počas štúdia na vysokej škole dobehol. (Úsmev.)

Čo by asi tak napísal o vás váš otec?

Asi nič. Nemal talent na písanie a život jeho syna Petra bol celkom dosť veľká nuda v porovnaní s tým, čím si prechádza Adam.

Vyrastali ste v Novom meste nad Váhom, žijete v Limbachu. Ako sa vám žije v tomto kraji vína?

V Limbachu žijem dvanásť rokov, som prisťahovalec, ale zamiloval som si to pod Malými Karpatmi. Blízkosť lesa na behanie, cyklistiku či zber húb aj tradícia vinohradníctva aj výroby vína ma chytili za srdce a stali sa mojim koníčkom.

V Banskej Bystrici ste prednedávnom koncertovali na otvorení nového nákupného centra. Máte rád nákupné centrá?

Mám ich rád iba v momente, keď potrebujem niečo kúpiť a mať všetko, čo potrebujem, pekne po ruke na jednom mieste. Voľný čas trávim inde ako posedávaním v kaviarňach a obzeraním noviniek v obchodoch.

A máte rád Bystricu?

Z Banskej Bystrice pochádza veľa šikovných ľudí, ktorých poznám, má nádherné prírodou obdarené okolie, kde som sa často túlal a navyše aj môj psychiater a výborný priateľ, aj takmer dedinský sused, pochádza z tohto malebného mesta. Proste, Bystrica je obdarené mesto snov aj olympijských víťazov! (Úsmev.)

Súťaž o knihu Život Adama 2

Jedna z najpredávanejších kníh pre teenagerov Život Adama od Petra „Petka“ Opeta sa dočkala svojho pokračovania. Takže Rebel Adam je tu znova! O rok starší a s novými príbehmi.

Autor knihy Peter „Petko“ Opet sa v nej opäť inšpiroval príbehmi svojho syna, tentoraz už šiestaka Adama. Adam je zábavný, rebelský, prchký. Ako každý šiestak aj on má rád dobrodružstvo, niekedy vo svete virtuálnom, niekedy aj v realite. Možno práve preto sa s ním vedia stotožniť deti v jeho veku.

Krstnými rodičmi knihy sa stali moderátor Marcel Forgáč a herec Robo Jakab. Krstilo sa hroznom a krst sa niesol v zábavnom duchu. Ako hudobný hosť vystúpila skupina Polemic. Mal však aj charitatívny rozmer, pretože časť výťažku z predaja knihy Život Adama 2 poputuje na projekty Nadácie Kvapka Nádeje, zamerané na podporu Transplantačnej jednotky kostnej drene v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch. V rámci projektu O kvapku lepšia kniha daruje sieť kníhkupectiev Panta Rhei a vydavateľstvo IKAR päť percent z predaja knihy do konca novembra práve na projekty Kvapky Nádeje. A tiež zákazníci kamenných kníhkupectiev Panta Rhei môžu dokonca novembra prispieť na tento účel jedným percentom z výšky svojho nákupu.

UKÁŽKA Z KNIHY

Ešte v štvrtej triedy sa mi do života priplietla šiltovka. Samozrejme, mal som ju aj predtým, ale táto šiltovka sa objavila a na vlastné uši som počul, ako na mňa kričí: „Nemôžeš bezo mňa žiť! Som tu a chcem byť už navždy kúskom teba!“ Alebo niečo podobné. Jasné, že to nebola hovoriaca šiltovka, ani som nemal teplotu a neblúznil som. V momente, keď som ju zbadal, vedel som, že to bude láska nadlho. Aj bola. V tom momente som si uvedomil, ako trápne som musel doteraz vyzerať, kým som ju nemal na hlave.

Rodičia sú tolerantní, neriešili to. Vedeli, že keď som začal riešiť grafity, inšpirujem sa aj módou tejto kultúry. K nej šiltovka patria rovnako ako voľné gate, spreje a hip-hop. Dokonca mi tatko z výletu v Londýne priniesol dosť dobrý model, čiernu čapicu s polosieťkou s anglickým nápisom: Parental Advisory Explicit Lyrics! Najprv som sa krútil, čo je to za blbosť. Potom mi vysvetlil, čo ten nápis znamená, a zmenil som názor. Takéto nápisy sa dávajú na hudobné albumy, ktoré obsahujú vulgárne slová. Znamená to niečo ako: Rodičia pozor, tu sa nadáva! Na moju hlavu sa to presne hodí! No mám aj obľúbenejšie modely: červenú s nápisom Obey a dve čierne s grafity motívmi.

Do súťaže o knihu Život Adama 2 (Ikar, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 15. októbra odošlú vyplnený súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Richard Wolt.