Uplynulý víkend priniesol opäť niekoľko pútavých a dôležitých súbojov. Podbrezová nesmela prehrať v Trenčíne, inak by automaticky zostúpila o ligu nižšie. Práve tu si Pohronie chce ustrážiť prvé miesto, na ktoré si robí zálusk Poprad. Dukla sa lúčila so svojimi divákmi v zápase s Lipanmi.

Rakytovce majú podobné ,,starosti” ako Pohronie. V IV. lige ich naháňa Kováčová a raky mali pred sebou tvrdý oriešok v podobe Medzibrodu. V druhej triede skupine A sa pozornosť upierala na šláger Staré Hory – Dúbravica. Prehľad nielen spomínaných duelov nájdete v kompletnom sumári nižších súťaží.

Fortuna liga – nadstavbová časť o udržanie sa – 9. kolo

Futbalisti Podbrezovej mali v predposlednom kole ,,nôž na krku”. V prípade prehry v Trenčíne by sa spečatil ich zostup do II. ligy. Tento scenár začal napĺňať už v piatej minúte Sleegers, keď premenil pokutový kop. Ďalšia penalta prišla tesne pred polčasovou prestávkou a opäť ju zahrával domáci celok. Keď Čataković prekonal gólmana Vantrubu, so železiarmi to nevyzeralo dobre. Nádeje zverencov trénera Veselého zmaril v druhom polčase v 65. minúte druhým gólom Sleegers a opäť to bolo z 11-ky. Na konečných 4:0 upravil o šesť minút neskôr druhý dvojgólový strelec domácich Čataković. Podbrezovčania teda zostupujú o súťaž nižšie. O tom, kto bude hrať baráž o záchranu, sa rozhodne v poslednom kole, ktoré je naplánované na najbližší piatok. Rozhodne sa medzi piatym Trenčínom a štvrtými Zlatými Moravcami. ViOn má jednobodový náskok pred trenčianskym AS.

II. liga – 29. kolo

Poprad ako jediný z hosťujúcich klubov bodoval naplno. O mimoriadne dôležitej výhre 0:1 rozhodol v 82. minúte Enzo Mauro Arevalo Acosta. Súbežne sa hralo Žiari nad Hronom stretnutie Pohronie – Komárno. Favorit zvládol zápas a už v prvom polčase sa stanovil výsledok 4:1. Presadili sa v rýchlom slede Pelegríni, Sedláček, Hrnčár a Župa. Za hostí znižoval ešte na 3:1 v 25-tej minúte Nurković. Na špici tabuľky sa nič nemení. Pohronský celok je na čele tabuľky, ale druhý Poprad má na konte taktiež 58 bodov. Meno priameho postupujúceho do Fortuna ligy a tímu, ktorý bude hrať baráž o postup do najvyššej ligy sa dozvieme až po poslednom kole. Už dávnejšie zachránená banskobystrická Dukla sa predstavila poslednýkrát v tomto ročníku pred svojimi fanúšikmi. Rozdielom triedy zdolala posledné Lipany. Strelecké kontá si vylepšili Dolný, Snitka a Starší. Najjednoznačnejší výsledok sa zrodil na Liptove, kde Tatran zdolal košickú Lokomotívu 5:1.

TIPOS III. liga Stred – 24. kolo

Poltár bojuje o záchranu, Ružomberok B je na ceste za titulom. Do vzájomného zápasu týchto tímov vstúpil Poltár nešťastne, keď po polhodine hry prekonal vlastného brankára Kojnok. Do polčasu ešte padli dva góly, na 0:2 dal Almaský, znížiť na 1:2 stihol Greško. V druhom polčase sa už diváci gólu nedočkali a ruža vyhrala ako jediný hosťujúci tím v 24. kole. Regionálne derby Fiľakova s Lučencom vyšlo lepšie domácemu FTC. Hrdinom tretieho Fiľakova sa stal Dominik Iboš vďaka jedinému gólu v zápase, keď skóroval v 85. minúte. Posledná Liptovská Štiavnica nebodovala. Predposledná Čadca prekvapujúco presvedčivo zdolala Kalinovo a o kúsok sa priblížila k Poltáru. Rezerva Podbrezovej neuspela na pôde favorizovaného Námestova. Ako správny kapitán sa presadil Rastislav Fischer, ale to na body nestačilo.

IV. liga JUH – 22. kolo

Fotogalériu zo zápasu Medzibrod – Rakytovce nájdete pod článkom.

Derby kola sa konalo v Medzibrode, kam pricestovali vedúce Rakytovce. Gólu sa ale 250 divákov nedočkalo. Raky si mierne skomplikovali cestu za titulom. Kováčová totiž nezaváhala proti Pliešovciam a náskok lídra skresala na dva body. Šalková pred týždňom prelomila sériu prehier, no v nedeľu v Detve ťahala za kratší koniec. Naopak, Detvania si napravili chuť po drtivej prehre 0:8, ktorú zaznamenali pred týždňom v Rakytovciach. V tomto súboji Šimon Bútora za Šalkovú otváral skóre v 17-tej minúte, domáci MFK ale otočil zápas. Urobil tak jeden z krokov na dlhej ceste k záchrane. Rovnako ako v Medzibrode sa zrodila bezgólová remíza aj v Hriňovej, kde sa predstavil Badín. Pred domácich to je určite cenný bod.

V. liga skupina C – 22. kolo

Debakel inkasovali futbalisti Banskej Štiavnice doma s Podkonicami. Suverénni hostia vyhrali 8:2, schuti si teda zastrieľalo viacero strelcov. Najviac dal o sebe vedieť najlepší strelec súťaže Ján Kostúrik, ktorý zaznamenal hetrik. Ešte väčšiu nádielku dostali hráči Sásovej v Ladomerskej Vieske. Tým sa nedarí na ihriskách súperov, keď získali na jar len jediný bod. To sa nezmenilo ani v sobotu. Jediný gól sásovského ŠK strelil René Turčan z penalty. Po polhodine hry znižoval na 3:1, ale ešte do polčasovej prestávky domáci zvýšili na 6:1. V druhom polčase ešte stihli pridať ďalšie tri kusy. Ladomerská Vieska si po dvoch prehrách napravila chuť. Sásová má na konte tri prehrané súboje po sebe. Vysoké skóre a to 7:3 svietilo na tabuli aj po dueli Lovča – Prenčov. Futbalistom posledného tímu tabuľky nestačil ani hetrik Tomáša Hrdličku. Hráčom Seliec sa nepodarilo prekonať obranu Krupiny a podľahli jej 2:0. Hrochoť nepripustila zaváhanie a predposledný Bzovík zdolala 3:1. O plný bodový zisk sa pričinili Sláva, Berky a Zátroch, ktorí v druhom polčase otáčali nepriaznivý stav 0:1. Jakub si stále drží teoretickú šancu na to, aby sa dotiahol na vedúce Podkonice. Dobrú Nivu zdolal s prehľadom 4:1. Dva góly dal Klinec, po jednom Porubský a Kútik. A to všetko stihli v prvom dejstve v rozmedzí 26-tich minút.

I. Trieda – 22. kolo

V 22. kole vedúce Brezno tesne zdolalo Slovenskú Ľupču gólom z posledných desiatok sekúnd. Jeho autorom bol Ondrej Pribula. Lučatín preukazuje nárast formy v závere sezóny. Na Priechode ho ale stopli domáci futbalisti v debakli kola 6:0. Druhý tím tabuľky strelil všetky góly už v prvej 45-minútovke. Dvakrát sa presadil Kulík aj Štulajter, Kubát s Elekom si pripísali po jednom góle. Hráči Brusna nevyhrali v troch predošlých súbojoch, túto štatistiku mohli zmeniť na Ponikách. Krok k tomu urobil Patrik Pafko v závere prvého polčasu, keď otvoril skóre. Tri body z toho napokon opäť neboli, o čo sa postaral vyrovnávajúci Adrián Vízner. Predposledná Nemecká nedokázala zabodovať proti Hroncu, ale podarilo sa to posledným Strelníkom, ktoré ,,rabovali” na Osrblí.

II. trieda skupina A – 22. kolo

Šalková B dýcha na chrbát vedúcej Dúbravici. V sobotu potrebovala bezpodmienečne zvládnuť domáci súboj s Hiadľom. To sa jej podarilo. Gólmi Jobka, Mesíka, Šalinga, Lattu a Roška si poradili s predposledným celkom tabuľky 5:1. Pripísali si tak dôležité tri body. To sa ale podarilo aj vedúcej Dúbravici na Starých Horách. Rozhodol jediný gól. Hrdinom hostí sa stal Michal Droppa gólom zo 70-tej minúty. Družstevník má na čele stále náskok jedného bodu pred Šalkovou, tá má však zápas k dobru. Hokejové skóre sa zrodilo na Horných Pršanoch aj v Tajove. Pršany prekvapujúco vyhrali prestrelku s B-čkom Seliec. Tajov uspel proti Riečke, ktorá bojovala až do konca, ale na bodový zápis to nestačilo.

II. trieda skupina B – skupina o postup – 4. kolo

Najlepšie vyhliadky v boji o titul má naďalej Beňuš. Jeho šesťbodový náskok na čele tabuľky pred Heľpou sa nezmenil. Napriek tomu, že líder podľahol Michalovej. O prekvapenie sa postaral dvomi trefami Kuchta a jednou Ružička. Ideálnu príležitosť na skresanie náskoku Beňušu mali futbalisti Heľpy, ale nevyužili ju. V druhom prekvapení kola prehrali na horúcej pôde Čierneho Balogu B. Najviac sa blysol hetrikom domáci Peter Strelec.

II. trieda skupina B – skupina o umiestnenie – 4. kolo

Futbalisti Dolnej Lehoty chceli vyhrať aj v treťom stretnutí v rade. Proti však bola Pohronská Polhora. Hudík najprv poslal do vedenia Partizán, ale po polčase vyhrávali domáci, keď otočili nepriaznivý stav v prospech Slovanu Krupa a Tyčiak. Hneď na začiatku druhej polovice hry vyrovnal na 2:2 Potančok. Po dlhšej pauze bez gólov prišiel zásah Kána v 82. minúte. Ten znamenal druhú otočku v zápase, tento raz v prospech Dolnej Lehoty. Druhý gól Tyčiaka na 3:3 prišiel v úplnom závere a tímy si napokon po dramatickom vývoji podelili body. Rovnakým výsledkom sa napokon skončil aj zápas Polomky s Pohorelou. Tam skóre najskôr otváral za hostí Hudík, ale v 27. Krupa a v 38. Tyčiak zvrátili vývoj prvého polčasu na stranu domácich. Pohorelá vyrovnala potom už v 52. minúte zásluhou Potančoka a v 82. minúte po Kánovom góle Kána dokonca viedla. Lenže v samom závere, v 90. minúte Tyčiak rozhodol o deľbe bodov.

I. liga Ženy – 17. kolo

Banskobystričanky sa predstavili v Ľubochni, kde ich privítali posledné Ružomberčanky. Hrdinkou domácich sa stala Šarlota Lacková, ktorá dvomi presnými zásahmi rozhodla už v prvom polčase o výsledku 2:0. Naše futbalistky tak padli na posledné miesto, na ružomberský MFK strácajú dva body. Iné ,,problémy” majú Slovanistky. Tie gólmi Adameckej a Harvilovej zdolali v šlágri kola svoje najväčšie rivalky z Bardejova. Týmto víťazstvom urobili veľký krok k zisku titulu. Do konca sezóny zostávajú dve kolá, v hre o prvenstvo je okrem Bardejova ešte aj Myjava. Uvidíme, či zápas záverečného kola (dohrávka 11. kola), ktorý sa odohrá o dva týždne medzi Myjavou a Slovanom, bude rozhodujúci.

10. MFK Dukla Banská Bystrica 16 1 4 11 9:41 7

Vo fotogalérii nájdete zachytený zápas IV. ligy – juh TJ Sokol Medzibrod – FK Rakytovce.