Stredoslovenské múzeum počas leta pripravilo interaktívnu výstavu zameranú prevažne na detského návštevníka. Výstavu Žijem na strome a je mi dobre môžu návštevníci vidieť  už od minulého týždna v Tihányiovskom kaštieli. Výstava potrvá do 1. novembra.

obrazokChceli by ste vedieť, kto žije na strome, pod ním alebo priamo v ňom? Pre ktoré živočíchy je strom útočiskom a pre koho zase zdrojom potravy? Toto všetko môžete zistiť na výstave  Žijem na strome a je mi dobre.

Návštevník výstavy spozná strom nielen ako živú zložku lesa a prírody, ale aj ako neodmysliteľnú súčasť života človeka,“ povedala koordinátorka Tihányiovského kaštieľa Dana Bardonová. Ďalej zdôraznila prínos výstavy, ktorý spočíva v pripravených tvorivých dielňach. V nich si najmenší návštevník počas leta odnesie  vlastnoručne zhotovený model lesa z nedeľnej dielne (16.8.2015), spoločne s lektorkou si vyrobí hmyzí domček do záhrady, či na balkón (26.7.2015), ale najmä strávi čas v interiéri a exteriéri kaštieľa. Prostredníctvom hry a interaktívnych prvkov na výstave môže najmenší návštevník spoznávať tajuplný život stromu.

Fotografická súťaž „Život na strome“ je súčasťou výstavy. Do súťaže sa môže zapojiť široká verejnosť. Ľudia, ktorí radi relaxujú v prírode alebo je príroda pre nich priestorom na inšpiráciu, by mali zachytiť prostredníctvom objektívu fotoaparátu zaujímavý strom vo svojom okolí a život na ňom. Odmenou pre všetkých súťažiacich má byť spoločná výstava v priestoroch kaštieľa, ktorá bude slávnostne otvorená 17. septembra. Autori troch víťazných fotografií, ktoré vyberie odborná porota, získajú aj zaujímavé vecné ceny.

Interaktívne prvky vtiahnu návštevníka výstavy do rušného života na strome, aby postupne nevšedným spôsobom objavil tajomný svet stromov, ktorý pri prechádzke prírodou ani nevníma,“ zdôrazňuje jedna z autoriek výstavy – Elena Martincová.