Vo štvrtok 6. júna sa v Divadle pod balkónom opäť otvorí Zála a malým aj veľkým návštevníkom ponúkne plné žufanky rozprávok, divadla, tanca a zábavy.

Zálou v Rudlovej a Sásovej nazývali miestnosť, sálu, kde sa hrávalo ochotnícke divadlo a diala sa aj iná kultúra. Zála je však aj festival komorných a pouličných divadiel, ktorého štvrtý ročník sa koná od štvrtka 6. júna do soboty 8. júna v Divadle pod balkónom na banskobystrickom sídlisku Rudlová-Sásová. No a žufanky, ak by ste nevedeli, sú v bystrickom nárečí naberačky.

Pochabá Dorka, klaun Adyno a dinosaurus Samo

Vo štvrtok 6. júna sa v „zále“ pod balkónom ako prvá predstaví pochabá princezná Dorka, ktorá si v ničom nedá poradiť. Marionetová rozprávka O zlej princeznej, ktorú príde zahrať Divadielko Concordia z Banskej Štiavnice, je plná veselých pesničiek sprevádzaných živými tónmi akordeónu, kazoo a ukulele (9:30 h).

V predstavení divadla Teáter KomikaKlaun kúzelníkom sa klaun Adyno pokúsi stať veľkým kúzelníkom. Aby sa mu to podarilo, bude potrebovať trochu žabieho slizu, šupinku z hada, tri ryšavé vlasy, no hlavne asistenciu divákov (14:00 h).

A napokon vo štvrtok príde aj Posledný dinosaurus. Malý dinosaurus Samo, ktorý sa vyliahol v múzeu z vajíčka, je zvedavý, odkiaľ pochádza, kto a kde sú jeho rodičia. A keďže je na svete sám, vydá sa hľadať svoju rodinu… V autorskej rozprávke žilinského Divadla na hojdačke nechýbajú ani pesničky (17:00 h).

Danka a Janka, detektívka a Filanova Pálenica

Druhý deň festivalu Zála, piatok 7. júna, otvoria dve známe malé všetečnice, sestričky dvojičky Danka a Janka. Niekedy sa chytia za ruky, spravia hop! a už sú v rozprávke. Stretnú sa tam so stromom – poetom, strašidlom Gevenduchou, opusteným vreckom a dokonca spoznajú aj ujka z budíka. S Dankou a Jankou vás zoznámi Teátro Neline z Budmeríc (10:00 h).

V predstavení Detektívka účinkujú žiaci a žiačky Základnej školy Sitnianska.  Detektívka vznikla v rámci projektu Divadlo nás baví aj baví, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (16:00 h).

Bodkou za druhým festivalovým dňom bude večer so známym slovenským spisovateľom a cestovateľom Borisom Filanom a jeho synom Oliverom. „Celý život žijem, prežívam a čítam neuveriteľné veci, ale naozajstnú radosť z nich cítim iba keď o nich niekomu porozprávam,“ hovorieva Boris Filan. A neraz už dokázal, že rozprávač príbehov je on naozaj excelentný. Môžete sa o tom presvedčiť a ušami popíjať v piatkovej Pálenici Borisa Filana. Bude to pohoda, zábava aj vzrušenie (19:00 h).

Tancujúce nožičky, Baška, Dopraváčik a namyslený motýľ Eumedon

Tancom sa začne sobota 8. júna v Divadle pod balkónom, tretí a posledný deň Zály 2019. Tancujúce nôžky budú mať sólo od 10:00 h. A potom opäť nastane čas rozprávkový. Divadlo Harry Teater uvedie príbeh o dievčatku, ktoré objavuje nové veci. Všetko by bolo v poriadku, pokiaľ by si nevymenila cestu za ihrisko… Predstavenie Baška a Dopraváčik sa začína o 15:00 h.

Bábková rozprávka O lúke, motýľovi a kvetinovej víle iste rozžiari detské očká. Príbeh sa odohráva na zakvitnutej lúke, kde majú domov víla Papavera, pani Rosnička, včielka medonosná a svätojánska muška. Všetci obyvatelia si nažívajú v pokoji a harmónii, až raz priletí na ich lúku nový nájomca, krásny motýľ Eumedon. Pod krásnou tvárou sa však skrýva veľký namyslenec a egoista, ktorý nie je ochotný myslieť na nikoho iného okrem seba. Začína sa výprava na jeho záchranu! (17:00 h).

Všetky tri dni festivalu Zála budú sprevádzať a malých (možno aj veľkých) návštevníkov lákať tvorivé dielne, zázračný zveropark aj mechanické koníky. Zábavy bude neúrekom alebo, ako sa vraví v Bystrici, za plné  žufanky. (Vstupenky si môžete rezervovať na 0908 037 762.)