Štvrtý deň festivalu Envirofilm – štvrtok 22. mája, bude skutočne „filmový“. V Kinosále Múzea SNP sa bude s prestávkami premietať od 9. do 21. hod.. Štyri filmové bloky, trinásť filmov, desať hodín premietania. Večer v CINEMAX-e bude „spomienkový“.

V prvom bloku súťažných filmov (9. – 10.30 hod.) v dokumente s dlhým názvom Terra X: Expedícia Nemecko: Cesta časom naprieč 500 miliónmi rokov vydáme sa na cestu za poznaním do minulosti, aby sme pochopili, ako sa za 500 miliónov rokov vyvíjala naša Zem a Nemecko. Krása nemeckej krajiny je jedinečná…

Potom sa s českými filmármi vyberieme na ďalšiu cestu – Cestu za zlatom. Slovenský dokument Plač veľrýb je mementom. Ak dopustíme, že z oceánov zmizne spev veľrýb, potom zostane Zem iba miestom pre posledný plač. Plač ľudí.

Pierre Mann a jeho Purpurové ženy

Purpurové ženyZo štvrtkových súťažných filmov vám dávame do pozornosti film francúzskeho režiséra Pierre Manna Purpurové ženy (Femmes de pourpre). Pierre Mann bol hosťom 14. ročníka festivalu Envirofilm (rok 2008), na ktorom súťažil s filmom Príbehy ľudí z buša. Tento film, ktorý prináša výnimočné svedectvo o prírodných ľuďoch v africkom buši, v srdci púšte Kalahari, zvíťazil v najsilnejšie obsadenej kategórii dokumentárnych filmov. Dokument Purpurové ženy je príbehom krehkých a napriek tomu odvážnych žien kmeňa Himba. Svoje vedomosti a rodinné tradície odovzdávajú mladším generáciám. Sú pamäťou kmeňa…

„Film francúzskeho režiséra Pierra Manna Purpurové ženy je nakrútený s nesmiernym rešpektom k africkým ženám, je výnimočný svojou krásou, nielen čo sa týka snímaných objektov, ale aj krásou vnútornou, filmárskou pokorou a obdivom, jednotou rozprávania. Filmový jazyk je v dokonalom súlade s témou,“ uviedla na margo filmu členka medzinárodnej poroty Kateřina Javorská.

Purpurové ženy si môžete pozrieť v bloku filmov od 14. do 16.55 hod. V tomto bloku uvidíte tiež filmy Stopy na hrebeni (Slovensko), Keď slony tancujú, udupú trávu (Holandsko), Príroda pod paľbou (Nemecko).

Program premietania filmov nájdete na oficiálnej stránke Envirofilmu.

Večer dvadsiatok

Dvadsať rokov festivalu Envirofilm a dvadsať rokov v hlbinách. Alebo inak povedané, slávnostný filmový večer toho najlepšieho z histórie festivalu, ako aj spomienky a aktuálna filmová tvorba českého filmára, režiséra, potápača Steve Lichtaga. A k tomu slávne slovenské evergreeny v podaní banskobystrickej skupiny Slovak Tango. Štvrtkový večer v CINEMAX-e sa začína o 18. hod.

Steve Lichtag

Steve LichtagSa Envirofilmu zúčastňuje od roku 2000, kedy tu uviedol dnes už legendárny dokumentárny film Carcharias – Veľký biely (ako prvý na svete nafilmoval veľkého bieleho žraloka, zabijaka, bez ochrannej klietky). Sedemkrát bol členom medzinárodnej festivalovej poroty a štyri razy na festivale súťažil.

Na Envirofilme 2004 mal celosvetovú premiéru jeho film Tanec modrých anjelov. V roku 2007 súťažil s filmom Prapodivný svet, ktorý je príbehom malej rybky (hlaváč pásoplutvý)z karpatského Vlčieho potoka. O rok na to, na 14. ročníku festivalu, Steve Lichtag premiérovo uviedol film Zajatci bieleho boha a v roku 2010 to bola historická freska boja medzi človekom a dravou veľrybou Poslední lovci, za ktorú získal cenu medzinárodnej poroty v kategórii dokumentárnych filmov. Príbeh filmu sa odohráva v dedine Lamalera, ležiacej na skalnatom pobreží neďaleko ostrova Lembata, ďaleko na východe Malých Sund v súostroví Alor (Indonézia). Je to posledné miesto na svete, kde sa veľryby, v tomto prípade vorvane, lovia pomocou malých drevených člnov a bambusových harpún…

Nielen vo filme Poslední lovci ale vo väčšine svojich dokumentov Steve Lichtag odhaľuje divákom tajomstvá života pod vodou aj na súši, „zabudnuté“ svety. Jeho zatiaľ posledným dokončeným filmom je celovečerný 3D film Aldabra (ostrov v západnej časti Indického oceánu), ktorý v roku 2015 uvedie do kín spoločnosť Disney.