Opäť sa tam čosi dialo. Námestie v Banskej Bystrici už zažilo rôzne kultúrne podujatia a v tejto tradícii pokračuje. Vo štvrtok (28.7.2011) sa medzi treťou a šiestou hodinou popoludní spustil poetický dážď. A to hneď dvojmo. Z oblohy ho zoslal azda sám Boh, poprípade ho „vybavila“ Mária Panna, ktorá skrytá v soche bdie nad bystrickým námestím deň i noc. Ten slovný poetický dážď spustili umelecky cítiaci ľudia. Títo sa už po niekoľkýkrát zišli v rozmanitej zostave, aby ľuďom súčasnej uponáhľanej dobe pripomenuli, že kultúra žije. Že v každom z nás driemu city, ktoré sa prívalom správneho dažďa slov a myšlienok vedia prebudiť. Nútia k zamysleniu.

Aj bystrický Elvis sa pristavil a divil sa, že čo sa to tam deje. Aj on je dôkazom toho, že akcia s názvom Ars poetica je tu pre kohokoľvek, kto tie spomínané city v sebe má. Autori s umeleckým slovom, výtvarník, ktorý záujemcom tvár vďaka karikatúry zadarmo „zakrivil“ a hudobné Duo Antico Moderno so svojimi šansónmi vytvárali atmosféru, v ktorej mal človek pocit, že má umelecký Paríž doma v Banskej Bystrici.

Týmto Vás pozývame na ďalšie kolá Ars poetici neosoliensis, ktorá v rámci kultúrneho leta spúšťa niečo nové. Možno historické a pre budúcnosť tradičné. Pristavte sa vo štvrtok v popoludňajších hodinách na námestí v Banskej Bystrici.

Apropos Paríž… Videli ste už, ako sa maľuje ručne maľovaná mapa? Že nie? Tak budúci štvrtok 4.8. bude Ars Poetica o program čosi bohatšia. Banská Bystrica je navyše výnimočná tým, že sa v nej maľujú jedinečné, ručne maľované mapy. Uvidíte maliara ako tvorí toto jedinečné dielo a budete mať možnosť aj Vy preniknúť do tajov jeho práce, do ktorej dáva kus svojej duše …

Pristavte sa, prípadne si sadnite medzi ľudí a vychutnávajte si spoločnosť príjemných ľudí. Vo štvrtok 4.8. bude totiž námestím popri poetickom slove svišťať aj štetec umelca.