Kvalitný spánok je pre každého veľmi dôležitý. Len keď sa dobre vyspíme, môžeme fungovať naplno celý deň. Úplným základom pre kvalitný spánok je mať v spálni vytvorené komfortné podmienky. Ako ich docieliť?

Vhodný matrac a ideálna teplota v spálni

Zrejme najzásadnejšou vecou pre kvalitný spánok je dobrý matrac. To, ktorý matrac je ten najvhodnejší, je veľmi individuálne. Našťastie však existuje na trhu množstvo druhov matracov, tak si prakticky každý môže vybrať matrac presne na mieru.

Túto možnosť voľby treba naplno využiť aj v prípade manželskej postele. Keďže partneri majú zvyčajne rozdielne požiadavky na vlastnosti matraca, najlepšou voľbou je vybrať si dva kvalitné matrace 90 x 200, ktoré si jednotlivo prispôsobia. Takáto možnosť pri jednom veľkom matraci nie je.

Pre dobrý spánok je dôležitá aj správna teplota v spálni. Tú rozhodne netreba prekurovať. V spálni by totižto malo byť chladnejšie, než v ostatných miestnostiach. Ideálna teplota pre spánok sa pohybuje v rozmedzí 17 – 19 °C.

Čo najväčšie ticho a tma za každých okolností

Aby sme sa dobre vyspali, dôležité je aj ticho. Ak máte možnosť, vyberte si pre spálňu miestnosť, ktorej okná nesmerujú do rušnej ulice. Ak bývate v byte a chcete mať istotu, že vás nebudú rušiť zvuky od susedov, či zo spoločných priestorov bytovky, vašej spálni sa hodí účinná zvuková izolácia stien v byte.

Posledným zo základných faktorov, ktoré vplývajú na kvalitu spánku, je dostatočná tma. Pokiaľ práve nebývate niekde „na samote“, určite do vašej spálne aj po zotmení preniká svetlo z pouličného osvetlenia, či okoloidúcich áut. A keď si budete potrebovať dlhšie pospať, určite nebudete chcieť, aby vás ráno príliš skoro prebudili slnečné lúče. Potrebujete preto dobrú tieniacu techniku, ideálne takú, ktorá dokáže spálňu úplne zatemniť.