Okrem toho, že január je prvým mesiacom v roku, je aj obdobím, kedy sa my – vysokoškoláci, venujeme svojmu štúdiu asi najviac. Skúškové obdobie je slovným spojením, ktoré na mnohých pôsobí hrôzostrašne, až odpudivo. Áno, nájde sa aj pár takých, ktorí už všetky skúšky absolvovali, ale povedzme si pravdu, väčšina z nás ešte potrebuje „natlačiť“ do hlavy množstvo vedomostí a pre lepšie „strávenie“ ich aj spláchnuť litrami energetických a kofeínových nápojov. Pre mladých ľudí, ako sme my, je to veľmi stresujúca kapitola života, najmä ak sa náš mozog, zvyknutý na príležitostnú námahu počas semestra, má zrazu „rozbehnúť“ naplno. Stáva sa, že nestíha a niekedy aj rezignuje, ale my napriek tomu musíme vydržať a všetky skúšky urobiť.

Ak sme sa na skúšku pripravovali systematicky, štúdiom počas celého semestra, nemali by sme s ňou mať väčšie problémy. Aj keď, priznajme si, že napriek našim vedomostiam nás niektorí profesori často vedia presvedčiť o opaku a radi sa s nami stretnú aj v opravnom termíne. To už ale našťastie bývajú zhovievavejší, teda pokiaľ ich netrápia nejaké komplexy.

Ak sme sa počas semestra náhodou flákali, ako to ľudia väčšinou nazývajú, rozbiehame sa trochu pomalšie. Škola nás ale predsa neživí a tak si občas treba nájsť aj brigádu. S dotáciami od rodičov a s tým, čo si privyrobíme, sa potom dajú robiť divy. Piť sa predsa musí a dobrá spoločnosť sa na internáte vždy nájde, aj na úkor školy. V takomto prípade sa ale môže stať, že sa na skúšku ani nedostaneme, kvôli nenapísaným zápočtom, alebo neodovzdaným projektom. Horšie sa nám asi ani stať nemôže. Takúto situáciu by ešte mohol zachrániť veľmi smutný výraz v tvári, hlboký výstrih, alebo, v najkrajnejšom prípade, nejaká fľaša s obálkou pre profesora, alebo vedenie školy. Pokiaľ sa nám podarí úspešne zapísať na termín skúšky, asi by sme sa mali pomaly začať učiť.

Ak sme sa nedonútili učiť ani počas skúškového obdobia, máme ešte relatívne dosť veľa možností, ako z tejto situácie „vykľučkovať“. Jednou z nich je metóda, ktorá by sa dala nazvať „slepé kura“. Vychádza z toho, že deň pred skúškou si z preberaného učiva náhodne vyberieme nejaké pasáže, ktoré sa pokúsime naučiť tak, aby sme z nich na skúške vedeli aspoň niečo. Pri tejto metóde ale treba použiť mozog, aj keď na nižších „otáčkach“, a nesmie nám chýbať ani značná dávka šťastia. Pre lenivejších je preto vhodnejšia metóda „proste skúsim“, kedy sa na skúške ukážeme bez akýchkoľvek vedomostí o predmete, alebo dokonca o mene profesora a naplno pritom rozvíjame svoje improvizačné schopnosti. Okrem lenivých ju ocenia hlavne odvážlivci a ľudia, ktorí vedia zapôsobiť sympatickým dojmom, najmä pri ústnych odpovediach. Ak nám však chýba odvaha a máme ešte trochu času, je tu stále možnosť spraviť si ťahák. Spôsobov, akými sa táto pomôcka dá vytvoriť je mnoho. Môžeme si ho napísať na ruku, ukryť do pera, vytlačiť na priesvitku… Ak chceme, aby bol naozaj účinný, mal by byť malý a obsahovať čo najviac potrebných informácii.

Návod na šikovný ťahák:

Potrebujeme: papier, nožnice, lepiacu pásku, gumičku

1. krok: V textovom editore si požadované informácie rozčleníme do 3 – 4 stĺpčekov.

2. krok: Dokument si vytlačíme a jednotlivé stĺpčeky povystrihujeme.

3. krok: Vystrihnuté stĺpčeky, v správnom poradí, priložíme k sebe tak, aby vytvárali dlhý pás.

4. krok: Jednotlivé stĺpčeky zlepíme na spojoch dokopy z oboch strán, pričom sa ale nesmú prekrývať, ale maimálne iba dotýkať, inak by sa ťahák ťažšie používal.

5. krok: Dlhý, zlepený pásik si otočíme čistou stranou hore a zrolujeme ho, najskôr z jednej strany a potom aj z druhej.

6. krok: Nakoniec ťahák necháme zrolovaný z oboch strán rovnomerne a nasadíme naň gumičku. Ak je veľmi voľná, môžeme ju obtočiť aj dvakrát.

Záver: Podarilo sa nám vytvoriť malý ťahák, ktorý sa dá pretáčať jednoduchým pohybom prsta a zmestí sa naň obrovské množstvo informácií.

Ak nepomohli spomínané metódy a ani ťahák, môžeme opäť skúsiť „nahodiť“ veľmi smutný výraz v tvári, hlboký výstrih, alebo, v najkrajnejšom prípade, nejakú fľašu s obálkou pre profesora, alebo vedenie školy. Pokiaľ však nezaberie ani to, ostáva nám možnosť doučiť sa to do opravného termínu, alebo rok počkať. Snáď dovtedy vyjde aj lepší článok.