Zaslúžili sa o to, o čom sa im ani nesnívalo. Počas šiestich hodín v uliciach miest rozdávali objatia, aby potešili ľudí vôkol seba. Spoločne sa im podarilo zlomiť minuloročný rekord – 58 000 objatí.

,,Počas celého Dňa objatí sme sa stretli s úžasnými reakciami. Ľudia o nás vedeli, kývali nám už z diaľky. Po skončení akcie sme sa rozhodli objatia spočítať. To číslo je neuveriteľné – podarilo sa nám rozdať 79 150 objatí, vďaka čomu sme spravili nový rekord,“ uviedol Jaroslav Dodok, koordinátor Hug Day 2014.

hug day in slovakia

Ako ďalej hovorí, najviac objatí, teda 22 000 rozdali prekvapivo v Rimavskej Sobote, kde sa do akcie zapojilo až 80 dobrovoľníkov, niekoľko škôl a miestnych organizácii. Naopak najdlhšie si objatia vychutnávali v Novom Meste nad Váhom, kde ich dobrovoľníci napočítali „iba“ 398. V Banskej Bystrici sme rozdali 3 760 objatí. ,,Čísla nás nesmierne tešia, ale nie sú podstatné. Tento deň nebol o rekorde, ani o súťaži, ale o množstve radosti a dobrej nálady, ktorú sme na Slovensku rozdali,“ pripomína Dodok. To potvrdzujú aj slová babičky z domova dôchodcov v Kremnici: ,,Vy ste moje nové deti. Dnes mám narodeniny a priznám sa, že vďaka vám boli tie najkrajšie.“

Kam sa dostalo obyčajné objatie?

spolocne objatieVýzvou pre všetkých zúčastnených bolo priniesť úsmev a otvorenú náruč všade tam, kde to ľudia potrebujú. Okrem iného šíriť aj myšlienku kampane Bez nenávisti. Viac ako 400 dobrovoľníkov preto objímalo nielen tých najmenších v detských domovoch, ale aj hasičov, smetiarov, pracovníkov ministerstva, novinárov či učiteľov. ,,Neušiel nám nikto,“ smeje sa študentka z Prešova.

I keď niekoľko ľudí sa na námestiach tvárilo veľmi zaneprázdnene, mladí zhodnotili, že posolstvo akcie sa naplnilo. ,,Často sa hovorí, ‚nerob druhým to, čo nechceš aby robili tebe‘. Tak ja som sa dnes riadil opačným heslom: ‚rob to, čo chceš, aby robili tebe‘, “ netají sa dobrovoľník z Bratislavy.

Tretí ročník podujatia Deň objatí posunul latku opäť o niečo vyššie, pretože slovenské podujatie nabralo medzinárodný charakter. Hug Day zorganizovali mladí ľudia napríklad aj v Česku či v Azerbajdžane. V tejto chvíli sa preto internetom šíri množstvo fotiek a videí.