Najprekladanejší súčasný švajčiarsky autor Peter Stamm sa po rokoch vracia na Slovensko. Navštívi tri slovenské mestá a jeho prvou zastávkou na turné s románom Sedem rokov bude Banská Bystrica. Stretnutie so spisovateľom sa uskutoční v pondelok 14. marca v banskobystrickej Záhrade CNK.

Petrovi Stammovi v slovenčine nedávno vyšiel vrcholný román Sedem rokov (OZ FACE, 2020). Rozprávač príbehu, nemecký architekt Alexander, stretáva na ceste za zmysluplným životom dve protikladné ženy. Manželka Sonja je vzdelaná a atraktívna dáma z dobre situovanej rodiny, milenka Iwona je jednoduchá a silno veriaca poľská emigrantka. Stamm do románu vkladá univerzálne psychologické otázky o moci lásky, manželskej kríze a nevere, ukazuje, ako človeka zasahuje zrieknutie sa dieťaťa či adopcia. Načrtáva panoramatický obraz spoločnosti od konca osemdesiatych rokov 20. storočia až po nástup nového tisícročia s prejavmi hospodárskej krízy. Autor používa pásmovú kompozíciu založenú na pravidelnom striedaní kratších a dlhších kapitol, ktoré sa odohrávajú v dvoch časových rovinách. Jednotlivé časti vytvárajú navzájom funkčnú jednotu literárneho textu pripomínajúceho stavby architektov Le Corbusiera a Alda Rossiho, ktorých odkaz hrá v románe dôležitú úlohu.

Ponúkame krátku ukážku z knihy Sedem rokov:

Zaparkoval som pred domom, no Antje sa nikam nepoberala. Skutočne nemám chuť vojsť s tebou dnu, ozvala sa potichu. Bolo to takmer pred dvadsiatimi rokmi, povedal som. Bývaš si v tomto maličkom domčeku s peknou ženou a zlatým dieťaťom. To sa vôbec nehanbíš? Ešte som neskončil, povedal som. Na dnes som už toho počula dosť, povedala Antje a vystúpila z auta. Odviedol som ju do hosťovskej izby, ktorá sa nachádzala v suteréne hneď vedľa vchodu a naproti pracovne. Sonja všetko pripravila. Na prezlečenej posteli ležali uteráky a na stole pod oknom bola váza s kyticou kvetov. Dokonca jej napísala kartičku a oprela ju o vázu. Antje si ju prečítala a s úsmevom položila späť. Prišla k nám Mathilda, naša mačka. Sophie nám pre mačku už dlho pílila uši a na desiate narodeniny sme jej konečne dovolili mačiatko, ktoré jej už pred rokmi sľúbili starí rodičia. No teraz, o polrok neskôr, jej záujem citeľne zoslabol a sústavne sme jej museli pripomínať, aby sa o zviera starala. Mathilda sa mi obtierala o nohy a prizerala sa, ako si Antje z cestovnej tašky vyberá necesér. Máš vlastnú kúpeľňu, povedal som, hneď tu vpravo. Tú mačku daj, prosím, von, povedala Antje. Spýtal som sa, či nemá rada zvieratá. Mám rada divú zver, povedala, nie domáce zvieratá.

Stretnutie so spisovateľom Petrom Stammom sa koná v pondelok 14. marca o 17:00 h v Záhrade CNK v Banskej Bystrici. Podujatie moderuje Ján Jambor, ktorý knihu Sedem rokov preložil do slovenčiny. Vstup je voľný. Turné s románom Sedem rokov pokračuje v utorok 15. marca v Prešove (Viola, 17:00 h) a vo štvrtok 17. marca v Bratislave (Goethe-Institut, 18:00 h).

Podujatie je organizované v spolupráci s vydavateľstvom F.A.C.E. (Fórum alternatívnej kultúry a vzdelávania). Poďakovanie za láskavú podporu patrí švajčiarskej kultúrnej nadácii Pro Helvetia aj veľvyslanectvu Švajčiarska v SR. Usporiadateľmi podujatia v Banskej Bystrici sú Záhrada CNK a Goethe-Institut Bratislava.