Už túto stredu 25. mája sa o 17-tej hodine vyzná zo svojho vzťahu k mestu pod Urpínom vydavateľ, fotograf, publicista Vladimír Bárta, jeden z autorov populárnej edície Ako sme tu žili.

krst_knihy_AKO_SME_TU_ŽILI_II_01Príďte si zaspomínať na časy, keď Bystrica bola ešte zahalená dymom z rušňov zo starej železnice, keď kráľovské kúpele praskali vo švíkoch, či na časy keď sa mestu pod Urpínom hovorilo aj slovenské Benátky z čias veľkých povodní v roku 1974. Spoznáte aj mestské zákutia, kde svojho času randili naši starí rodičia, nahliadnete do starých bystrických kaviarní a reštaurácií, v ktorých nebola núdza o dobrú zábavu a skvelú hudbu a vypočujete si aj zaujímavé spomienky pamätníkov. To všetko vám priblíži  kolektív autorov knihy Ako sme tu žili I., II. a III. Návštevníkom májových Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou priblížia svoje spomienky na pozadí dobových, čiernobielych fotografií.

Publikácia s množstvom osobných výpovedí a s fotografiami z rodinných archívov starých Bystričanov s názvom Ako sme tu žili sa teší u čitateľov veľkej popularite, a preto sa nie je čo čudovať, že už v lete sa dostane na knižné pulty aj jej tretie pokračovanie. Návštevníci Stredoslovenského múzea doň nahliadnu ešte predtým než sa samotná kniha dostane do tlače.

Na malú ochutnávku  spomienok ešte pred vydaním tretieho dielu, ale aj oprášenie si pamäti pri čaji a káve v reprezentatívnych priestoroch Thurzovho domu, pozýva hosť májového Stretnutia s minulosťou, Vladimír Bárta. Rozprávanie, no najmä spomínanie svojim klavírnym majstrovstvom oživí Ivan Nagy – člen kapely, ktorá roztancovala nejednu spoločnosť v nočnom bare Národného domu a spomínať bude aj Hana Kútiková – „hlas“ banskobystrického augusta 1968.

NIELEN ĽUDIA, ALE AJ DOMY MAJÚ SVOJ OSUD

foto_02Žiadny človek neprežije tak dlhý a na udalosti bohatý život ako historické stavby a dobové mestské budovy. Medzi takéto pamiatky bezpochyby patrí aj architektonický skvost renesančného banskobystrického námestia, dom s číslom 4. Dom nesie názov po jeho najslávnejšom majiteľovi – Thurzovi.

Thurzovci neboli len dobrými ťažiarmi, obchodníkmi a finančníkmi, ale vďaka ich citu pre umenie, architektúru a  ich zmyslu pre krásu zrejme kúpili tento dom s unikátnou Zelenou sieňou. Vďaka ich prestavbe vznikol krásny renesančný dom, ktorý je klenotom námestia i samotného mesta, zdôrazňuje jedinečnú hodnotu Thurzovho domu riaditeľ múzea Roman Hradecký.

„Aj preto sme sa rozhodli touto aktivitou pre verejnosť zviditeľniť Zelenú sieň a tým aj Thurzov dom. Klenba Zelenej siene je light motívom cyklu stretnutí s autormi píšucimi o histórii, s osobnosťami z vedeckého, kultúrneho, ale aj spoločenského života, ktorí prijmú naše pozvanie aby sa o svoje vedomosti podelili s návštevníkmi nášho múzea,“ pozýva už na štvrté stretnutie v poradí riaditeľ SSM.

Knihy z Vydavateľstva AB ART press si môžu návštevníci Stredoslovenského múzea zakúpiť s podpisom ich vydavateľa – Vladimíra Bártu počas Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou už najbližšiu stredu v Thurzovom dome.