Stredoslovenské múzeum začína novú letnú turistickú sezónu s novinkami v programovej ponuke pre všetkých milovaných, milujúcic, ale aj zamilovaných. Osláviť mesiac lásky tak môžete na expozíciách Stredoslovenského múzea už od nedele 1.mája.

Romeo_a_Julia_na_bystricky_sposob_02Prijmite Stredoslovenského múzea do expozície v Matejovom dome,  kde bude pre Vás pripravená romantika, za ktorú by sa nemuseli  hanbiť ani v rodisku Rómea a Júlie, v talianskej Verone. Darujte si netradičnú spomienku na návštevu Stredoslovenského múzea v podobe zamilovanej fotografie v historických kostýmoch. Víkendovú romantiku vo dvojici na balkóne Matejovho domu prežijete v čase otváracích hodín, tj. od 14-tej do 18-tej hodiny. „Tohtoročnú sezónu spestrí aj nová  kolekcia historických kostýmov nielen pre dámy, ale aj pánov.“, pozýva koordinátorka Matejovho domu Romana Hradecká a zároveň dodáva, že fotografovanie je za poplatok 2 eurá na osobu. Pre páry, ktoré nenazbierajú dostatok odvahy na balkónovú romantiku je pripravená akcia, ktorá sa neodmieta. Každú celú hodinu ponúka Stredoslovenské múzeum návštevníkom Matejovho domu lektorovanú prehliadku expozície. V mesiaci lásky, všetky zamilované páry, ktoré okrem lásky jedného k druhému spája aj láska k histórii, môžu túto službu využiť za zvýhodnenú cenu. Za služby lektora zaplatí len jeden z páru a romantický zážitok na pozadí dejinných udalostí, ktoré menili tvár medeného mesta môže začať. Atraktivitu ponuky Matejovho domu zdôraznila jeho koordinátorka Romana Hradecká.

Akciou Rómeo a Júlia na bystrický spôsob a komentovanými prehliadkami pre „zamilované“ páry aktivity spojené s mesiacom lásky v Stredoslovenskom múzeu ani zďaleka nekončia. Pre návštevníkov Tihányiovského kaštieľa je pripravená interaktívna výstava VČELY A VČELÁRSTVO, ktorá zasvätí milovníkov prírody do tajomného spoločenstva včiel a odhalí jeho význam pre ľudí i samotnú prírodu. Výstava Včely a včelárstvo potrvá až do 27. septembra.

V THURZOVOM DOME ZAHORÍTE LÁSKOU AJ K BANSKEJ BYSTRICI

plagat_MAJ_lasky_cas_v_SSMV Thurzovom dome bude preverená sila Vašej lásky počas zamilovaných tvorivých dielní. Už v nedeľu 1. mája odhalíte spolu s lektorkou Jarkou tajomstvá domov na Banskobystrickom námestí a z lásky k svojmu mestu spoznáte starobilú tvár mesta pod Urpínom. V nedeľu 8. mája si pre lásku aj zašpiníte ruky od hliny, aby ste svojim blízkym zhotovili hlinené srdiečka inšpirované historickými medovnikárskymi formami. Na Deň rodiny 15. mája zoberte mamu, otca aj súrodenca a spoločnými silami si vytvorte strom – symbol vašej rodiny. Posledná májová nedeľa bude v znamení hudby ,pretože s lektorkou Peťou si z lásky k hudbe vyrobíte zvonkohru. Na stretnutie s vami v Thurzovom dome sa tešia od 14 – tej do 18 – tej hodiny na nedeľných tvorivých dielňach pre deti lektorky. Májové Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou Stredoslovenské múzeum z lásky k mestu pod Urpínom venovalo práve Banskej Bystrici a jej obyvateľom. S autorom knihy Ako sme tu žili, Vladimírom Bártom, si spoločne zaspomínate na časy, kedy sa Bystricou rozliehal swing, mestské parky zdobili fontány a rieka Hron omývala iné brehy ako omýva dnes už 25. mája.

Potešiť svoje mamičky a babičky môžete aj príjemným nedeľným popoludním v expozíciách Stredoslovenského múzea. Pri príležitosti Medzinárodného dňa matiek, v nedeľu 8.mája majú mamy a babky v sprievode svojich detí a vnúčat vstup do múzea grátis, pozýva riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.