Zberatelia suvenírových eurobankoviek si už túto stredu 16. novembra môžu obohatiť svoju zbierku o unikátny balíček bankoviek Stredoslovenského múzea vydaných v uplynulých dvoch rokoch. Predaj sa uskutoční v Matejovom dome.

Stredoslovenské múzeum (SSM), kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, spustí v stredu 16. novembra v Matejovom dome dlho očakávaný predaj jedinečných sád „0 eurových“ bankoviek. V balíčku, okrem troch bankoviek reprezentujúcich každý z domov Stredoslovenského múzea, nájdu zberatelia aj zaujímavú publikáciu Menová reforma v Československu roku 1919 – Koruna na rázcestí dejín, dve zlaté vstupenky do múzea a reprezentačnú obálku na bankovky. Zlatá vstupenka v hodnote 9 eur zabezpečuje vstup pre jednu osobu do všetkých troch stálych expozícii a výstav v domoch SSM.

Zberatelia 0 eurových suvenírových bankoviek si mohli za posledné dva roky doplniť svoje zbierky aj o bankovky Stredoslovenského múzea. Pri príležitosti znovu sprístupnenia expozície Matejovho domu v roku 2020 vydalo múzeum svoju prvú suvenírovú bankovku práve s jeho motívom. Okrem samotnej historickej budovy z hradného areálu je na bankovke vyobrazená aj kultová akvamanile – jeden z najvzácnejších predmetov zo zbierkového fondu múzea. Rok na to sa svojho vyobrazenia na bankovke dočkal aj Tihányiovský kaštieľ, v ktorom sídli prírodovedné oddelenie. V jeho priestoroch sa nachádza stála expozícia Príroda stredného Slovenska. Preto sa popri kaštieli na bankovke vyníma aj najväčší motýľ Slovenska, Okáň hruškový. Žije v južnej Európe, na severe Afriky, v Malej a Strednej Ázii. V strednej Európe sa vyskytuje na južnej Morave a na južnom Slovensku, kadiaľ prechádza severná hranica jeho výskytu. Suvenírové bankovky s objektmi SSM zavŕšilo vydanie bankovky Thurzovho domu pri príležitosti otvorenia novej stálej expozície Tranzithistory v tomto roku. Jej dominantou je socha Stredovekého baníka od známeho slovenského sochára a akademického maliara Vladimíra Kompánka.

„Som veľmi rád, že sme tento rok zavŕšili vydávanie série suvenírových bankoviek s motívom našich objektov a vzácnych zbierkových predmetov. Tento kontinuálny projekt sme realizovali v spolupráci so spoločnosťou NUNOFIA a s podporou zriaďovateľa, Banskobystrického samosprávneho kraja hlavne preto, aby sme propagovali naše sídlené budovy, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami a tiež aj naše atraktívne expozície. Špeciálne pre zberateľov tohto suveníru sme si pripravili tento rok aj prekvapenie. Budú sa môcť dostať k niektorým veľmi nízkym poradovým číslam všetkých troch motívov bankoviek a výročným poradovým číslam, ktoré predstavujú roky dôležitých svetových a slovenských udalostí. Unikátny balíček troch suvenírových bankoviek s rovnakým číslom bude doplnený aj o ďalšie hodnotné predmety, ktoré súvisia s našim múzeom,“ uviedol riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Stredoslovenské múzeum pripravilo sto výnimočných predajných sád. Zberatelia sa tak môžu tešiť napríklad na dostupnosť vybraných bankoviek s nízkym poradovým číslom do 100, alebo na bankovky s číslami významných míľnikov dejín, ako sú roky 1255, 1848, 1918, 1968, 1993, 2020, ale aj na zaujímavé čísla ako 1000 alebo 1900 a pod. Presný zoznam dostupných čísiel bankoviek je uverejnený na webovej stránke SSM.

Predaj balíčkov s tromi suvenírovými bankovkami s rovnakým číslom, publikáciou Koruna na rázcestí dejín, dvomi voľnými vstupenkami do múzea a reprezentačnou obálkou sa začne v stredu 15. novembra o 9.00 h v Matejovom dome. Predaj (9.00 – 11.30 h a 12.30 – 14.30 h) bude možný len na mieste (platba kartou a rezervácie nie sú možné). Cena balíčka je 49 eur.