V prvú novembrovú sobotu si Banskobystričania a Banskobystričanky uctili pamiatku rodiny Vančovcov, ktorých počas druhej svetovej vojny zlo a nenávisť obrali o to najvzácnejšie, ich životy. Na mieste, kde kedysi stál ich dom, ich budú pripomínať štyri Stolpersteine, Kamene zmiznutých.

Miesto, ako ktorékoľvek iné. Prechádzame popri ňom a ani len netušíme, že ukrýva ťažké osudy z dejín našej Bystrice. Keď prídeme bližšie, náletové dreviny odkryjú vysoký múr pod evanjelickým cintorínom, do ktorého útrob sa dá nazrieť i vojsť. Pôvodne boli súčasťou obrovského objektu s rozsiahlymi podzemnými priestormi veľkej pivnice. A práve tá zohrala v tomto príbehu počas vojny kľúčovú úlohu… (Text a foto ruiny Vančovho mlyna z roku 1970: Chanele.)

Ján Bakoss, Viliam Salner, Ernest Šebök, Alexander Skutecký, rodina Gotthilfovcov, Gräberovci, Karvašovci, rodina Kemeovcov, Fischerovcov, Szántóovcov… Obyvatelia Banskej Bystrice, ktorí boli počas druhej svetovej vojny zavraždení a bezcitne pochovaní v masovom hrobe v Kremničke. Ich osudy pripomínajú Kamene zmiznutých (Stolpersteine) uložené pred domom, kde naposledy žili. Od soboty 6. novembra má svoje Stolpersteine aj rodina Vančovcov. Sú uložené na mieste, kde kedysi stál ich dom a mlyn.

Rodina obchodníka Jána Vanča počas vojny ukrývala vo svojom dome na Lazovnej ulici ranených povstalcov a židovských spoluobčanov. V pondelok 6.  novembra 1944 podvečer nemeckí Sicherheitdienst (SD) Jána Vanča, hneď po udaní, zatkli. Na druhý deň ráno, 7. novembra, odviedli aj jeho manželku Annu a dvoch už dospelých synov Pavla a Jána. Vančovu rodinu popravili v Kremničke 19. decembra 1944. Po exhumácii v roku 1945 našli Vančovci svoj pokoj na banskobystrickom Evanjelickom cintoríne.

Sobotňajšia spomienka na Lazovnej ulici, kde rodina žila, sa niesla v duchu myšlienky #Zakopnime… aby sme už nikdy viac nezakopli. Kamene zmiznutých na tomto mieste budú spomienkou na ľudí, ktorí neváhali pomôcť iným v ťažkých časoch vojny a holokaustu.

Spomienkové podujatie a ukladanie kameňov Stolpersteine na Lazovnej ulici približujú fotografie Roberta Ragana. Viac o rodine Vančovcov, ich dome a mlyne sa dočítate tu.