„My hovoríme, že sa krstia ľudia, nie dva kusy umelej hmoty a papierový obal. Preto uvádzame CD do života nám najprijateľnejším spôsobom a tým je koncert.

Banskobystrickú hudobnú skupinu Sto Múch tvoria Juraj Haško, Maca Vilhanová, Martin Novák, Miro Páv, Jano Fiala a Lucia Žiaková. Na konte majú už albumy Z Hrušky Dole (2007) a Fšehochuť (2008) a prispeli aj na kompilačný album Pocta Jarovi Filipovi – Jarove pesničky (2008). V utorok 23.8.2011 vydáva táto skupina svoje, v poradí tretie, CD s názvom Skorotlčúce.

Skorotlčúce je: „…príbehom dvoch ľudí, v dvoch kusoch znejúci, dlhšiu dobu vznikajúci, z básní v znení pôvodnom, autoroch rôznych pozostávajúci…“ Tento album obsahuje 32 piesní zaznamenaných na dvoch CD. „Nápad na takýto album, ktorý by bol príbehom, vznikol už pred piatimi rokmi a teraz prišiel čas ho nacvičiť a vydať. Nemal som odvahu pred pár rokmi vyjsť von s osobnými piesňami a textami. Na počet piesní sme ohľad nebrali. Hneď ako to odobril vydavateľ, vedeli sme, že to dáme na CD v takejto podobe,“ hovorí Juraj Haško, ktorý album hudobne skomponoval na texty 19 textárov.

Je možné, že viacerí poslucháči začujú na novom albume piesne podobné tvorbe Jara Filipa a Deža Ursínyho. „Ursíny ma natoľko inšpiroval, že jeho odkaz sa možno prejaví aj na našom albume. Spôsob, akým narába so slovenčinou, poriadok v muzike, jasne čitateľné aranžmá, poetika, to všetko ma zasiahlo natoľko, že to nemôžem popierať. Je rozdiel v pojmoch imitovať a prijať niekoho hudobnú reč za súčasť svojej výpovede,“ hovorí Juraj.

Toto dvojCD nahrala skupina Sto Múch spolu s mnohými hosťami. O vizuálnu a grafickú stránku albumu sa postaral Miroslav Páv a samotná nahrávka vznikla v bratislavskom štúdiu Kamoto, v období od júla 2010 do marca 2011 pod dohľadom zvukového majstra Juraja Solana.

Skupina uvedie nový album “do života“ koncertom v Bratislave, v Slovenskom rozhlase v štúdiu 5, ale o krste v tomto prípade nie je ani reč: „My hovoríme, že sa krstia ľudia, nie dva kusy umelej hmoty a papierový obal. Preto uvádzame CD do života nám najprijateľnejším spôsobom a tým je koncert. Koncert je prístupný verejnosti, avšak kapacita rozhlasového štúdia je obmedzená, tak ak má niekto záujem, je nutné si rezervovať vstupenky už dnes,“ hovorí Juraj.

Koncert bude v priamom prenose vysielaný v relácii Pohoda_FM v utorok 23. augusta 2011 o 20.00 hodine. „Nový album si môžete zakúpiť v predajni ART Forum a postupne bude distribuovaný do všetkých známejších predajní s hudobnými nosičmi,“ dodáva na záver Juraj.