Vojenské Športové Centrum Dukla vo štvrtok 8. apríla za prítomnosti ministra obrany Jaroslava Naďa, riaditeľa VŠC Dukla Romana Benčíka a Mateja Tótha otvorilo tréningovú časť Národného atletického štadióna na Štiavničkách. 

Hlavný štadión by mal mať kapacitu 7 700 až 8 000 miest. Dokončený by mal byť do jesene tohto roka. Plánovaný termín je na konci septembra. Na tlačovej besede VŠC Dukla o tom informoval minister obrany, Jaroslav Naď.

Tréningové ihrisko na Štiavničkách už dvakrát v rámci druholigových stretnutí využili aj futbalisti banskobystrickej Dukly. Práve kvôli futbalu sa po zmene vo vedení Ministerstva obrany upravil projekt Národného ateltického štadióna, ktorý podľa ministra Naďa nespĺňal potrebné futbalové predpoklady.

Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrali v tréningovom areáli na Štiavničkách prvé dva domáce zápasy jarnej časti druholigovej sezóny 2020/2021

„Preto sme navýšili rozpočet o 1,2 milióna eur a urobili sme také opatrenia, aby štadión spĺňal aj kritériá UEFA kategórie 3,“ povedal na tlačovej besede Jaroslav Naď. Štadión na Štiavničkách tak bude môcť okrem domácich ligových súťaží hostiť aj medzištátne zápasy, či súboje v európskych pohárových súťažiach.

Zatiaľ čo tréningový areál prešiel výraznou obmenou, hlavný štadión sa na pohľad príliš nezmení. Napriek tomu, že tribúny prechádzajú modernizáciou, kompletného prestrešenia sa v tejto fáze rekonštrukcie ešte nedočkajú.

Či budú v budúcnosti prestrešené všetky tribúny hlavného štadióna na Štiavničkách, zaujíma zrejme všetkých priaznivcov športu v Banskej Bystrici. Viac svetla do tejto témy vniesol primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, ktorý na sociálnej sieti prezradil: „Teší ma, že oproti pôvodnému projektu sa navýši kapacita sedačiek a po dokončení rekonštrukcie hlavného štadióna bude vypracovaný projekt prestrešenia všetkých tribún.“

Národný atletický štadión by po zrekonštruovaní malo preveriť hneď niekoľko medzinárodných podujatí. Okrem Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) by mohla Banská Bystrica hostiť aj majstrovstvá Európy v atletike do 18 rokov, ktoré chce pod Urpínom v roku 2024 zorganizovať Slovenský atletický zväz.

Slovenský futbalový zväz zas plánuje na Štiavničkách už v roku 2022 usporiadať futbalové majstrovstvá Európy do 18 rokov. Na tlačovej besede o tom informoval riaditeľ VŠC Dukla, Roman Benčík.

Už 23. apríla sa na novo otvorenom tréningovom štadióne uskutočnia chodecké preteky pod hlavičkou atletickej ligy. Na nich sa chce predstaviť aj olympijský víťaz, Matej Tóth.