Výstava Kázanie bez slov, ktorá predstavuje novgorodské ikony z obdobia 13. – 16. storočia, bude predstavená v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici.

Ruske ikony Kazanie bez slov - pozvanka-page-001Vo štvrtok 13. a v piatok 14. októbra na Slovensku prebehnú Dni duchovnej kultúry Ruska, ktorých cieľom je predstaviť kultúrne dedičstvo a stáročné tradície Ruska. Dni sú sprevádzané rôznymi kultúrnymi podujatiami a Banskobystričania budú mať v rámci týchto dní príležitosť navštíviť výstavu novgorodských ikon. Na výstave bude prezentovaných dvanásť kópií ikon z jednej z najvýznamnejších svetových zbierok ruských ikon. Kópie sú vyrobené v pôvodnej veľkosti originálu špeciálnou technikou na drevenom podklade. Expozícia dáva návštevníkom možnosť stretnúť sa so širokou škálou tých najlepších a najvzácnejších príkladov novgorodskej ikonopiseckej školy, ktoré vystavovaním originálov neprekročili výstavné priestory Novgorodského štátneho múzea.

Medzi vystavenými kópiami sa objaví aj najstaršia ruská ikona „Svätý Nikola“ z roku 1294 od majstra Alexa Petrova z kostola Nikoly na Lipne. Okrem chrámových obrazov výstava pomáha získať predstavu o ruskom ikonostase – stene s ikonami, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou výzdoby starobylých ruských chrámov a oddeľuje časť pre veriacich od svätyne.

Putovný výstavný projekt Kázanie bez slov bude na Slovensku predstavený s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Ministerstva kultúry Ruskej federácie v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 14. októbra o 11-tej hodine za účasti zástupcov Novgorodského štátneho múzea a v spolupráci s Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave. Výstava bude prístupná do utorka 25. októbra.