Po neľahkom období ďalšej vlny pandémie, ktorá znovu zatvorila divadlá, prichádza banskobystrická Štátna opera s dlho očakávanou premiérou opery Favoritka.

Ústrednou postavou príbehu ranoromantického diela skladateľa Gaetana Donizettiho je reálna historická osoba Leonora de Guzman, milenka kráľa Alfonza XI. Jej život je dodnes obklopený množstvom legiend, a preto sa stala vďačným námetom pre operu. V 19. storočí, v čase svojho vzniku, bolo toto dielo nesmierne populárne, veď len v parížskej Opere sa hralo viac ako 650-krát. Po znovuobjavení v 20. storočí sa Favoritka opäť stala stabilnou súčasťou dramaturgie operných scén.

Banskobystrická Štátna opera ju v slovenskej premiére uviedla v roku 1992, v tom čase za pričinenia tvorivého tandemu dirigenta Waltera Attanasiho a režiséra Mariána Chudovského. Dnes, o 30 rokov neskôr, vzniká pod taktovkou dirigenta Jána Procházku a na poli opery debutujúceho režiséra Pavla Viechu. V postave Leonory sa alternujú domáca sólistka Michaela Šebestová a Terézia Kružliaková (Babjaková).

Premiéry v Štátnej opere môžete navštíviť 4. a 5. marca o 18.30 h, vstupenky nájdete na tomto odkaze.