Operety Emmericha Kálmána sú banskobystrickým divákom Štátnej opery dobre známe. Dielo autora Čardášovej princeznej alebo Grófky Marice sa v repertoári banskobystrickej opery rozšíri o Vojvodkyňu z Chicaga.
Už 243. premiéra Štátnej opery prinesie dvoj dejstvovú operetu s predohrou i epilógom, v ktorej už okrem typických prvkov tvorby maďarského skladateľa nachádzame aj stopy zvuku z Broadway a amerických songov začiatku XX. storočia. Dvadsiate roky uplynulého storočia boli vďaka všeobecnej prosperite skvelým podhubím pre rozvoj umeleckého sveta, nielen USA žili érou džezu. Práve v tomto období vzniká Vojvodkyňa z Chicaga, ktorej premiéru videli v roku 1928 diváci vo Viedni.
Príbeh hovorí o tom, že miss Mary Lloyd, dcéra amerického milionára, jedného dňa uzavrie so svojimi priateľkami z Ladies Eccentric Club bizardnú stávku. Vycestujú do Európy a tá, ktorej sa na spoločnom výlete podarí kúpiť niečo výnimočné, niečo, čo má väčšiu cenu ako peniaze, vyhrá milión dolárov. V tom istom čase sa v Sylvarsku, v malej európskej krajine, schyľuje k poriadnemu krachu. Sylvarský princ Šándor Boris a jeho ministri Bojazowitch a Perolin sa všemožne, no nie vždy najmúdrejšie, snažia zachrániť štát pred katastrofou. Sylvarský kráľ Pankrác XXVII. sa zatiaľ zabáva v kasínach Monte Carla.
Cesty Mary Lloyd a Šándora Borisa sa však pretnú a o tom je už opereta plná skvelej hudby, tancov ako foxtrot, charleston, čardáš či valčík, ale aj skvelých hereckých a speváckych výkonov tých najlepších sólistov štátnej opery, ale aj množstva hosťujúcich umelcov v réžii Jozefa Krasulu.
Dirigent pripravovaného naštudovania operety Vojvodkyňa z Chicaga Igor Bulla má už s Kalmánovými operetami svoje skúsenosti: „Úplne prvý raz som sa s tvorbou Emmericha Kálmána stretol na VŠMU na hodinách dirigovania muzikálov a operiet. No skutočne vo veľkom pred pätnástimi rokmi pri naštudovaní Grófky Marice, iste najúspešnejšej Kálmánovej. Nechcem sa chváliť, ale dodnes je na repertoári s takmer stovkou repríz. operety.“ Dlhoročný dirigent Štátnej opery tak mohol aj porovnávať: „V kontexte Kálmánových kompozícií nie je Vojvodkyňa z Chicaga veľmi iná, čo vôbec nie je na škodu. Naopak, má v sebe jemnosť, vášeň, emócie a oheň, skrátka, operetnú plnokrvnosť. No téma príbehu výnimočná určite je. Vojvodkyňu z Chicaga reprezentuje americká hudba. V dvadsiatych rokoch musela pôsobiť veľmi exoticky. Na javisku sa vedľa primáša objavuje džezová kapela so saxofónom. Hrá sa charleston, foxtrot, slowfox a iné afroamerické rytmy. Výnimočné je, ako sa Kálmánovi podarilo tieto rozdielne hudobné poetiky zosúladiť. Často sa veľmi vkusne prelínajú a dopĺňajú.“
Vojvodkyňa z Chicaga bude mať v Štátnej opere premiéru už tento piatok 10. a sobotu 11. decembra o 18:30. Najbližšie reprízy sú na pláne ešte v tomto roku a síce 28. a 29. decembra 2010. Viac informácií nájdete na stránkach Štátnej opery v Banskej Bystrici…